środa, 14 grudnia 2016

Kamienie - część III - Opis A-H

AGAT 
Informacje ogólne:
Agat (gr. agathos = dobry) - to wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) na południu Sycylii, gdzie wydobywano go już w starożytności. Agaty powstają w pustkach skalnych zwanych geodami. Zbudowane są z wielu różnokolorowych, naprzemianległych warstw. Powstawanie pasm było prawdopodobnie wynikiem zachodzących procesów wielokrotnego wydzielania się krzemionki z roztworów lub cyklicznego wytrącania się pigmentu w żelu krzemionkowym. Zróżnicowana jest też barwa agatów - powodują ją bardzo drobne wrostki różnych minerałów np. chlorytów, hematytu, goethytu. Przeważają warstwy szare, różowawe i brunatne, rzadko występują żywsze barwy: czerwone, zielone, czarne, żółte i niebieskie. Stąd stosowane bardzo często sztuczne barwienie agatów, zwłaszcza brazylijskich.

Właściwości:
Agat uchodzi za symbol bogactwa i długiego, udanego życia. Chroni noszącą go osobę przed wszelkim złem i dodaje sił witalnych. Wpływa pozytywnie na wzrok i skórę, łagodzi bóle głowy i gorączki. Aktywizuje siły obronne organizmu. Agat pomaga rozładować wewnętrzne napięcia i rozbudza popęd seksualny. Zapewnia też poczucie bezpieczeństwa. W astrologii przypisany jest znakom Byka i Koziorożca.

Pielęgnacja:
Agat należy rozładowywać z negatywnej energii raz w miesiącu pod bieżącą letnią wodą. Aby ponownie odzyskał swe lecznicze właściwości należy go wystawić na jakiś czas na działanie promieni słonecznych. Można go przechowywać z innymi kamieniami.

LINKI : 
Agat - magiczna galeria
Agat - wikipedia
Agat - kamień wierności
Agat - pozytywna energia kamieni
Agat - kamień tysiąca kolorów


AKWAMARYN


Informacje ogólne:
Nazwa tego minerału pochodzi z łacińskiego aqua marina (woda morska), ze względu na niebieskozieloną barwę. Akwamaryn jest błękitno-zieloną odmiana berylu. W naturze występuje w heksagonalnych kryształach Rozpowszechniony głównie w USA, Brazylii, na Uralu, w Pakistanie, Sri Lance, Australii. Niebieska barwa akwamarynu symbolizuje nieskończoną dal morską, jest zatem kamieniem żeglarzy i wszystkich , którzy podróżują szlakami wodnymi.

Właściwości:
Akwamaryn ujawnia swoje korzystne działanie w szczególności wobec osób wrazliwych. Kojarzony z oczyszczeniem, medytacją, pogodą ducha, równowagą, mocą wewnętrzną, sprzyja przyjaźni i wierności, ułatwia wyrażanie uczuć i realizowanie marzeń. Podsyca tęsknotę za harmonią i pokojem na świecie. Łagodna ,lecz niezawodna energia akwamarynu doskonale działa na nabrzmiałe gruczoły. Łagodzi dolegliwości gardłai krtani.

Pielęgnacja:
Ten niezwykle wrazliwy kamień wymaga nieco intensywniejszej pielęgnacji niż pozostałe. Raz dziennie trzeba go rozładować pod bieżącą letnią wodą. Bardzo ważne jest aby Akwamaryn nieprzerwanie dotykał ciała, co oznacza, że należy nosić go w postaci bransoletek lub wisiorków.

LINKI :
Akwamaryn - Pasion
Akwamaryn - kamień anielski
Akwamaryn - wikipedia
Akwamaryn - magiczne właściwości kamieni


AMETYST

Informacje ogólne:
Ametyst to minerał będący fioletową, przezroczystą odmianą krystalicznej krzemionki. Nazwa pochodzi z greckiego méthystos - pijany, a - przeczenie czyli "trzeźwy". Według greckich wierzeń, picie wina z czar ametystowych zabezpieczało pijącego przed upiciem się.

Właściwości:
Ametyst należy do minerałów od wieków już stosowanych w medycynie naturalnej. Rozładowując napięcia i sprzyjając jasnemu myśleniu usuwa lęki, nostalgię, przezwycięża smutki oraz działa antydepresyjnie i kojąco. Położony pod poduszką zapewnia spokojny sen wolny od nocnych koszmarów. Właściwość ta dotyczy jasnofioletowej i przejrzystej jego odmiany. Ametyst pod poduszką sprawia również, że nie budzimy się z tzw. "ciężką głową". Minerał ten znakomicie sprawdza się w leczeniu chorób skóry oraz w przypadku obniżonego ciśnienia. Wzmacnia intuicję, sprzyja metamorfozom, samorealizacji i ułatwia odnajdywanie w sobie ukrytych talentów. Pomaga przełamywać schematy myślowe, obdarza siłą twórczego myślenia i poprawia koncentrację dlatego więc nadaje się znakomicie do medytacji. Ametyst zapewnia bezpieczeństwo odsuwając od nas wszelkie nieszczęścia. W astrologii przyporządkowany jest znakowi Ryb.

Pielęgnacja:
Raz w miesiącu ametyst należy opłukać pod bieżącą ciepłą wodą. Należy również pamiętać, że nie wolno kłaść go na słońcu.

LINKI : 
Ametyst - Pasion
Ametyst - kamienie szlachetne i kryształy
Ametyst - wyciszenie i równowaga
Ametyst - właściwości lecznicze i magiczne
Ametyst - wikipedia
Ametyst - właściwości i moc kamieni


AWENTURYN


Informacje ogólne:
Awenturyn jest zielono zabarwioną odmianą krzemionki. Może również występować w odmianie czerwonej, pomarańczowej, brązowej lub niebieskiej. Różnorodność barw spowodowana jest domieszkami. Kolor zielony powstaje w wyniku obecności chromu a barwę czerwoną i brunatną awenturyn uzyskuje dzięki domieszce hematytu.

Właściwości:
Awenturyn jest symbolem cierpliwości, spokoju i wewnętrznej równowagi. Regeneruje siły witalne organizmu i działa wzmacniająco na układ odpornościowy. Pomaga w leczeniu chorób skóry i działa kojąco na system nerwowy. Wzmacnia również serce. Sprowadza spokojny, regenerujący sen, który rozładowuje stres i oddala negatywne emocje. Wnosi w nasze życie optymizm i pogodę ducha. Działa odprężająco i pomaga pozbyć się lęków. W astrologii awenturyn przypisany jest znakom Byka, Raka, Strzelca.
Awenturyn zielony nazywany jest często "kamieniem szczęścia". Według tradycyjnych wierzeń przynosi szczęście osobie, która go nosi. Jest również kamieniem czakry serca.
Awenturyn pomarańczowy ma silny związek z drugą czakrą czyli czakrą sakralną. Polecany jest zwłaszcza dla osób zaangażowanych twórczo (artystów, pisarzy, muzyków, malarzy). Pomaga uspokoić wewnętrzny głos samokrytyki i jest źródłem weny twórczej. Znakomity kamień do medytacji.

Pielęgnacja:
Aby rozładowywać awenturyn z negatywnej energii należy raz w miesiącu opłukać go pod bieżącą ciepłą wodą. Aby ponownie odzyskał swe lecznicze właściwości należy położyć go na słońcu. Należy pamiętać aby bezpośrednio nie dotykał skóry dłużej niż dwanaście godzin.

LINKI :
Awenturyn - kamienie szlachetne i kryształy
Awenturyn - na pieniądze
Awenturyn - bogactwo i obfitość
Awenturyn - wikipedia
Awenturyn - pozytywna energia kamieni
Awenturyn - kamienie lecznicze


BURSZTYN


Informacje ogólne:
Nazwa pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali). Bursztyn to kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Znanych jest około 60 odmian (gatunków) bursztynu. Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (stwierdzono je w Kanadzie), a najmłodsze, nie zaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii (kopal).

Bursztyn znany jest od dawna:
Grecy nazywali ten kamień elektron, co oznacza świecący i błyszczący,
Rzymianie nazywali bursztyn lyncurium, czyli mocz rysia, albowiem według legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika,
Succinum to łacińska nazwa bursztynu używana w farmacji. Powstała od łacińskiego słowa succus - sok,
Sukcynit - nazwa geologiczna, pochodzi od succinum - sok, żywica drzewna,
Egipcjanie nazywali bursztyn sokal, a Arabowie anbar, ponieważ zapach pocieranego bursztynu kojarzył się z zapachem ambry,
Persowie nazywali kamień karuba - złoty rabuś, Włosi - ambra gialla, a Szwedzi - raf, znaczy chwytać,
Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar - żywica morska.

Tworzy nieregularne bryłki. Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe, a ich przejrzystość zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Bryłki bursztynu zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i trzeciorzędu szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt, żelazo, kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady, rośliny i ich szczątki. Inkluzje stanowią cenny materiał badawczy dla biologów i paleontologów.

Właściwości:
Bursztyn jest symbolem sukcesu. Już od tysiącleci stosowany jest jako talizman oraz kamień o właściwościach leczniczych. Ma on aktywizujący i oczyszczający wpływ na cały organizm. Pomaga między innymi w takich dolegliwościach jak problemy z przemianą materii, astma, problemy z tarczycą i bóle reumatyczne. Pomaga odbudować pole energetyczne organizmu uszkodzone w wyniku przebytych chorób, zanieczyszczonego powietrza, czy nadmiernego stosowania używek (kawa, papierosy, alkohol). Chroni przed negatywną energią i jest pomocny w medytacji. W astrologii przypisany jest do znaku Bliźniąt.

Pielęgnacja:
Należy pamiętać aby bursztyn jak najczęściej bezpośrednio dotykał skóry. Tylko wtedy wykazuje on swoje pełne działanie. Przy zastosowaniu do celów leczniczych należy go rozładować po każdym użyciu. Dokonujemy tego poprzez obmycie kamienia pod bieżącą letnią wodą. Nie wolno kłaść go na słońcu !!! Nie zaleca się też przechowywania go w sąsiedztwie innych kamieni.

LINKI : 
Bursztyn - kamień leczniczy
Bursztyn - kamienie i kryształy
Bursztyn - wikipedia
Bursztyn - niezwykłe właściwości
Bursztyn - właściwości lecznicze


CHALCEDON

Informacje ogólne:
Chalcedon to odmiana skrytokrystalicznej krzemionki o włóknistej strukturze. Jego nazwa pochodzi od miasta Chalcedon położonego nad Bosforem w Azji Mniejszej. W starożytności chalcedon znany także jako "kamień mleczny", łączony był często z powodu swej delikatnej białej barwy o niebieskawym odcieniu z duchami powietrza i wody. Określano go też jako "kamień mówcy". W Tybecie czczono go jako upostaciowanie kwiatu lotosu. Czysty chalcedon ma barwę białą do niebieskiej. Czerwono brązowa odmiana nazywana jest karneolem, ciemnozielona - heliotropem, zielona - chryzoprazem, a kolorowa o wstęgowym rysunku - agatem. Chalcedon wydobywa się głównie w Brazylii, Indiach, Austrii, Namibi, Urugwaju i na Madagaskarze.

Właściwości:
Wzmacnia wewnętrzną równowagę, daje witalność i wytrzymałość. Kamień ten przyporządkowany jest czakrze gardła, pomaga więc przy wszelkich jego dolegliwościach i przeziębieniach. Okazuje się niezastąpiony także w przypadku chorób oczu i drobnych krwawień oraz wspomaga laktację u karmiących matek. Kamień ten wspomaga także walkę z wadą wymowy i chroni podróżnych przed czyhającymi na nich niebezpieczeństwami. Sprzyja międzyludzkiej komunikacji i łagodzi porywczość.

Pielęgnacja:
Chalcedon raz w miesiącu należy rozładować pod bieżącą wodą.

LINKI : 
Chalcedon - Pasion
Chalcedon - kamienie szlachetne i kryształy
Chalcedon - pozytywna energia kamieni
Chalcedon - wikipedia
Chalcedon - magia kamieni
Chalcedon - kamień mówców


CHALKOPIRYT

Informacje ogólne:
Chalkopiryt to minerał miedzi i żelaza z gromady siarczków. Nazwa pochodzi od gr. chalkos "miedź" + pyrites "ogniowy" i nawiązuje do składu chemicznego oraz barwy tego minerału. Jest minerałem szeroko rozpowszechnionym w przyrodzie. Powstaje w procesach magmowych, obecny jest również w utworach żyłowych - pneumatolitycznych i hydrotermalnych. Występuje w osadowych złożach miedzi w towarzystwie chalkozynu, bornitu i kowelinu, jest ważnym kruszcem miedzi w złożach dolnośląskich. Jako minerał poboczny występuje w większości skał magmowych. Stanowi składnik skał metamorficznych (gnejsów, serpentynitów, amfibolitów). Rzadziej tworzy się w skałach osadowych. Tworzy kryształy izometryczne o pokroju czworościanów lub skalenoedrów. Występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych, skorupowych i w formie wpryśnięć w skale. Najpiękniejsze kryształy narosłe występują w formie szczotek krystalicznych. Jest kruchy, nieprzezroczysty.

Właściwości:
Ze względu na dużą zawartość miedzi chalkopiryt może stać się minerałem leczniczym, wykorzystującym uzdrawiające właściwości tego metalu. Miedziane ozdoby w dawnych czasach nosiły ludy wielu kultur. Kruszec ten miał zwiększyć ich wytrzymałość, ochronić przed bólem oraz dostarczyć pozytywnej energii. Pierwiastek ten pomaga zwalczyć zmęczenie, stres, zaburzenia krążenia i kłopoty ze snem. Sam chalkopiryt jest mocnym przewodnikiem energii. Uczy prawdy, uspokaja duszę i pomaga rozwijać duchową świadomość. Znakomicie sprawdza się przy medytacji pomagając osiągnąć stan wolny od myśli. Pozwala zwiększyć efekt akupunktury i akupresury, niszczy blokady energetyczne i wzmacnia przepływ chi przez ciało. Kamień ten pomaga również odnaleźć utracone rzeczy.

Pielęgnacja:
Aby kamień ten zachował swoje właściwości należy w regularnych odstępach czasu wystawiać go na działanie promieni słonecznych. By go rozładować należy go umieścić na noc w suchej soli morskiej. Chalkopiryt podobnie jak piryt nie powinien mieć kontaktu z wodą a nawet nadmierną wilgocią.

LINKI : 
Chalkopiryt
Chalkopiryt - energia obfitości
Chalkopiryt - lecznicze i magiczne właściwości


CHRYZOKOLA

Informacje ogólne:
Chryzokola to minerał z gromady krzemianów. Nazwa pochodzi od greckich słów chryzos i kolla oznaczających złoto oraz klej, gdyż w starożytności był używany jako spoiwo przy łączeniu złota. Tworzy wyłącznie skupienia skrytokrystaliczne: nerkowe, groniaste, kuliste, także naskorupienia. Jest minerałem kruchym, półprzeświecającym. Często zawiera domieszki glinu, żelaza, manganu. Często występuje razem z turkusem i malachitem.

Właściwości:
Chryzokola działa uspokajająco i równoważąco. Znakomicie sprawdza się w sytuacjach stresowych łagodząc lęki i niwelując poczucie winy. Wspaniale nadaje się do medytacji, gdyż jest to kamień spokoju, wyciszenia równocześnie umożliwiający dostęp do podświadomej wiedzy. Łagodzi bóle menstruacyjne oraz wszelkie dolegliwości związane z menopauzą. Korzystnie wpływa na przebieg ciąży jak i sam poród. Chroni przed wczesnym porodem oraz poronieniem. Odpręża i zmniejsza bóle porodowe. Chryzokola pomocna jest również w zwalczaniu gorączki oraz łagodzi następstwa poparzeń. Astrologicznie przyporządkowana jest znakom Wodnika, Strzelca i Wagi.

Pielęgnacja:
W zależności od intensywności użytkowania raz na dwa, trzy tygodnie przemyć niewielką ilością bieżącej letniej wody.

LINKI : 
Chryzokola - pozytywna energia kamieni
Chryzokola - wikipedia
Chryzokola - sklep magiczny
Chryzokola - właściwości lecznicze i magiczne
Chryzokola - magia kamieni


CYTRYN

Informacje ogólne:
Cytryn to żółto zabarwiona odmiana kwarcu. Należy do minerałów rzadkich. Nazwa pochodzi od: starofrancuskiego słowa citrin - żółty; gr. kitros = cytryna; łac. citrus = drzewo cytrusowe. Najbardziej czyste i największe kryształy pochodzą z Campo Belo, Sete Lagoas, Minas Gerais w Brazylii. Oprócz tego cytryn występuje na Uralu (Rosja) i Madagaskarze. W innych złożach rzadko spotyka się okazy o wartości jubilerskiej (Kazachstan, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania).

Właściwości:
Cytryn odpowiada za pewność siebie oraz za indywidualną osobowość. Dodaje życiowej energii. Pomaga radzić sobie ze stresem i działa kojąco na nerwy. Pomocny jest przy walce z chorobami skóry oraz zaburzeniami trawienia (ciemniejsza odmiana). W związku ze swą cudowną, słoneczną barwą cytryn umacnia aurę oraz harmonizuje ciało i duszę. Działa również antydepresyjnie dając dodatkową chęć do życia. W astrologii przypisany jest znakom Panny i Bliźniąt.

Pielęgnacja:
Cytryn należy rozładowywać pod bieżącą ciepłą wodą. Można go przechowywać z innymi kamieniami. Najbardziej skutecznie działa w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

LINKI : 
Cytryn - czarymary
Cytryn - Pasion
Cytryn - moc kamieni
Cytryn - wikipedia
Cytryn - pozytywna energia kamieni
Cytryn - magiczna galeria


DIAMENT

Informacje ogólne:
Nazwa pochodzi od greckiego słowa Adamas = niepokonany, niezniszczalny i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest on odporny na wszelkie działanie czynników fizycznych i chemicznych i jest zarazem najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. W XV wieku po raz pierwszy zastosowano szlif brylantowy który uczynił diament jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni ozdobnych na świecie. Pod względem chemicznym diament jest czystym węglem. Zabarwienie sięga od białego przez lekko żółtawy do brązowego. Występuje m in. W Wenezueli, Angoli, Indonezji, Australii i w Kimberly (Afryka).

Właściwości:
Diament symbolizuje pełne oświecenie i mądrość, jest symbolem czystości. Lecznicze właściwości tego kamienia są wszechstronne. Ma korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, nadaje oczom blask, obniża gorączkę i działa przeciw skurczowo. Wspiera funkcje wszystkich organów, oczyszcza i pomaga walczyć ze stresem. Jest też panaceum na zazdrość, umacnia samoświadomość i prowadzi ku wyższym poziomom egzystencji .

Pielęgnacja:
Diament ma niezwykłą siłę, nie wymaga pielęgnacji. Przechowywany z innymi kamieniami wzmacnia ich działanie.

LINKI : 
Diament - wikipedia
Diament - pozytywna energia kamieni
Diament - opis historia legendy
Diament - właściwości i moc kamieni


GRANAT

Informacje ogólne:
Granaty to grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus = granat, owoc granatu, co wskazuje na podobieństwo kamieni do ziaren tego owocu. Ze względu na skład chemiczny granaty dzielą się na: glinowe (pirop, grossular, hessonit, spessartyn, almandyn, rodolit), żelazowe (andradyt: melanit,schorlomit,ivaaryt, demantoid, majoryt, calderyt), chromowe (uwarowit, knorringit), wanadowe (goldmanit, yamatoit), cyrkonowe (kimzeyit).

Właściwości:
Granat to kamień nowej nadziei. Symbolizuje rozkwit w czasie przygnębienia i niepowodzeń. Sprzyja rozjaśnieniu duszy oddalając negatywne myśli i ponure nastroje. Kamień ten wiąże się również z namiętną miłością i zaleca szczególnie osobom cierpiącym na spadek potencji seksualnej. Pomaga on również odzyskać energię witalną. Sprawdza się również w przypadku leczenia dolegliwości dermatologicznych, zaburzeń pracy serca, czy stanów zapalnych i niedokrwistości.
Chcąc w pełni korzystać z ochrony lub leczniczych właściwości tego minerału należy stosować kamienie w postaci nieoszlifowanej. W biżuterii wykonanej z zastosowaniem granatów ważne jest, aby poszczególne kamienie pocierały się o siebie. Wzmacnia to ich dobroczynną moc. Granat astrologicznie przyporządkowany jest znakom Skorpiona i Barana.

Pielęgnacja:
Granat jest kamieniem nie wymagającym szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby zachował swoje lecznicze właściwości raz na dwa tygodnie należy go opłukać pod bieżącą letnią wodą i wystawić na kilka minut na działanie promieni słonecznych.

LINKI : 
Granat - pasion
Granat - kamień sukcesu
Granat - wikipedia
Granat - pozytywna energia kamieni


HEMATYT

Informacje ogólne:
Hematyt (gr. haema (haima), krew; haimatites, krwisty; w nawiązaniu do czerwonej barwy tego minerału po jego sproszkowaniu) - pospolity minerał, tlenek żelaza(III).Tworzy kryształy izometryczne, krótkosłupowe, grubobeczułkowate, tabliczkowe, płytkowe, a niekiedy igiełkowe. Zazwyczaj przyjmuje postać romboedru. Występuje również w skupieniach zbitych i skrytokrystalicznych (żelaziak czerwony), grubokrystalicznych (błyszcz żelaza), skorupowych i naciekowych (krwawnik), groniastych, kulistych i nerkowatych (szklane głowy), rozetowych (róża hematytowa), oraz w ziemistych i pylastych (śmietana hematytowa). Niekiedy tworzy pseudomorfozy po magnetycie (martyt).

Właściwości:
Hematyt nazywany jest również krwawnikiem. Ta wywodząca się ze średniowiecza nazwa wskazuje na główny zakres jego działania. Pozytywnie wpływa na wszystko co wiąże się z krwią: jej wytwarzanie, krwiobieg, tamowanie krwawień, menstruację. Ułatwia wchłanianie żelaza. Reguluje nadciśnienie, zapobiega nadmiernym skurczom mięśni i przyspieszonemu pulsowi. Leczy choroby pęcherza i pomaga w dolegliwościach kręgosłupa. W sferze psychicznej budzi radość życia, dodaje odwagi i umacnia wolę.W astrologii przypisany jest znakom Barana i Skorpiona.

Pielęgnacja:
Większości minerałów rozładowujemy przy zastosowaniu dobroczynnych, oczyszczających właściwości bieżącej wody. W przypadku hematytu taki zabieg nie jest stosowany, gdyż kamień ten nie może mieć kontaktu z wodą. Aby mógł on ponownie zgromadzić pozytywną energię zaleca się przechowywanie go razem z kryształem górskim.

LINKI : 
Hematyt - kamienie szlachetne i kryształy
Hematyt - kamień wojowników
Hematyt - wikipedia
Hematyt - pozytywna energia kamieni

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.