poniedziałek, 28 października 2019

Samhain / Halloween - Receptury i Rękodzieło

PRZEPISY

CHIPSY Z JARMUŻU
Jarmuż stał się w ostatnich latach ulubioną zdrową żywnością konsumentów. Jest nieodłączną częścią Samhain – rośnie do końca jesieni. Jeśli już zakradniesz się do czyjegoś ogródka i zabierzesz łodygę jarmużu, by dowiedzieć się, jaki będzie twój przyszły małżonek, równie dobrze możesz zjeść potem zdobyte warzywo!
To, że jarmuż jest zdrowy, wcale nie znaczy, że nie może być smaczny. Ten przepis pokazuje, że może on stać się zastępnikiem ziemniaków do produkcji chipsów. Możliwe, że będziesz musiała podjąć kilka prób, by zorientować się, w jakiej temperaturze twój piekarnik najlepiej sobie z nim poradzi. Kiedy jednak już opanujesz tę sztukę, będziesz mogła cieszyć się chrupaniem przypieczonych listków.

Składniki:
1 pęczek jarmużu;
2 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego;
sól morska do smaku.

Nagrzej piekarnik do 135°C. Starannie umyj jarmuż i usuń centralny nerw. Pokrój liście w 2,5-centymetrowe lub większe kawałki. Osusz go z nadmiaru wody. Wrzuć do miseczki z olejem, aż równo pokryje się tłuszczem. Posyp solą. Piecz przez 10 minut lub do czasu, aż zrobi się chrupiący. Potem przerzuć na drugą stronę i również upiecz.
Podawaj na zimno lub na ciepło. Możesz również przyprawić „chipsy” przed upieczeniem swoją ulubioną mieszanką przypraw.

PIECZONE JABŁKA
Podczas sabatu Samhain jabłka są wszędzie. Używa się ich w zabawach polegających na wyławianiu ich z wody albo łapaniu zębami, gdy wiszą na sznurkach, wróży się z ich obierek albo rozrywa się je, testując siłę.

Składniki:
wydrążone jabłka – po jednym dla każdego gościa;
1 łyżka syropu klonowego (na każde jabłko);
1 łyżka rodzynek (na każde jabłko);
1 łyżeczka angielskiego ziela, cynamonu albo mielonych goździków (na każde jabłko).

Wydrążone jabłka poukładaj w kokilkach lub w szklanym naczyniu, na talerzu, który można włożyć do mikrofalówki. W miseczce wymieszaj rodzynki, syrop klonowy i przyprawy. Wypełnij nimi jabłka. Włóż do mikrofalówki ustawionej na wysoką temperaturę – każde jabłko na 2 minuty.
Jeśli używasz piekarnika, nagrzej go do 190°C. Piecz nadziewane jabłka w szklanym naczyniu lub w oddzielnych naczyniach przez 10 do 13 minut.

JABŁKOWA ZUPA CURRY
Wygląda trochę jak sos jabłkowy, ale to dużo bardziej skomplikowana potrawa.

Składniki:
5–6 dużych jabłek, wydrążonych i pokrojonych w półcentymetrowe kawałki;
2 szklanki wody;
2 łyżki słodkiego curry;
1 łyżka soku cytrynowego;
1 łyżeczka angielskiego ziela;
1 łyżeczka chili.

Wszystkie składniki wymieszaj w wolnowarze i gotuj w niskiej temperaturze przez całą noc. Na drugi dzień małymi porcjami przełóż składniki do robota kuchennego i zmiksuj na gładką masę. Powstałe purée przelej z powrotem do wolnowaru i podgrzewaj przez godzinę. Podawaj na ciepło.

PESTKI DYNI
Dynie są wszechobecne w sezonie Samhain, do tego stopnia, że można mieć ich dość. Choć większość osób wypieka w tym czasie placek dyniowy, dynię można wykorzystać też w niemal każdym przepisie, do którego potrzeba kabaczków, a w recepturach na ciasto może ona zastąpić masło, a czasem mąkę. (Będzie to wymagało wielu podejść metodą prób i błędów).
Zasada dotycząca pestek dyni jest prosta: im większa dynia, tym większe pestki. Niestety wiąże się to też z większą ilością pulpy do usunięcia. Istnieje jednak sposób na jej usuwanie bez odchodzenia od zmysłów.
Oczyszczając wnętrze dyni, przekładaj pulpę wraz z pestkami do dużej miski. Płucz pod bieżącą wodą, wyjmując w międzyczasie większe fragmenty pulpy. Powtarzaj tę czynność kilka razy, w miarę możliwości wyławiając kolejne fragmenty pulpy. Kiedy już uda ci się tą metodą wyłowić tyle, ile to możliwe, napełnij miskę wodą do pełna. Pestki będą unosiły się na powierzchni, a miąższ opadnie na dno. Możesz wtedy wyłowić pestki z wierzchu i osuszyć papierowym ręcznikiem.

Składniki:
1–2 szklanki pestek dyni,
1–2 łyżeczki oliwy lub oleju słonecznikowego,
sól do smaku.

Nagrzej piekarnik do150°C. W miseczce wymieszaj pestki z oliwą i solą do smaku. Rozłóż je równo na blasze do pieczenia. Piecz przez 45 minut, sprawdzając i poruszając nimi co 15 minut, aby się równo uprażyły.
Odstaw do wystygnięcia. Jedz na przekąskę albo stosuj jako przybranie do sałatek, zup czy kanapek.

DYNIOWE PURÉE
Choć wielu kucharzy woli stosować dyniowe purée z puszki, jest ono często przyprawione w sposób, który nie komponuje się z daniami innymi niż desery. Aby przygotować takie danie własnoręcznie, będziesz musiała ugotować łupinę dyni. Przyda się co najmniej jedna mała dynia.

Składniki:
1–2 małe dynie.

Nagrzej piekarnik do180°C. Odetnij szczyt małej dyni. Wybierz ze środka pestki. Opłucz kawałki miąższu, pokrój w 10–12-centymetrowe paski i porozkładaj na blasze do pieczenia. Piecz przez 45 minut. W połowie sprawdź, czy się rumienią, a nie przypalają. Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia, do czasu, aż będzie można ich dotknąć. Wtedy możesz już łatwo zdjąć skórę z miąższu rękami, używając nożyka do zeskrobania małych, bardziej upartych kawałków.
Dynię przekładaj do blendera lub robota kuchennego, po kilka kawałków naraz. Dolej odrobinę wody, aby zmiksowały się na gładką masę. Po wyjęciu masy z robota kuchennego możesz też użyć praski do ziemniaków. Purée można zamrozić do czasu, aż będziesz go potrzebować.

GĘSTA ZUPA DYNIOWA

Składniki:
1 posiekana cebula,
1 starty ząbek czosnku,
1½ łyżki masła,
1 szklanka dyniowego purée,
1¼ szklanki wody,
½ łyżeczki cynamonu,
½ łyżeczki chili,
kilka nitek szafranu (ewentualnie),
1 szklanka niesłodzonego pełnotłustego jogurtu.

W garnuszku podsmażaj cebulę i czosnek na maśle, do czasu aż się zrumienią. Dodaj purée z dyni, wodę, przyprawy i zagotuj. Gdy dojdzie do wrzenia, natychmiast zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 5 minut, stopniowo dodając jogurt. Podawaj na ciepło.

PAN DE MUERTO (CHLEB UMARŁYCH)
Chleb to podstawowy pokarm przodków: jest wyznacznikiem rolniczej historii ludzkości. Reprezentuje moment, w którym ludzie zaczęli osiadać na jednym obszarze ziemi na dłuższy czas, i moment, w którym zmienili tryb życia z myślistwa-zbieractwa na rolniczy. Podczas sabatu Samhain wypiekanie chleba wiązało się z wieloma tradycjami, od wróżenia przyszłości po zawieranie paktów z wróżkami. Obecnie wypiek ten jest po prostu kolejną smaczną przekąską, niezależnie od tego, czy zatrzymujemy go dla siebie, czy dzielimy się nim z innymi.
Ten chleb podawany jest często podczas obchodów Dia de Los Muertos jako dar składany z jedzenia dla zmarłych przodków. Żyjące rodziny również mogą się nim częstować. Co ciekawe, piekarz zwija chlebek przed upieczeniem w kształt przypominający szkielet. Zanim zdecydujesz się na zrobienie tego rodzaju wypieku, możesz spróbować ulepić taki kształt z gliny albo modeliny!

Składniki:
½ szklanki mleka;
6 łyżek niesolonego masła, pokrojonego w centymetrowe kawałeczki;
¼ łyżeczki soku z pomarańczy;
1 łyżka wody z kwiatów pomarańczy;
3 duże jajka, lekko ubite;
¼ łyżeczki suszonych drożdży;
3½ szklanki niewybielanej mąki;
½ szklanki cukru w kryształkach (odpowiedni będzie również cukier kokosowy);
1 łyżeczka soli, olej słonecznikowy według potrzeby;
masło, miód, cukier puder (ewentualnie).

Nagrzej piekarnik do 180°C. W garnuszku stop masło, wymieszaj je z mlekiem i sokiem pomarańczowym. Zdejmij garnuszek z ognia i odstaw do schłodzenia, aż da się go dotknąć. Dodaj do niego wodę z kwiatów pomarańczy i jajka, ubijając trzepaczką. Dosyp drożdże. Odstaw garnek na chwilę, tak by zawartość zaczęła wytwarzać pęcherzyki powietrza, co zwykle dzieje się po 3–4 minutach.
Na czystej, płaskiej powierzchni wymieszaj mąkę, cukier i sól. Usyp z nich małą górkę i w środku niej zrób palcem zagłębienie. Wlej odrobinę mieszanki mleka i drożdży, wyrabiając mąkę, po czym znowu dolej kolejną porcję płynu. Powtarzaj tę czynność, aż składniki płynne połączą się ze stałymi w jedną masę. Wyrabiaj ciasto ręką, aż stanie się odrobinę klejące. W razie potrzeby dosypuj mąki.
Przełóż ciasto do dużej naoliwionej miski i przykryj czystą ściereczką. Postaw miskę w ciepłym miejscu do czasu, aż ciasto podwoi swoją objętość. Zwykle trwa to około godziny.

Części szkieletu:
Część ciasta rozmiaru dwóch bułek odłóż na bok. Nasmaruj tłuszczem dwie blachy do pieczenia i podziel ciasto na dwie części, rozpłaszczając je na blachach. Odłożone na bok ciasto wykorzystaj, by ulepić chlebki w kształcie szkieletów. Nie ma żadnych konkretnych reguł, jak to zrobić – możesz uformować ciasto w czaszkę i potem palcami nadać jej rysy twarzy.
Możesz też podzielić ciasto na dwie większe kulki i jedną mniejszą. Jedną z dwóch większych kul ciasta zroluj w podłużny kształt, na końcach formując je niczym kość z kreskówki. To samo zrób z drugą dużą kulą ciasta i połóż ją na pierwszej, tak by się przecinały na krzyż. Najmniejszy kawałek ciasta ulep w kulkę. Kciukami zrób w kulce oczy, a wykałaczką uformuj nozdrza i zęby. Jeśli wpiszesz hasło pan de muertos w internecie, na stronach takich jak allrecipes.com zobaczysz, że piekarze raczej próbują stworzyć coś przypominającego szkielet, niż dokładnie go odwzorowywać.
Kiedy już uformujesz ciasto w wybrany kształt, wstaw chleb na środkową półkę w piekarniku i piecz 30–40 minut, aż zrobi się złotobrązowy. Można potem udekorować gotowy chleb, smarując go stopionym masłem i miodem albo posypując cukrem pudrem.

CUKROWE CZASZKI
W przeciwieństwie do pan de muertos cukrowe czaszki przeznaczone są tylko dla zmarłych. Po ich przygotowaniu zanieś je na groby bliskich lub zostaw na zewnątrz, by zjadły je duchy żywiołów. (Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie żyją mrówki ogniowe albo pszczoły, na pozostawienie czaszek wybierz miejsce daleko od domu). Jako że cukier formuje się o wiele trudniej niż chleb, zainwestuj w silikonową foremkę. Znajdź taką bardziej realistyczną, z zębami – komiksowa czaszka ze skrzyżowanymi kośćmi często kruszy się przy wyjmowaniu z foremki. Na wykonanie czaszek wybierz dzień o małej wilgotności, w przeciwnym razie składniki mogą się pokruszyć i stracić kształt.
Poniższy przepis przewiduje wykonanie czaszki w małej foremce, a nie w wielkich formach, które również można dostać w sklepie.

Składniki:
1 szklanka cukru;
1 łyżeczka proszku bezowego lub dwuwinianu potasu;
1 łyżeczka wody (może się okazać, że potrzebne jest więcej);
kolorowe lukry, koraliki, piórka itd. do dekoracji.

W dużej misce wymieszaj cukier z proszkiem bezowym. Po kropelce wlej łyżeczkę wody i wymieszaj, aż ciasto osiągnie stan, w którym będziesz mogła wcisnąć kciuk w masę i pozostawić jego odcisk. Wypełnij masą foremkę, dociskając jej tył i upewniając się, że jest tak płaska, jak to możliwe. Sprawdź, czy z tyłu foremki został przesmyk – ułatwi to wyjmowanie czaszki z foremki w stanie nienaruszonym. Możesz użyć noża do masła, by wyrównać spód. Przekręć foremkę nad płaskim talerzem. Jeśli używasz foremki silikonowej, możesz delikatnie nacisnąć jej powierzchnię, by czaszka łatwiej wyszła.

Cukrowa czaszka
Plastikową foremkę być może będziesz musiała postukać płaską stroną noża do masła. Pozwól czaszkom schnąć przez 24 godziny. Gdy wyschną, udeko ruj je wedle życzenia, używając lukru i pozostałych ozdób. Jeśli chcesz przyczepić do nich elementy niejadalne, zastosuj lukier jako klej. Odstaw do wyschnięcia na kolejne 24 godziny, po czym dary dla zmarłych będą gotowe!

CIASTECZKA „SOUL CAKES”
W dawnych czasach w Wielkiej Brytanii ubodzy chodzili w wieczór Samhain od domu do domu, prosząc o pomoc w formie jedzenia, pieniędzy i modlitwy, oferując w zamian modlitwy. Odwiedzani ludzie często dawali im ciasteczka „soul cakes” w ramach zapłaty za modlitwy i błogosławienie zmarłych. Te suche herbatniki będą smacznym dodatkiem do każdej niemej wieczerzy, jaką będziesz chciała urządzić.

Składniki:
3 jajka,
2 szklanki mąki (pysznymi zamiennikami zwykłej mąki są mąka migdałowa albo owsiana),
½ łyżeczki cynamonu,
½ łyżeczki gałki muszkatołowej,
½ łyżeczki soli,
½ szklanki mleka,
½ szklanki cukru lub syropu klonowego,
½ kostki masła,
½ szklanki rodzynek.

Nagrzej piekarnik do 200°C. Ubij jedno jajko i odstaw na bok. W małej misce wymieszaj mąkę z przyprawami. W garnuszku podgrzej mleko, tak aby było ciepłe, ale nie wrzące. Wymieszaj cukier z masłem za pomocą miksera. Dołóż żółtka pozostałych dwóch jajek i dokładnie wymieszaj składniki. Dosyp mąkę i miksuj na wysokich obrotach, aż zrobią się okruchy. Stopniowo dodawaj mleko, aż do uformowania miękkiego ciasta.
Wyjmij je na płaską, suchą powierzchnię i wyrabiaj na jednolitą masę. Następnie zwiń ciasto w kształt walca i odkrawaj z niego plastry o grubości około centymetra. Tak przygotowane ciastka rozłóż na blasze do pieczenia i posmaruj dodatkowym ubitym jajkiem.
Piecz 15 minut, aż się zarumienią.

CIASTKA NALEŚNIKOWE
Irlandczycy podczas Samhain i Zaduszek często częstowali się ciasteczkami naleśnikowymi. Podobnie jak naleśniki, najlepiej smakują one z syropem i gorącym masłem.

Składniki:
2 szklanki mąki,
¾ łyżeczki sody do pieczenia,
½ łyżeczki soli,
1 szklanka pełnotłustego mleka lub jogurtu,
olej słonecznikowy.

Przesiej suche składniki razem przez sito i dobrze wymieszaj je widelcem. Dodawaj po trochu mleko lub jogurt, ugniatając ciasto. Uformuj je w 5-centymetrowe kółka o grubości centymetra. Usmaż ciastka na patelni na średnim ogniu, na łyżce oleju słonecznikowego, tak aby zarumieniły się po obu stronach.

COLCANNON (POTRAWKA IRLANDZKA)
Colcannon to irlandzka potrawka, niegdyś często przygotowywana w czasie Samhain w Irlandii. Jest też częścią kilku różnych wróżb i tradycji magicznych związanych z tą porą roku, być może dlatego, że przeważnie składała się z ziemniaków i jarmużu. Tłuczek do ziemniaków czyni przygotowanie potrawy dużo łatwiejszym, ale z widelcem i odrobiną determinacji też powinno się udać.

Składniki:
1 główka jarmużu lub kapusty – liście należy cienko pokroić,
1 kostka masła podzielona na 3 części,
1 szklanka mleka,
7–8 obranych i pokrojonych ziemniaków,
1 łyżka szczypiorku do przybrania.

Zalej jarmuż wodą i gotuj do czasu, aż zmięknie, ale liście pozostaną zielone, czyli około 30 minut. Odcedź wodę i posiekaj jarmuż na drobne wiórki. Do tego samego garnka postawionego na średnim ogniu dołóż 1/3 kostki masła. Gdy się stopi, wymieszaj je z jarmużem. Dolej mleko i doprowadź do wrzenia. Następnie dorzuć ziemniaki, gniotąc je, w miarę jak będą się gotować. Gdy zmiękną, gniecenie stanie się łatwiejsze. Będą gotowe, kiedy osiągną konsystencję purée. Dodaj kolejny kawałek masła. Zrób wgłębienie w górce purée i dodaj trzecią część masła.
Posyp dowolnym przybraniem i podawaj na ciepło.

OWCZA WEŁNA
Ten napój to szkocka odpowiedź na sangrię. Choć dodawano do niego różne przyprawy w zależności od miejsca geograficznego, w którym go przygotowywano oraz gustu różnych Brytyjczyków, owcza wełna przeważnie składała się w połowie z piwa, a w połowie z cydru, które podgrzewano z dostępnymi przyprawami. Jeśli masz wolnowar albo możliwość gotowania w garnku na piecu, spróbuj ją przyrządzić.

Składniki:
piwo ale,
cydr,
1 łyżeczka goździków,
1 łyżeczka cynamonu.

Wymieszaj piwo z cydrem, a następnie dodaj zioła. Zagotuj na małym ogniu. Napój podawaj ciepły.

RĘKODZIEŁO

RĘKODZIEŁO Z DYNI
Żadna winorośl nie jest tak plenna jak dynia jesienią. Od mini wersji po okazy większe od mastiffa – każdy znajdzie taką, która będzie pasować do jego ambicji dekoratorskich. Dzięki temu, że jest ich taka obfitość, wielu rzemieślników i artystów wymyśliło mnóstwo innowacyjnych sposobów na wykorzystanie dyń do ekspresji artystycznej.
Zwyczaj rzeźbienia w dyni pochodzi od irlandzkiej tradycji rzeźbienia w rzepach i burakach. Kiedy Irlandczycy przybyli do Nowego Świata, to właśnie dynie stały się ich ulubionymi lampkami na noc Halloween.
W dzisiejszych czasach wiele osób wciąż ustawia dyniowe lampki na ganku, choć w niektórych miejscach padają one ofiarą halloweenowych wandali. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której twoje dynie nie zostaną popsute, możesz śmiało drążyć i rzeźbić je zgodnie z tradycją albo możesz spróbować nowych sposobów na dyniowe rzemiosło.
NACINANIE: Przyczep do dyni szpilkami lub przyklej taśmą klejącą wybrany wzór. Użyj nożyka do linoleum, by ściąć wierzchnią skórę dyni wzdłuż linii wzoru. Zdejmij papier i zdrap pozostałą skórkę łyżką, uważając, by nie przeciąć dyni.
DECOUPAGE: Jeśli zdecydujesz się udekorować dynię metodą decoupage, będziesz musiała smarować ją klejem, a wtedy nie będziesz już później mogła jej zjeść – choć klej może być nietoksyczny, szkodliwe mogą być elementy przyklejone do dyni.
Zanim zaczniesz, rozcieńcz klej wodą. Dzięki temu będzie rzadszy i łatwiej będzie go używać, szczególnie jeśli trzeba będzie nim pomalować większą powierzchnię. Proporcje rozwodnienia to kwestia osobistego wyboru. Wlej trochę kleju i odrobinę wody do dowolnego pustego pojemniczka (nie takiego, w którym przechowujesz żywność). Spróbuj dodawać 1/8 łyżeczki wody na łyżkę kleju. Dolej więcej wody, jeśli uznasz za stosowne.

Potrzebne będą:

gazety lub ściereczka;
pojemnik na wodę;
klej, na przykład Mod Podge;
pędzel lub wałek;
elementy, które chcesz przykleić do dyni (np. małe charmsy, papierowe wydruki, wycinki z gazet i/lub paski materiału);
sprej akrylowy;
pistolet do klejenia na ciepło (ewentualnie);
nożyczki.

W dobrze wentylowanym pomieszczeniu rozłóż gazety lub ścierkę. Przygotuj zbiorniczek z wodą do rozcieńczenia kleju. Wybierz jeden pasek dyni i nałóż na niego warstwę kleju za pomocą pędzla lub wałka. Gdy będzie już  cały posmarowany klejem, nałóż na niego wybrany papier lub tkaninę. Na wierzchu posmaruj tę część dodatkową warstwą kleju. Być może będziesz musiała na chwilę przerwać, by rozprostować zmarszczki na papierze lub delikatnie rozprostować pęcherzyki powietrza, które pojawią się podczas wysychania kleju. Lekko uciskaj je palcem. Kiedy już nałożysz papier i klej na pierwszy pasek dyni, obróć ją i powtórz czynność klejenia na kolejnym pasku, do czasu aż cała dynia będzie oklejona. Na wszelki wypadek możesz dodać kilka warstw kleju ze wszystkich stron dyni. Klej będzie przezroczysty, gdy wyschnie, więc możesz smarować nim wszystkie obrazki. Zanieś dynię do dobrze wentylowanego miejsca, na przykład na ganek czy do garażu, i spryskaj ją sprejem akrylowym. Pozwól jej wyschnąć przez noc, a na drugi dzień połóż kolejną warstwę akrylu. Znowu pozwól jej schnąć przez noc. Jeśli chcesz, użyj potem pistoletu do klejenia na ciepło, by przykleić do dyni charmsy, koraliki lub małe zabawki. Znów pozostaw dynię na noc do wyschnięcia, a potem ustaw ją tam, gdzie ma się ładnie prezentować.

DRUK: Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu dekoracji dyni, pisz na niej. Potrzebujesz tylko niezmywalnego markera i kilka słów. Pisz na dyni dużymi literami. Napisy mogą być dziwaczne, jak na przykład wiadomości typu: „Jemy u Joe’ego” lub hasła takie jak: „Nigdy więcej”. Jeśli masz zdolności plastyczne, możesz narysować sylwetki postaci, a nawet naszkicować portrety. Napisz wiersz, opowiedz jakąś historię albo zostaw instrukcje dla dostarczyciela paczek pocztowych.

SZPILKI I PINEZKI: Dynia jest zbudowana z gąbczastej tkanki o konsystencji korka. Możesz więc wykorzystać ją jako tablicę korkową albo ułożyć na niej napisy z pinezek. Wybierz jedną stronę dyni i powbijaj w nią pinezki albo ćwieki. Bądź kreatywna i stwórz kształty, twarze, runy, a nawet wizerunek ulubionej karty Tarota.

KOSTIUMY
Jedną z radości związanych z sabatem Samhain jest możliwość bycia przez jedną noc kimś innym: można powiedzieć, że jest to forma podróży, szansa doświadczenia swoich codziennych ścieżek oczami innej osobowości. Niektórzy poganie włączają kostiumy do magicznych praktyk zwanych aspektowaniem, w których tymczasowo przyjmują świadomość innej osoby. Najczęściej dzieje się tak podczas wiccańskiej ceremonii Sprowadzania Księżyca. W tym rytuale dana osoba staje z boku, a kontrolę przejmuje wezwana bogini. Są też osoby praktykujące odmianę tego rytuału, w której chwilowo dzielą swoją świadomość z bóstwem – niektórzy postrzegają to jako magiczną wersję aktorstwa metodycznego.
Zwyczaj zakładania kostiumów w Samhain sięga czasów druidów, kiedy mieszkańcy wiosek przebierali się za zwierzęta. Komercyjne kostiumy nie pojawiły się jednak aż do lat trzydziestych dwudziestu wieku. Dopiero wtedy Irlandczycy w Ameryce zaczęli wpływać na to, jak Amerykanie obchodzą Halloween.
Jeśli chcesz odkryć nową perspektywę, poznaj kilka innych podejść do kostiumów. Skompletuj swój kostium, wykorzystując własne umiejętności krawieckie albo zestawiając ze sobą rzeczy, które znajdziesz na wyprzedażach garażowych lub w sklepach typu „wszystko za 5 złotych”.
Oto kilka pomysłów na kostium z okazji Samhain/Halloween:

Przebierz się za boga lub boginię, z którym/którą na co dzień się kontaktujesz.
Przebierz się za element natury, który próbujesz poznać i zrozumieć.
Przebierz się za dawną lub mitologiczną czarownicę bądź magika. Kirke, Medea, Nicholas Flamel, Joanna d’Arc, Heinrich Agrippa mają wiele wspólnego z sabatem Samhain, ponieważ przysłużyli się rozwojowi magii i mistycyzmu.
Przebierz się za personifikację abstrakcyjnego konceptu, na przykład za strach, miłość, matematykę czy fizykę kwantową.
Chodząc w kostiumie podczas Samhain, zauważ, jak przyjęcie innej osobowości zmienia twój sposób myślenia i postrzegania świata. Po zabawie porozmyślaj nad lekcją, jaką było dla ciebie to doświadczenie.

ZRÓB MASKĘ
Jeśli nie chcesz całkiem przebierać się za kogoś innego, ale chciałabyś wypróbować zmianę perspektywy, załóż maskę. Możesz kupić gotową albo zrobić własną, dostosowując ją do dowolnego światopoglądu, jakiego chcesz doświadczyć.

Potrzebne będą:
pusty biały szablon maski;
gorący klej;
piórka, koraliki i wstążeczki.

Przyklej przygotowane wcześniej drobne przedmioty wokół całej maski, tworząc dowolny wzór i uważając, by zostawić miejsce wokół nosa i oczu. Możesz też zrobić maskę z torebki papierowej.

Potrzebne będą:
papierowa torba na zakupy;
nożyczki;
kredki, farba lub markery;
zszywacz;
centymetr krawiecki;
elastyczna taśma odzieżowa, którą będzie można wszyć w pas spódnicy lub spodni.

Z papierowej torby wytnij kształt owalny, kwadratowy lub okrągły. Upewnij się, że jest dość duży, by zakrywał ci twarz. Wytnij dwa otwory na oczy i małą szparę w miejscu, gdzie będzie nos (ułatwi to oddychanie). Udekoruj maskę za pomocą kredek, farb itp. Kiedy skończysz, zmierz obwód głowy i podziel otrzymaną liczbę przez dwa. Na podstawie tego wymiaru zdecyduj, ile taśmy elastycznej uciąć. Zszywaczem przyczep końce taśmy do maski, tak by zszywki nie dotykały twojej twarzy.

ZAKRĘĆ SWOIMI LĘKAMI
Wyrób ten łączy w sobie dwa magiczne cele: medytację i wróżenie. Proste koło, zrobione z papierowego talerzyka, umożliwia odkrywanie poważnych psychologicznych aspektów sezonu Samhain podczas zabawy.

Potrzebne będą:
kolorowy papier;
nożyczki;
papierowy talerz;
kredki lub flamastry;
spinacz, może być biurowy.

Wytnij mały równoramienny trójkąt z kolorowego papieru, który będzie służył za strzałkę. Odłóż go na bok. Następnie narysuj na talerzyku flamastrem podział na co najmniej cztery części. Na każdej z nich napisz nazwę lęku albo zagadnienia związanego z sabatem Samhain. Trójkącik zamocuj na spinaczu i przyczep do talerza. Kiedy będziesz gotowa, by pomedytować nad jakimś zagadnieniem, zakręć trójkącikiem, a potem skup się na temacie, który dla ciebie wybierze.

ODWZORUJ TABLICĘ NAGROBKOWĄ
To dzieło wymaga wycieczki w teren. Pójdź na stary cmentarz, taki, na którym jest dużo pionowych tablic nagrobnych. Metoda gorzej sprawdza się na nowych płytach, ponieważ mają one mniej ciekawą fakturę.

Potrzebne będą:
duża kartka papieru, taka jak z bloku rysunkowego w formacie A3;
duża kredka.

Idź na cmentarz i znajdź nagrobek z interesującym wzorem. Przyłóż papier do płyty i pocieraj kredką na boki, krótkimi szybkimi ruchami, aż wzór z nagrobka pojawi się na kartce. Wypełnij wzorem całą kartkę. Kiedy skończysz, odczytaj imię osoby spoczywającej w tym miejscu i podziękuj jej. Jeśli grób jest zaniedbany, posprzątaj na nim, zabierz ze sobą także swoje śmieci.
Użyj zdobytych wzorów jako dekoracji halloweenowych. Jeśli wybrałaś nagrobek kogoś z rodziny, umieść kartkę na ołtarzu dla przodków.

ZRÓB DREWNIANY KRZYŻYK
Drewniany krzyżyk zwany „parshell” miał za zadanie chronienie dzieci przed niedobrymi wróżkami i duszkami. Choć zaczął być kojarzony z krzyżem chrześcijańskim, w Europie wytwarzany był na długo przed nadejściem chrześcijaństwa. Działa bardziej jak krzyżyk typu X – figura mająca powstrzymać wpływ magii z zewnątrz lub przypieczętować działania magiczne, które sami przeprowadzamy.

Potrzebne będą:
dwa patyki – z dowolnego drzewa;
łodygi pszenicy, żyta lub liście kukurydzy;
sznurek.

Skrzyżuj dwa patyczki, tak by utworzyły krzyżyk. Owiń łodygę pszenicy wokół nich, tak by owinęła środek krzyża. Sznurek przepleć tak samo jak łodygę, zawiązując go z tyłu na węzeł, by wzmocnić konstrukcję. Powieś krzyżyk nad łóżkiem dziecka lub swoim.

RZEMIOSŁO RYTUALNE Z OKAZJI SABATU SAMHAIN

Wielu pogan robi samodzielnie różne przedmioty rytualne –albo po to, by zaoszczędzić pieniądze, albo dlatego, że to, czego potrzebują, nie jest łatwo dostępne w sklepach. Poniżej wymieniono kilka drobnych przedmiotów, które mogą ci się przydać do domowych rytuałów.

OLEJEK NA SAMHAIN

Potrzebne będą:
1 łyżka oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek,
1 łyżka kwiatów nagietka,
1 łyżka kwiatów aksamitki,
1 kawałek kadzidła z żywicy.

Wymieszaj wszystkie składniki w małej butelce i postaw w nasłonecznionym oknie do czasu, aż będziesz chciała użyć olejku.

SYPKIE KADZIDŁO NA SAMHAIN

Spal tę mieszankę ziół nad brykietem z węgla drzewnego.

Potrzebne będą:
1 łyżeczka mirry,
1 łyżeczka kadzidła z żywicy,
1 łyżeczka żywicy kopalnej.

Dobrze wymieszaj składniki. Pal po szczypcie.

SOLE KĄPIELOWE NA SABAT SAMHAIN

Potrzebne będą:
½ szklanki soli Epsom,
½ szklanki soli morskiej,
1 łyżeczka gliceryny roślinnej,
10 kropli olejku eterycznego z bazylii,
10 kropli olejku kamforowego,
11 kropli olejku wetiwerowego.

Sole i glicerynę przełóż do pojemniczka odpornego na wstrząsy (dla bezpieczeństwa w łazience). Dodaj olejki eteryczne. Wymieszaj pałeczką do jedzenia. Przed dodaniem do wody wstrząśnij.

ELIKSIR DO WRÓŻENIA NA SAMHAIN
Wypij ten eliksir, zanim zasiądziesz do wróżenia z kart Tarota lub przed tradycyjnymi grami sabatu Samhain. Pomaga on zrelaksować się na tyle, aby można było zaakceptować i rozważyć obrazy z podświadomego umysłu, a przy tym nie obezwładnia. Nie pij go jednak, jeśli w ciągu najbliższej godziny planujesz prowadzić samochód.

Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą:
10 kropli nalewki z pieprzu metystynowego (kava),
1 łyżeczka bylicy,
1 łyżeczka tawuły,
suszona skórka pomarańczowa do smaku,
1 szklanka wrzątku.

Składniki umieść w zaparzaczu do herbaty. Parz przez 7–13 minut. Wyjmij zaparzacz wraz z zawartością i pozwól herbatce się schłodzić do temperatury, w której da się ją pić. Wypij napar. Nie spożywaj więcej niż trzy porcje jednego wieczoru.
Jeśli szukasz więcej pomysłów na rękodzieło z okazji Samhain, zajrzyj do lokalnej biblioteki, a także do Internetu, na strony takie jak Pinterest, CraftGawker i About.com. Samhain to bardzo inspirujący sezon. Na pewno uda ci się znaleźć takie zajęcie, które będzie pasowało do twojego domu i umiejętności.

DEKORACJE

Samhain to prawdopodobnie najprzyjemniejsze święto, jeśli chodzi o dekorowanie domu. Można wybrać motywy śmieszne, przerażające albo poważne – istotne, aby odzwierciedlały twoje podejście do święta. Podstawowe kolory to symboliczne dla Halloween pomarańczowy, czarny i fioletowy, chociaż pasują tu też barwy jesieni, takie jak czerwony, brązowy i żółty.

PRZERAŻAJĄCE: Jeśli stawiasz na wystrój przerażający, masz niekończące się możliwości. Sprzedawcy są zwykle podekscytowani Halloween tak jak Bożym Narodzeniem i sprzedają wszystko w nadmiarze! Na wszystkich meblach możesz porozrzucać artystycznie porozdzieraną gazę, w rogach porozwieszać sztuczne pajęczyny (albo po prostu zostawić w spokoju te, które powstały w sposób naturalny), a płaskie powierzchnie przybrać czarnymi świeczkami, czaszkami i dyniami.

POWAŻNE: Możesz też obchodzić te święta w bardziej uroczysty i stonowany sposób. Ołtarz przodków to jedna z najpoważniejszych form dekoracji na Samhain. Na kominku lub na stole porozstawiaj zdjęcia zmarłych bliskich oraz osób, które były dla ciebie ważne. Dołóż ich osobiste rzeczy: ulubione słodycze, butelkę perfum, książki, a nawet zabawki, które po nich odziedziczyłaś. Przez cały miesiąc możesz robić notatki dotyczące zmarłych krewnych i wrzucać je do miseczki na kominku. Reszta domu może nadal być przybrana w dekoracje przygotowane na Mabon, w stonowanych barwach jesieni, co sprawi, że Samhain będzie dla ciebie okazją zarówno do medytacji, jak i świętowania.

Przygotuj drogę dla przodków

Ludy słowiańskie i łacińskie przygotowywały się podczas Samhain na rzeczywiste wizyty zmarłych przodków. Sprzątano domy, przygotowywano wystawne posiłki, ubierano się w najlepsze ubrania. Jeśli chcesz oficjalnie przyjąć swojego bliskiego zmarłego, weź pod uwagę tę tradycję podczas przygotowywania dekoracji.
Ci, którzy świętują Dia de los Muertos, starają się pomóc przodkom w odnalezieniu drogi do domu. Jednym ze sposobów jest ustawianie światełek wzdłuż ścieżek do domu. Tradycyjnie były to papierowe lampiony nakładane na świeczki. Jeśli mieszkasz w wietrznej okolicy, wiatr może pogasić świece. Na szczęście jednak w dzisiejszych czasach dostępne są małe żarówki LED – można nawet kupić je w paczkach w formie podgrzewaczy. Proste lampiony można stworzyć, dekorując brązowe papierowe torby kredkami albo wycinając na nich wzory i wkładając światełka do środka. Jeśli chciałabyś zrobić ścieżkę ze światełek inną niż wszyscy, kup wiele małych lup i ustaw światełka tuż za nimi. Jako że większość lampek LED migocze, stworzy to grę światła i cienia na całej ścieżce, aż do twoich drzwi.

Ołtarze przodków

Spraw, by przodkowie poczuli się jeszcze bardziej proszonymi gośćmi, ustawiając na ich cześć ołtarz. Ułóż na nim ich zdjęcia oraz rzeczy z nimi związane. Jeśli nie lubili zbierać żadnych przedmiotów, możesz napisać dla nich wiersze albo postawić słoik, a obok położyć karteczki, na których wszyscy będą mogli zapisywać krótkie wspomnienia o danej osobie i wrzucać je do słoika.
Jeśli masz małe mieszkanie, pełen ołtarz może być trudno zmieścić. W takim przypadku spróbuj przygotować mały ołtarz z gablotką, jaką można kupić w sklepie rękodzielniczym, albo zrobić ołtarz w stylu terrarium, z miniaturowymi przedmiotami związanymi z ludźmi z rodziny, których pamięć chcesz uczcić. Nie musisz kupować do terrarium żadnego specjalnego sprzętu i nie musi ono mieć w środku roślin. Odpowiedni będzie nawet słoik odwrócony do góry dnem.
Oprócz ołtarza możesz wydrukować lub zrobić wycinanki na ścianę, związane ze znakami rodzinnymi i jakimś rodzinnym motto, z dowolnej linii przodków. Na przykład ludzie wywodzący się ze Szkocji często wykorzystują wzór w tradycyjną szkocką kratę, a wiele rodzin w Wielkiej Brytanii i reszcie Europy wypisuje motta rodzinne i maluje herby reprezentujące rodzinne dziedzictwo.

Przygotowanie niemej wieczerzy

Jeśli planujesz zorganizować niemą wieczerzę, zgodnie z tradycją powinnaś mieć biały obrus. Tradycja nakazuje również, że gdy twoja rodzina wypije toast za pamięć tych, którzy odeszli, należy rozlać trochę napoju na obrus jako dar dla nich. Upewnij się więc, że jest to obrus, któremu nie zaszkodzi poplamienie. Przynajmniej jedno miejsce przy stole zostaw puste, a najlepiej jeśli będą to dwa miejsca lub więcej. Jedząc w ciszy, zwracaj uwagę na wszelkie naturalne zjawiska. Słowianie wierzyli, że wszystko – od pojawienia się lekkiego wiatru po wlecenie ćmy do domu – jest sygnałem obecności przodka.
Po posiłku ustaw na zewnątrz domu cukrowe czaszki, zaraz obok lampionów (chyba że istnieje zagrożenie przyciągnięcia tym na twój teren nieproszonych zwierzaków). Choć dorośli dają cukrowe czaszki dzieciom w Dzień Zmarłych, większość dzieci ich nie zjada. Zostawiają je na grobach i mogiłach, tak by deszcz i inne żywioły roztopiły je i pozwoliły przodkom cieszyć się ich smakiem.

Odgoń nocne stwory

Być może uznajesz irlandzką tradycję, by trzymać przerażające duchy nocy z dala od domu. Możesz udekorować dom, tak by stał się fortecą chroniącą przed intruzami. Drzwi wejściowe oklej oczami – wygląda to jak halloweenowa dekoracja, a jednocześnie symbolizuje odbijanie złego oka i złych intencji. Wzdłuż ścieżek poustawiaj tekturowe tablice nagrobne, powycinane z pudełek. Zamiast przygotowywać je dla znanych osób czy konkretnych przodków, umieść na nich nazwy rzeczy, które cię przerażają. Symbolicznie umieszczając płyty nagrobne w ziemi, odbierasz moc swoim lękom. Kredą napisz ochronne zaklęcia na chodniku, oknach i drzwiach. Możesz też napisać historyjkę o duchach na chodniku lub podjeździe przed domem albo zacytować poezję lub frazy z dzieł poety W.B. Yeatsa. Jeśli jakiś przechodzień zatrzyma się, by z tobą porozmawiać, poproś go, by dopowiedział coś do twojej opowieści.
Udekoruj okna zarysami różnych sylwetek, a w tle dorób ich cienie. W Internecie możesz znaleźć gotowe do wydruku sylwetki różnych kształtów, od nietoperzy i sów po cienie ludzi z czasów wiktoriańskich. Na drzwiach wejściowych powieś wieniec. Zamiast robić go z jesiennych liści, wykonaj go z kwiatów zrobionych z chusteczek do nosa. Możesz też wykonać wieniec żelazny, sklejając stare gwoździe i śruby w jakiś konkretny wzór lub doczepiając je do wcześniej przygotowanego słomianego wieńca.
Jeśli naprawdę boisz się o swoje bezpieczeństwo, przydatne mogą być zabawki z czujnikami ruchu, które są popularne i łatwo dostępne w sklepach podczas sezonu Halloween. Ustaw je w różnych punktach domu, w których masz coś wartościowego. Będą skutecznym systemem alarmowym, gdy jakieś żywe stworzenie w nocy zapragnie narobić szkód.

Postrasz po hollywoodzku

Jeśli gustujesz w bardziej współczesnych trendach, dodaj do wystroju domu dekoracje związane ze swoimi ulubionymi horrorami, filmami o magii lub programami telewizyjnymi. Wydrukuj fotosy z filmów takich jak Wąż i tęcza lub Klucz do koszmaru i dodaj kilka elementów z filmu do dekoracji oraz potraw, na przykład zawieszając klucze na girlandzie. Jeśli lubisz film Totalna magia, podawaj gościom margarity. Jeśli odezwą się w tobie silne ambicje dekoratorskie, przystrój dom w stylu nawiedzonego kina. Zawieś grube zasłony nad telewizorem i zasuwaj je, gdy nikt nie ogląda. W szafach pochowaj gumowe szkielety. Baw się przerażającymi motywami, przygotowując fałszywą zapadnię w podłodze, albo połóż na środku dużą, tajemniczo wyglądającą książkę z przypadkowymi wzorami geometrycznymi, jak w filmie Martwe zło. Możesz też stworzyć kapliczkę dla czarownic Disneya, od Angeli Lansbury po Angelinę Jolie.

PRZEPOWIADAJ PRZYSZŁOŚĆ

Jeśli wolisz mniej uroczyste obchody Samhain, ale masz staroświecki gust, urządź dom na wzór saloniku wróżb z czasów wiktoriańskich. Na ścianach powieś wydruki starodawnych kart halloweenowych, szczególnie takich, które nawiązują do starych przesądów. Udekoruj klatki schodowe i półki kawałkami materiału i wstążkami. Powieś czarne siatki na lustrach, by wyglądały, jakby przysłaniały je welony żałobne. Kredą na kominku oraz piecu napisz imiona i poukrywaj karty Tarota w salonie, by goście musieli je sami znaleźć i zinterpretować. W jednym rogu pokoju postaw krzesło i stolik przykryty obrusem, tak jak robią to media spirytystyczne. W różnych miejscach w całym domu porozkładaj wydruki zdjęć duchów. Włącz do dekoracji odniesienia do pisarzy wiktoriańskich, takich jak: Edgar Allan Poe, Mary Shelley i Nathaniel Hawthorne, którzy pisali szczególnie przerażające historie.

Wiszące karuzele

Karuzele przygotowuje się bardzo prosto. Potrzebujesz tylko wieszaka, sznurka, dziurkacza i przedmiotów, które chcesz zawiesić. Zrób karuzelę z run, a wtedy runa, którą uda się złapać gościowi, będzie tą, która przedstawia jego przyszłość. Można też zrobić karuzelę obwieszoną kształtami jabłek, nawiązując do popularnej zabawy, w której ludzie próbowali łapać jabłko zębami. Jeśli masz talię kart Tarota i kilku z nich brakuje, jest to świetny sposób na danie nowego życia pozostałym kartom.

Powycinaj papierowe laleczki

Zbierz stare gazety albo papier kolorowy i powycinaj z nich halloweenowe kształty, tak by tworzyły łańcuch. Takie girlandy możesz porozwieszać wokół okien albo pod sufitem. Jeśli goście będą sobie życzyli, pozwól im zabrać pojedyncze kawałki girland ze sobą do domu, by mogli wykorzystać je do własnej magii, szukając ukochanej osoby, ochrony lub awansu w pracy. W Internecie znajdziesz instrukcje wykonania wycinanek o różnych kształtach.

Zrób własne halloweenowe naklejki na ściany

Znajdź jakiś wzór do przekalkowania, klej w spreju, materiał do wykładania półek i nożyk do tektury. Za ich pomocą zrobisz własne wycinanki. Wytnij różne kształty – na przykład wiktoriańskich mebli, które przykleisz do ściany – co będzie dawało wrażenie, że twój salon znalazł się jednocześnie w dwóch epokach. Takie akcenty dodadzą też więcej sezonowego nastroju grozy.

Wraz z rodziną możecie opracować własny sposób obchodzenia sabatu Samhain oraz Halloween. Podczas Samhain ustanówcie tradycje, które uczczą waszych zmarłych bliskich. Zwyczaje te powinny być co roku podobne (choć naturalne będzie, że zmienicie sposób praktykowania, jeśli przyjdą wielkie zmiany). Na Halloween lepiej z roku na rok zmieniać swoje podejście i bawić się różnymi motywami. W sezonie Samhain możliwe są też dobra zabawa i humor przy jednoczesnym uczczeniu duchowej natury święta.