poniedziałek, 28 października 2019

Samhain / Halloween - Zaklęcia i Wróżby

ZAKLĘCIA DLA ŻYWYCH

Zaklęcie krzesanego ognia

„Krzesanym ogniem” nazywano niegdyś ognisko rozpalane, by wzbudzić magiczną energię potrzebną do konkretnego celu, przeważnie do spełnienia jakichś podstawowych potrzeb życiowych. To do tego ognia mamy wrzucić nasze najgłębsze potrzeby: życzenia, by ktoś wyzdrowiał ze szczególnie niebezpiecznej choroby, prośby o pieniądze, które pomogą nam przetrwać zimę (aby nie odłączono nam ogrzewania), a nawet o nowy dom, jeśli obecnie nie mamy własnego miejsca zamieszkania albo jeśli nasze mieszkanie nie nadaje się na zimę.
Jeśli w swojej okolicy masz specjalnie przygotowane miejsce do palenia ogniska, weź ze sobą wszystko, czego potrzebujesz do jego rozpalenia, i zabierz też dzbanki z wodą do ugaszenia ognia. Upewnij się, że masz ze sobą kartki papieru, długopisy, listę potrzeb oraz dary w postaci suszonych ziół (odpowiednie będą: rumianek, kwiaty nagietka oraz rozmaryn). Ustanów miejsce palenia ogniska przestrzenią świętą i rozpal ogień. Kiedy już będzie płonąć, zapisz różne potrzeby na kartce i wrzuć ją do ognia, mówiąc „Duchu płomienia Samhain, dopilnuj, by potrzeby te spełniły się w nadchodzącym roku!”. Po wrzuceniu do ognia potrzeb wrzuć też ofiarę. Kiedy skończysz, medytuj przy ognisku, aż zacznie gasnąć. Przed odejściem z tego miejsca zalej je wodą i upewnij się, że dogasiłaś ogień.

Zaklęcie na wyrównanie starych rachunków

Pewne irlandzkie przysłowie mówi „W Halloween każdy ma jakieś niewyrównane rachunki”. Jako że Samhain jest czasem pozbywania się tego, co stare i zbliżania się tego, co nowe, jest to świetny moment, by z wykorzystaniem magii pospłacać własne długi. W dzisiejszych czasach każdy je ma, niezależnie od tego, czy chodzi o zaległości w opłatach za czynsz, o spłatę pożyczki studenckiej, czy o dług na karcie kredytowej z miesiąca, w którym popsuł się samochód.
Do tego zaklęcia potrzebny będzie żaroodporny pojemnik, kopie już zapłaconych rachunków i silne oczyszczające ziele, takie jak kokoryczka,  majeranek albo kilka gałązek uciętych z krzaka bzu. Jeśli to możliwe, wykonaj to zaklęcie na zewnątrz albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Włóż rachunek do pojemnika i podpal go, mówiąc:

Gdy ten rachunek się pali,
topią się kajdany,
długi są spłacane,
długi obumierają.
Pieniądze, które zarabiam,
są teraz tylko dla mnie!

Paląc kolejne rachunki, dorzucaj do ognia po trochu wybrane zioła. Powtarzaj zaklęcie co miesiąc, aż długi zostaną spłacone.

Zaklęcie przeciwko smutkom

Jednym z powodów, dla których najlepiej wróży się podczas Samhain, jest fakt, że wiadomości przekazywane są w tym czasie z największą klarownością. Wróżymy też, ponieważ chcemy uzyskać zapewnienie, że wszystko będzie dobrze. Jeśli martwisz się o przyszłość i masz wrażenie, że w poprzednich latach zbyt dużo ci odebrano, przed rozpoczęciem wróżenia stwórz własną obronę przeciwko smutkom i żalom.
Do tego zaklęcia potrzebny ci będzie pistolet do klejenia na gorąco, kawałek kartonu, liść paproci, czysta chustka, kilka szpilek i medalion z Michałem Archaniołem albo wizerunek bóstwa, które uważasz za ochronne. Każdy symbol daje ochronę przed bólem.

PAPROĆ: Trzyma z dala nękające cię dawne duchy, zewnętrzne i wewnętrzne.
WIZERUNEK MICHAŁA ARCHANIOŁA: Chroni przed wszelkimi zagrożeniami. Jeśli wolisz nie wzywać aniołów, wybierz bóstwo z własnego panteonu lub postać historyczną, którą szanujesz i postrzegasz jako opiekuńczą.
CHUSTA: Symbolizuje zasłonę Izydy i osobę odważną na tyle, by spojrzeć poza zasłonę, poza życie i samą śmierć. W tym przypadku będziesz prosić, by pewne rzeczy pozostały za tą zasłoną.
Przyklej symbol archanioła do tektury, a wokół przyklej liść paproci, tak by tworzył ramkę obrazka. Owiń wszystko chustką i przypnij ją szpilkami do tektury.
Zabierz obrazek do swojej uświęconej przestrzeni i mów do niego o swoich problemach. Mów szczerze, tak jakbyś mówiła do zaufanego przyjaciela. Wytłumacz, dlaczego potrzebujesz już spokoju. Powieś obrazek naprzeciwko drzwi wejściowych, tak by zawsze był za tobą, gdy witasz gości.

Zaklęcie niosące ulgę w żałobie

Samhain jest jednym z najbardziej świętych i najhuczniej obchodzonych sabatów. Zawiera jednak w sobie element, z którego trudno się cieszyć: wspominanie. Kiedy wspominamy, odczuwamy. Kiedy odczuwamy, często rozpaczamy. Czasem jest to rozpacz za kimś, kto umarł. Czasem to żal za tym, co utracone, za tym, co nigdy się nie zdarzyło, albo żal spowodowany własnymi porażkami. To wszystko są naturalne elementy tej pory roku, tak samo jak radość i mistycyzm.
Żałoba i rozpacz mają w tym wszystkim swoje miejsce, ale czasem opłakiwanie straty zabiera nam zbyt dużo energii i zamiast nauczyć nas, co naprawdę powinniśmy w życiu cenić, kompletnie przysłania nam świat. Poniższe zaklęcie przywraca uczuciu żalu odpowiednie proporcje – ma ono nas informować o tym, co straciliśmy, abyśmy wiedzieli, co trzeba w życiu docenić.
Będą ci potrzebne: szklanka wody, ametyst, różowy kwarc i hematyt. Mocz kamienie w szklance z wodą przez noc. Co rano strząsaj kilka kropel wody z każdego z kamieni na swoją głowę, za każdym razem mówiąc:

Piękne klejnoty znajdą i wypełnią
bolesne miejsca w mojej rannej duszy.
Niech naprawią, co zajmuje żałoba,
niech zapobiegną dalszym udrękom.

Zaklęcie przerywające pasmo pecha

Wydaje się, że pech nigdy nie jest pojedynczym wydarzeniem. Nie wystarczy, że dostaniesz mandat za parkowanie – dostaniesz mandat, wezwanie do zapłaty podatku i tego samego dnia odkryjesz, że trzeba naprawić dach. Pech to smuga, która brudzi dzieło malarskie, jakim jest życie. Możesz wymazać ją bardzo prostym zaklęciem. Wszystko, czego potrzebujesz, to sól kuchenna.
Usyp trzy linie z soli na blacie stołu. Wszystkie muszą być równej grubości i długości. Połóż rękę na stole wokół soli, pochyl nad nią głowę i powiedz:

Błogosławiona matko, która jesteś wieczna,
oczyść moją duszę z bolączek –
niech znowu przyjdzie do mnie dobro.

Zmieć sól w kierunku od siebie. Nie używaj jej ponownie.

Zaklęcie wspomagające przepływ kreatywności

Dla artystów zima jest często czasem największej produktywności, jednak ciemność nadchodząca wraz z sabatem Samhain może osłabić wyobraźnię, a z powodu zimna bardziej pociągającą perspektywą od pracy może być zwinięcie się w kłębek z kubkiem gorącego napoju. Zaklęcie to wspomaga przepływ twórczej energii w chwilach, kiedy mogłaby zwyciężyć inercja. Weź ze sobą na ciemną stronę roku odrobinę tej pozostałej energii lata, tak by jasność bijąca z twojego wnętrza oświetliła ci ścieżkę twórczą. Przygotuj kryształ soli kamiennej, odrobinę mleka (roślinnego lub zwierzęcego) i kubek albo szklankę. Wrzuć kryształ do mleka, mówiąc:

Oczyść umysł,
uwolnij przepływ,
niech umysł zestroi się
z twórczą energią!

Mleko rozpuści sól. Tak jak topi się sól, tak rozpuści się twoja blokada energii twórczej.

ZAKLĘCIA DLA UMARŁYCH

Zaklęcie na rozmowę z przodkami

Kiedy przodkowie przechodzą przez zasłonę dzielącą nasze światy, czasem pojawiają się tu w kształcie, w jakim ich pamiętasz. Częściej jednak przybierają formy metaforyczne wskazujące na to, co chcą ci zakomunikować – motyla, by powiedzieć ci, że ich dusza przetrwała, lekkiej bryzy, by zaproponować ci kierunek, który powinnaś obrać, albo konkretnego zapachu, który ci się z nimi kojarzy. Takie formy ograniczają możliwości komunikacyjne.
Jeśli jednak jesteś gotowa pracować w transie, możesz przeprowadzić obustronną rozmowę ze zmarłym. Decydując się na taki krok, dobrze mieć obok kogoś zaufanego, kto będzie dbał o twoje bezpieczeństwo. Przez jakiś czas przed wejściem w trans módl się do uznawanego przez siebie bóstwa, by chroniło cię i upewniło, że tylko przodkowie o odpowiadających ci intencjach będą mogli ci się objawić.
Ustanów swoje uświęcone miejsce z wygodnym siedzeniem i stołem, na którym ułożysz zdjęcia przodków, z którymi chcesz się porozumieć, oraz pamiątki po nich. Możesz też przygotować sobie listę pytań, jakie chcesz zadać. Zaparz sobie herbatę z rumianku, dziewanny lub bylicy, by łatwiej się zrelaksować.
Po przygotowaniu miejsca weź kąpiel. Wyobraź sobie, jak wszelka poróżniająca cię z otoczeniem energia spływa do kanalizacji. Poświęć chwilę na namaszczenie się ochronnym olejkiem, a smarując się, odmów jeszcze kilka modlitw ochronnych. Załóż wybrane wcześniej ubranie (im wygodniejsze, tym lepiej) i przygotuj mały talerzyk z jedzeniem oraz odrobinę napoju do poczęstowania odwiedzających cię przodków. Postaw to wszystko na ołtarzu. Następnie przeprowadź wszelkie rytuały potrzebne do ustanowienia wokół siebie świętej przestrzeni.
Usiądź na krześle bądź poduszkach i weź kilka głębokich wdechów – tyle, ile będziesz potrzebowała do czasu, aż poczujesz się zrelaksowana. Wtedy oznajmij przodkom, że chciałabyś z nimi tego wieczora porozmawiać. Nic więcej nie mów. Powróć do głębokich oddechów, zwracając jednak uwagę na to, co wokół słyszysz, widzisz i czujesz.
Kiedy poczujesz, że rytuał dobiegł końca, podziękuj przodkom za poświęcony czas i poproś, by wrócili tam, skąd przyszli, jednocześnie wyrażając wobec nich swoją miłość i wdzięczność za to, że przekroczyli zasłonę dzielącą nasze światy, by się z tobą zobaczyć.
Daj sobie chwilę na zapisanie wszelkich informacji, które wydały ci się ważne. Kiedy skończysz, otwórz swoją świętą przestrzeń, wyrzuć lub zakop ofiarę z jedzenia i zajmij się jakąś energetyzującą, dodającą radości życia czynnością.

Zaklęcie z piekielnymi pieniędzmi

Choć często uważamy naszych przodków za wszechobecnych i prawdopodobnie wszechwiedzących, niektóre tradycje przyjmują, że przodkowie mają własne życie po śmierci, którym muszą się martwić. W Chinach ludzie szukają sposobów, by „zapewnić byt” zmarłym krewnym. Między innymi przeznaczają dla zmarłych piekielne pieniądze. Można kupić je w azjatyckim sklepie spożywczym albo zaprojektować i wydrukować własne. Kiedy takie pieniądze zostaną spalone, trafiają, według wierzeń, do świata zmarłych, tak by mogli oni uczestniczyć w życiu gospodarczym zaświatów. Jeśli zdecydujesz się wysłać trochę pieniędzy przodkom, wyślij je w dużych plikach – w krainie umarłych panuje absurdalna inflacja!
Możesz potraktować to zaklęcie jako akt rewanżu wobec dziadków czy innych zmarłych krewnych, którzy za życia poświęcali się dla ciebie lub byli dla ciebie dobrzy. Pomyśl o tym jak o podziękowaniu dla dziadków za wszystkie lata, gdy wkładali dla ciebie dodatkowe pieniądze do kartki urodzinowej.
Piekielne pieniądze mogą być też sposobem zapłaty za wsparcie od duchów przyrody, sposobem „dania im napiwku”, gdy wykonają dla ciebie różne zadania.
Jeśli chcesz poprosić o pomoc dla siebie, przygotuj czerwony woreczek ze ściąganym zamknięciem, magnes (odpowiedni będzie taki z lodówki) i karteczkę z zapisaną nazwą tego, co chciałabyś przyciągnąć. Noś je przy sobie, aż to, czego pragniesz, stanie się częścią twojego życia. Kiedy to osiągniesz, zaklęcie się wypełni. Zatrzymaj woreczek i magnes, a kartkę spal wraz z piekielnymi pieniędzmi. Kiedy pojawi się nowa potrzeba, zapisz ją, włóż z piekielnymi pieniędzmi do woreczka i znów noś przy sobie.

ZAKLĘCIA OCHRONNE

Ochrona podczas zbierania cukierków

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było w Halloween bezpieczne. Wiele osób nalega, by towarzyszyć dzieciom, gdy chodzą od domu do domu, ale starsze dzieci mogą chcieć być bardziej niezależne. Oprócz stosowania taśmy odblaskowej, latarek, licznych ostrzeżeń o dziwnych zachowaniach oraz zignorowania protestów i pójścia z dziećmi możesz się zdecydować na dodanie kilku ochronnych elementów do ich kostiumów, butów, a nawet na dno wiaderek na cukierki, by zapobiec zawędrowaniu pociech do krainy czarów.

WSZYJ TO W PODSZEWKĘ KOSTIUMU: Dwa patyczki z drewna jarzębinowego związane czerwoną nitką, tak by utworzyły znak plusa. W dzisiejszych czasach patyczki można nawet kupić przez Internet. Duchy nie lubią drewna jarzębinowego, więc będą się trzymać z dala od dzieci.

PRZYKLEJ TO DO SPODU WIADERKA NA CUKIERKI: Znajdź kamień czarownicy (taki z naturalną małą dziurką przechodzącą przez środek) i przyklej go od środka do dna wiaderka na cukierki. Dokuczliwe duchy będą się trzymać od niego z daleka. Jedynym złem, które zostanie do pokonania, będzie wtedy nadmiar cukru.

MAGIA PRZYDOMOWA

Błogosławieństwo domu na Samhain

Starożytni poganie szykowali się do sabatu Samhain, intensywnie sprzątając i organizując sprawy domu. Chcieli w ten sposób uczcić odwiedzających ich przodków i zaprezentować się od najlepszej strony. Prawdopodobnie porządki ułatwiały im też przetrwanie zimy, bo wszystkie rzeczy były na swoim miejscu i nie musieli ich szukać!
Współcześnie Samhain to wciąż świetny moment na sprzątanie i błogosławienie domu. Pozwala wypędzić zastałą energię, a cały dom osnuć opieką, ochroną i błogosławieństwem.
Zaklęcie to jest właściwie serią zaklęć, których liczba zależy od powierzchni domu. Możesz wybrać pracę nad jednym piętrem domu przez kilka dni albo nad jednym pokojem dziennie, szczególnie jeśli masz duży bałagan. Będziesz potrzebowała torby na śmierci, w które popakujesz niepotrzebne rzeczy, by oddać je potrzebującym albo wyrzucić na śmietnik. Przydadzą się także kadzidła z ziół albo spreju, ciemnoniebieska świeca, talerz i małe kawałki jedzenia na ofiarę, świeczki w dowolnym kolorze na ofiarę i butelki z rozpylaczem pełnym słonej wody.
Sprzątanie domu może odbyć się kiedykolwiek i zawsze wyjdzie ci na dobre. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, powtarzaj sprzątanie i błogosławieństwa raz w miesiącu, wykonując następujące kroki:
fizyczne sprzątanie;
okadzanie/oczyszczanie powietrzem;
okadzanie/oczyszczanie ogniem;
okadzanie/oczyszczanie wodą i ziemią;
składanie ofiary domowym bóstwom/bóstwom, do których się modlisz, z prośbą o błogosławieństwo i ochronę domu.
Oczyszczenie na sabat Samhain powinno też się wiązać z ustanowieniem ochrony na wszystkich drzwiach, oknach, środkach przekazu informacji i środkach transportu.
Po sprzątnięciu bałaganu okadź pomieszczenia białą szałwią albo kadzidłem. Jeśli masz alergię na dym z kadzidła, możesz spryskać pokoje herbatką zrobioną z szałwii lub innych oczyszczających ziół, na przykład palczatki cytrynowej albo rozmarynu. Poproś, by dym lub zapach oczyszczał i uzdrawiał każdy fragment energii, jakiego dotknie.
Następnie zapal ciemnoniebieską świecę i chodź z nią po wszystkich kątach domu, prosząc, by światło zabezpieczyło go przed wszelkim niebezpieczeństwem.
Umieść świecę w naczyniu żaroodpornym na kuchence i pozwól jej się dopalić. Potem weź butelkę ze spryskiwaczem i spryskaj każdy kąt, drzwi i okna słoną wodą, wzywając żywioły wody i ziemi, by połączyły swoje siły, tak aby osoby o dobrych intencjach mogły z łatwością przekroczyć próg domu, a te źle nastawione zniechęciły się do wejścia.
Kiedy już skończysz błogosławić dom, zapal świeczkę, którą przeznaczyłaś na dar, i postaw ją obok jedzenia i napojów na kuchence (będącej współczesnym odpowiednikiem paleniska). Zmów modlitwy do bóstw, które uznajesz za najważniejsze w swoim domu, prosząc je o ochronę i usunięcie z domu złych energii i duchów.

Zaklęcie na ochronę garażu

W dawnej rolniczej Irlandii i Szkocji wiele zaklęć dotyczyło ochrony zwierząt gospodarskich i obejścia. Współcześni poganie trudniący się rolnictwem mogą do dziś z powodzeniem z nich korzystać. Od czasów pojawienia się samochodów osoby trudniące się magią mogą stosować zaklęcia dotyczące obejścia do ochrony garażu, który zawiera jeden z naszych podstawowych i najbardziej kosztownych środków transportu.
W tym celu będziesz musiała odwiedzić jakieś źródło bieżącej wody. Najlepsze byłoby oczywiście źródło naturalne, ale jeśli mieszkasz w miejscu kompletnie otoczonym lądem, możesz po prostu skorzystać z publicznej fontanny albo własnego kranu.
Przygotuj srebrną monetę (idealnie sprawdza się srebrny dolar) i kryształ kwarcu. Wrzuć monetę do płynącej wody, wyobrażając sobie, jak molekuły monety i wody łączą się i stają częścią siebie nawzajem. Potem wyjmij monetę z wody, weź kryształ i sklej je razem klejem lub taśmą klejącą, po czym przyklej je do wewnętrznej strony drzwi od garażu lub do sufitu garażu. Drugą taką monetę i kryształ możesz włożyć do słoika z wodą ze źródła. Kiedy przyjdzie czas na odnawianie błogosławieństw i ochrony domu, namaść przyklejoną monetę i kryształ tą wodą, aby odnowić ich energię.

Zaklęcie chroniące przez ciemnością

Ciemność sezonu Samhain jest podstępna. Daje nam szansę na praktykowanie magii, która nie za dobrze wychodzi w świetle dnia. Z drugiej jednak strony, ciemność ta jest z nami wszędzie, tak jak dziwne stworzenia nocy czające się w cieniu. Zamiast bać się każdego cienia, zrelaksuj się z kilkoma koralami i czarnymi paciorkami.
Weź do ręki po kolei każdy z nich, mówiąc do nich jak do osoby, która może cię usłyszeć. Powiedz im, że potrzebujesz ochrony, wytłumacz, przed czym jest ci potrzebna, i wyjaśnij im, że mogą ci pomóc. Jeśli masz czas, zostaw je na parapecie okna, w które świeci księżyc przez trzy dni po pełni, a za dnia rozmawiaj z koralikami o ich zadaniu.
Jak już uda ci się je pobłogosławić i aktywować, poprzyszywaj je do rękawiczek lub jakichś innych często noszonych elementów garderoby. Będą cię chronić przed dziwnymi siłami czającymi się w ciemnościach, tak byś mogła zajmować się swoimi sprawami.

ZAKLĘCIA MIŁOSNE

Zaklęcie ratujące życie miłosne

Jeśli czujesz, że nad twoim życiem uczuciowym wisi jakaś klątwa albo karmiczne obciążenie, wypróbuj to zaklęcie, by pozbyć się problemu. Co prawda nie zastąpi ono terapii ani uczenia się nowych sposobów radzenia sobie z więziami emocjonalnymi, ale będzie to świetny sposób na rozpoczęcie zmiany podejścia do miłości w nowym roku. Przygotuj fioletową lub czarną świecę, żaroodporny talerz lub miseczkę, kartkę papieru, flamaster, olejek z ruty albo odrobinę oliwy z oliwek z domieszką ruty, gwóźdź lub ołówek i swój jeden włos.
Postaw talerz na środku uświęconego miejsca. Na kartce narysuj kształt ósemki. W środku ósemki (w obu jej częściach) narysuj po pięć plusów – w sumie dziesięć plusików w ósemce. Na świeczce wyryj własne imię i natrzyj ją olejkiem, od dołu aż po knot. Na kartce połóż swój włos, a na nim postaw świeczkę. Zapal ją. Gdy będzie się paliła, powtórz siedem razy:

W sabat Samhain, w dzień i noc,
zabierz, co me serce trapi,
uwolnij z więzów serca moc
i otwórz je na świat miłości!

Pozwól świecy palić się przez siedem minut dziennie. Kiedy się wypali, powstałą pieczęć noś w kieszeni albo portfelu.

Zaklęcie na uwolnienie się od dawnych miłości

Czasem przed zrobieniem kroku w przyszłość powstrzymują cię uczucia z przeszłości. Sabat Samhain jest momentem, w którym sam czas jest w fazie przejściowej, jest to więc doskonała chwila na uwolnienie się z takiej energii. Pozbywając się starych więzów karmicznych, dajesz sobie szansę na ruszenie w przyszłość.
Będziesz potrzebowała sznurka albo kawałka linki, na tyle długich, byś mogła obwiązać się nimi w pasie i by wciąż zostawało dodatkowe 60 cm. Przygotuj też olejek z trawy cytrynowej, będzie potrzebny po skończeniu działania. Aby mieć pewność, że zmiany, które zajdą, będą nieodwracalne, wetrzyj w palce trochę olejku z orzecha włoskiego.
Jako że zaklęcia uwalniające działają niczym ceremonie oczyszczające, przed rzuceniem zaklęcia weź kąpiel, koncentrując się na wszystkim, czego chcesz się pozbyć. Po kąpieli ubierz się wygodnie i ustanów swoją świętą przestrzeń. Owiń się sznurkiem w pasie, a następnie porób na nim węzły zaciskowe, jeden węzeł odpowiadający energii jednego związku, z której chcesz się uwolnić. Wiążąc węzeł, myśl o konkretnej osobie i wszelkich intensywnych wspomnieniach, relacjach i uczuciach, które cię z nią wiążą. Pamiętaj, by przypominać sobie zarówno dobre, jak i złe strony danej relacji. Zrób w ten sposób tyle węzłów, ile potrzebujesz, aż zabraknie ci sznurka.
Stań w rozkroku z rozłożonymi rękami, jak człowiek witruwiański Leonarda da Vinci, i zamknij oczy. Zwizualizuj sobie, jak te negatywne siły cię krępują i jak zakłócają przepływ energii między tobą a resztą wszechświata. Kiedy już dogłębnie odczujesz te siły, rozwiąż ostatni zrobiony przez ciebie węzeł. Weź kilka głębokich wdechów i pozwól energii z węzła wypłynąć z powrotem do wszechświata, daleko od ciebie.
Kiedy rozwiążesz już wszystkie węzły, pozwól sznurowi opaść z twojej talii na podłogę. Natrzyj dłonie i splot słoneczny olejkiem z trawy cytrynowej i oddychaj głęboko, gdy będzie się on wchłaniał w twoją skórę. Potem namaść nim koronę głowy, serce, brzuch, dając sobie świeżą zdolność nawiązywania relacji z innymi w sposób pełen miłości. Po oczyszczeniu swojej świętej przestrzeni sznurek spal albo zakop.

MAGIA DUSZKÓW I WRÓŻEK

Magia duszków i wróżek to skomplikowany taniec między ochroną przed duszkami i wróżkami a współpracą z nimi. Istnieje wiele teorii na temat tego, czym są te byty, ale nikt nie wie na pewno. Wiemy tylko, że gdy zasłona między światami robi się cieńsza, biorą one Samhain w swoje posiadanie. Wiadomo też, że wróżki to istoty zupełnie inne niż urocze postacie ze skrzydełkami, jakie znamy z bajek. To, że objawiają się jako wdzięczne i urokliwe, nie znaczy, że są takie w rzeczywistości. Niektórzy wolą unikać wróżek z powodu uwarunkowań kulturowych środowisk, w jakich się wychowali. Inni chcą korzystać z ich pomocy. Poniższe zaklęcia pasują i do jednego, i do drugiego podejścia.

Zaklęcie zapobiegające kradzieżom przez wróżki oraz koszmarom

Wiele legend ostrzega, że wróżki mogą próbować porywać dzieci. Poza tym horrory tak popularne w tej części roku mogą spowodować, że zarówno dzieci, jak i dorośli chodzą spać, mając przed oczami różne niepokojące obrazy, co z kolei może przynieść niespokojny sen. To zaklęcie działa na oba te problemy. Powstrzyma wróżkę przed porwaniem twojego dziecka (lub cie bie!) i zapobiegnie koszmarom po dziesięciogodzinnym maratonie filmowym American Horror Story.
Potrzebujesz tylko kamienia czarownicy. To zwykły kamień, przez którego środek przechodzi naturalnie powstała dziurka. Kiedyś takie kamyki było trudno znaleźć, chyba że mieszkało się blisko plaży w Wielkiej Brytanii. Dziś można je nawet kupić przez Internet. Powieś kamyk na sznurku nad łóżkiem albo przyklej do kawałka kartonu. Nad kamykiem przyczep dwa długie żelazne gwoździe, krzyżujące się na środku. Koszmary uciekną przez dziurkę w kamieniu, a zbłąkane wróżki i duszki nie zbliżą się do ciebie!

Zaklęcie zapraszające duszki i wróżki

Jeśli chcesz, by wróżki i duszki zamieszkały w twoim domu, spraw, by był dla nich wygodny. W którymś rogu koło drzwi lub okna postaw filiżankę i spodeczek. Na spodeczku ułóż wydmuszkę z jajka. (Możesz ją zrobić, nakłuwając jajko po obu stronach szpilką i wydmuchując żółtko). Codziennie zostawiaj też naparstek wypełniony mlekiem. Jeśli wystawiasz go na zewnątrz domu, porozmawiaj ze swoimi potencjalnymi lokatorami o zasadach panujących w domu. Zapamiętaj też, że zaklęcie działa tylko wtedy, jeśli używasz mleka zwierzęcego. Wróżki i duszki wszelkie porozumienia biorą serio: jeśli coś obiecasz, trzymaj się tego albo poniesiesz nieprzyjemne konsekwencje.

Zaklęcie na przejęcie roju pszczół

Niektórzy wierzą, że wróżki to metafory duchów roślinnych. Taka metafora odnosi się też do pszczół. W dzisiejszych czasach każde działanie magiczne, które ma na celu pomoc pszczołom, jest bardzo korzystne. Jeśli więc na twojej ziemi uprawnej pojawi się rój pszczół, załóż rękawice, posyp go nasionami lub liśćmi naparstnicy i uznaj za własny, mówiąc:

Te pszczoły są moje,
jako część mojej ziemi!

Według szkockich górali pszczoły niczyje przynosiły pecha, więc zaanektuj rój, bo każdy, kto w dzisiejszych czasach ma pszczoły, jest szczęśliwym człowiekiem!

WRÓŻBY

Wróżba z rozłupywaniem orzechów

Ta pradawna szkocka tradycja pomaga panom i paniom dokonać wyboru, jeśli mają zbyt wielu potencjalnych partnerów. Połóż trzy orzechy nad otwartym płomieniem (albo na patelni). Jeden z nich nazwij swoim imieniem, a dwa pozostałe imionami ukochanych. Jeśli oba orzechy przeskoczą w kierunku twojego, adoratorzy są ci bardzo przychylni. Jeśli orzech się rozłupie albo będzie często podskakiwał, na ukochanym nie można polegać. Im bliżej twojego orzecha drugi orzech ulegnie spaleniu, tym bardziej prawdopodobne jest małżeństwo z osobą, którą reprezentuje. Możesz też zastosować tę wróżbę do odkrycia, na którym z przyjaciół możesz polegać.

Wróżba trzech talerzy

Ta odmiana zabawy w ciuciubabkę to szkocka wróżba. Będziesz potrzebowała do niej przepaski na oczy i trzech talerzy: na jednym ma być ziarno (tradycyjnie była mąka), na drugim ziemia, a na trzecim dowolny rodzaj sieci. Osobie wróżącej należy przewiązać oczy przepaską i obrócić ją trzy razy, a potem pozwolić, by położyła dłoń na którymś talerzu. Zawartość przepowie jej, co nadejdzie w przyszłym roku.
Mąka/ziarno oznacza dobrobyt, ziemia–śmierć (często wskazuje drastyczne zmiany życiowe, a nie dosłownie śmierć), a siatka to symbol poplątanych losów (czyli tego, co ludzie współcześni nazywają „dramatyzmem”).

Zaklęcie z runami na odmianę losu

Niektóre sprawy w życiu są kierowane przeznaczeniem. Większość jednak można zmienić. Poniższe zaklęcie służy odmianie przeznaczenia, przynajmniej w przypadkach, kiedy w tym, co nadchodzi, nie ma żadnej ważnej życiowej lekcji.
Będziesz potrzebowała zestawu run, talerzyka, na którym je położysz, bylicy i słowniczka tłumaczącego znaczenie run, jeśli nie znasz go na pamięć. Możesz też złożyć ofiarę lub napisać list z prośbą do bogini losu odpowiedniej dla twojej tradycji.
W swoim uświęconym miejscu wyjmij trzy runy symbolizujące trapiącą cię sytuację lub trzy runy, z którymi miałaś ostatnio kłopot podczas wróżenia. Ułóż je na talerzyku.
Następnie na wierzchu wylosowanych run ułóż takie, które symbolizują twoją wymarzoną przyszłość. Na około nich ułóż bylicę. Wyobraź sobie, że od run bije światło, tak silne, że w końcu przemienia energię run pod spodem w popiół i kurz – aż zostaje tylko twój wymarzony los. Zostaw te runy otoczone ziołami na trzy dni.
Samhain to czas, gdy wszystko jest możliwe. To także pora tworzenia nowych możliwości. Wykorzystaj ten czas, w którym ziemia staje się zimna, by nadać kształt temu, co przywita cię na wiosnę. Powietrze jest pełne magii, więc wykorzystaj moment, by czerpać z niej to, co najlepsze!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.