czwartek, 20 lipca 2017

Krzyż - symbolika znanych i mniej znanych

Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii (lub wielu) przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†).

Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Zazwyczaj wiązano go z jakąś formą kultu sił przyrody (ogień, słońce, życie). Jest też używany jako element herbu.

KRZYŻ - LINK

1.SWASTYKA


Przedwedyjski symbol szczęścia, pomyślności. Występujący w wielu rejonach świata, szczególnie rozpowszechniony w wedyzmie, hinduizmie jak i słowiańskiej wierze. Po roku 1939 na Zachodzie kojarzony zazwyczaj z nazizmem.

SWASTYKA - LINK
SKĄD SIĘ WZIĘŁA SWASTYKA - LINK
CO OZNACZA HITLEROWSKA SWASTYKA - LINK
HISTORIA - SKĄD HITLER WZIĄŁ SWASTYKĘ - LINK
SWASTYKA - WYKLĘTY ZNAK SŁOŃCA - LINK
OD SYMBOLU SŁOŃCA DO SYMBOLU ZAGŁADY - LINK

2.RĘCE BOGA
Symbol znany z naczynia z Białej koło Łodzi, używany współcześnie przez część rodzimowierców słowiańskich.

RĘCE BOGA - LINK
RĘCE BOGA - SYMBOLE SŁOWIAŃSKIE - LINK
RĘCE BOGA - CZY NA PEWNO SŁOWIAŃSKIE
RĘCE BOGA - PRAWDZIWE ZNACZENIE SYMBOLU - LINK
RĘCE BOGA - SŁOWIAŃSKI KRZYŻ - LINK
RĘCE BOGA - HISTORYCY.ORG - LINK

3.KRZYŻ SŁONECZNY


Znany też jako krąg słoneczny lub krzyż Odyna, ponieważ w mitologii skandynawskiej Odyn (Wodan) symbolizowany był przez krzyż wpisany w okrąg. Jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeuropejczyków – powszechnie występujący u Celtów (od niego wywodzi się bezpośrednio krzyż celtycki).

KRZYŻ SŁONECZNY - LINK
KRZYŻ SŁONECZNY - LINK
KRZYŻ SŁONECZNY - LINK

4.KRZYŻ CELTYCKI - WYSOKI

Wolno stojące kamienne krzyże celtyckie, które występują na Wyspach Brytyjskich, zwłaszcza w Irlandii na cmentarzach i przy kościołach.

5.KRZYŻ CELTYCKI - WPISANY W OKRĄG
Czteroramienny krzyż wpisany w okrąg. Występuje na terenach niegdyś zamieszkanych przez Celtów, ale również w pozostałej części Europy. Bywa utożsamiany z przedchrześcijańskim krzyżem słonecznym.

KRZYŻ CELTYCKI - LINK
KRZYŻ CELTYCKI - LINK
SYMBOLIKA CELTYCKA - KRZYŻ CELTYCKI - LINK
KRZYŻ CELTYCKI - HISTORIA PRAWDZIWA
KRZYŻ CELTYCKI - DRUIDZI I WALKA O ISTNIENIE STAREJ WIARY - LINK


6.KRZYŻ ANKH

Znany także jako krzyż egipski lub klucz Nilu. W starożytnym Egipcie był powszechnie występującym symbolem życia. Symbolizował słońce wypuszczające promienie.

ANCH - LINK
ANKH - KLUCZ ŻYCIA - LINK
ANKH - LINK
ANKH - SYMBOL WIECZNEGO ŻYCIA - LINK
ANKH - NAJPOPULARNIEJSZY WAMPIRYCZNY SYMBOL - LINK

7.KRZYŻ GRECKI

Znany także jako crux immissa quadrata lub krzyż klasyczny. Wszystkie ramiona krzyża są równe. Jest to również jeden z najbardziej znanych symboli przedchrześcijańskich.

KRZYŻ GRECKI - LINK
KRZYŻ GRECKI - ARCHITEKTURA - LINK

8.KRZYŻ JEROZOLIMSKI


Jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa. Symbol Ziemi Świętej. Symbolizuje 5 ran Jezusa. Istnieją także inne interpretacje, np. cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż). W Cesarstwie Bizantyjskim i pierwotnym chrześcijaństwie był niejednokrotnie wpisywany w koło, które miało reprezentować wszechświat. Krzyż Chrystusa spinałby wtedy ekstremalnie oddalone od siebie niebo i ziemię, ludy i kraje. W czasie wypraw krzyżowych być może oznaczał cztery ważniejsze kraje katolickie biorące udział w wyprawach: Francję, Niemcy, Królestwo Obojga Sycylii i Anglię. Krzyż bywa też nazywany kosmicznym. Dzisiaj używany jest jako oficjalny symbol Kustodii Ziemi Świętej.

KRZYŻ JEROZOLIMSKI - LINK
KRZYŻ JEROZOLIMSKI - LINK

9.CHI RHO


Krzyż złożony z dwóch liter greckich Χ (chi) i Ρ (rho), od których zaczyna się słowo Chrystus (Χριστος). Znany też jako Chrismon (od "monogram Chrystusa") lub krzyż Konstantyna, ponieważ ten cesarz używał symbolu chi rho jako swojego godła.

CHI RHO - CMENTARIUM - LINK
TAJEMNICE MONOGRAMU CHRYSTUSA - ZNAKI SOLARNE - LINK
CHRYSTOGRAM - LINK

10.KRZYŻ ŁACIŃSKI
Znany też jako krzyż chrześcijański lub crux ordinaria (krzyż zwykły). Jest to najbardziej znany symbol chrześcijaństwa, utożsamiany w kulturze Zachodu z narzędziem, na którym ukrzyżowano Chrystusa.

KRZYŻ ŁACIŃSKI - LINK
KRZYŻ ŁACIŃSKI - LINK

11.KRZYŻ PATRIARCHALNY
Przypomina tradycyjny krzyż łaciński z jedną dodatkową, niedużą poprzeczką powyżej. Używali go patriarchowie i arcybiskupi we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Od niego bezpośrednio wywodzi się krzyż prawosławny, któremu dodano jeszcze jedną ukośną poprzeczkę poniżej oraz krzyż papieski z dodatkową poprzeczką u góry. Czasem utożsamia się go z krzyżem lotaryńskim.

KRZYŻ PATRIARCHALNY - LINK
KARAWAKA - LINK

12.KRZYŻ PAPIESKI


Forma krzyża patriarchalnego z jeszcze jedną niedużą poprzeczką u góry. Trzy poprzeczki krzyża reprezentują potrójną rolę papieża w Kościele katolickim jako Biskupa Rzymu, Patriarchy Zachodu i Następcy Św. Piotra.

KRZYŻ PAPIESKI - LINK

13.KRZYŻ PRAWOSŁAWNY
Używany przez prawosławne Kościoły chrześcijańskie. Na Zachodzie zwany czasem krzyżem słowiańskim. Górna poprzeczka symbolizuje tabliczkę nad głową Chrystusa, środkowa belkę, do której przybito jego ręce a dolna podpórkę na nogi. Podpórka zwrócona jest w górę w kierunku "dobrego łotra" i wskazuje mu niebo a "złemu łotrowi" piekło. Wywodzi się z krzyża patriarchalnego.

KRZYŻ PRAWOSŁAWNY
PRAWOSŁAWIE
SYMBOLIKA KRZYŻA PRAWOSŁAWNEGO


14.KRZYŻ LOTARYŃSKIKRZYŻ LOTARYŃSKI - LINK
KRZYŻ LOTARYŃSKI - LINK
KRZYŻ Z LORRAINE - LINK
KRZYŻ LOTARYŃSKI - RÓWNIEŻ KARAWAKA

15.KRZYŻ ODWRÓCONY / KRZYŻ ŚW. PIOTRA

Występuje w dwóch możliwych wersjach: odwróconego do góry nogami krzyża łacińskiego lub odwróconego o 90° krzyża Św. Jerzego. Według legendy w ten sposób został ukrzyżowany św. Piotr. Współcześnie pierwszy z nich kojarzony jest z satanizmem.

KRZYŻ ŚW. PIOTRA - LINK
ODWRÓCONY KRZYŻ - LINK

Z odwróconym krzyżem jest mały problem, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo co symbolizuje. Z jednej strony krzyż Św. Piotra, z drugiej satanistyczny symbol - jako odwrócenie chrześcijaństwa, ale każdy satanista na wyższym poziomie oświecenia, wie, że satanizm nie polega na odwrotności chrześcijaństwa. W duchowym satanizmie odwrócony krzyż symbolizuje otwarcie wszystkich czakr łącznie z kundalini i odwrócenie ich do góry nogami, gdy kundalini przebija pozostałe czakry. Zachęcam do własnych poszukiwań.

16.KRZYŻ LILIOWY
Krzyż liliowy powstał z połączenia krzyża greckiego i majuskuły M, oznaczającej imię Maryi. Był symbolem hiszpańskich zakonów rycerskich z Alcantary (zielony) i Calatravy (czerwony).

17.KRZYŻ MALTAŃSKI
Używany przez Zakony Szpitalników tj. Joannitów i Lazarytów. Obecnie używają go także różne organizacje charytatywne oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Umieszczony jest także na monetach 1 i 2 euro z Malty.

KRZYŻ MALTAŃSKI - LINK

18.KRZYŻ ŻELAZNY  /  RYCERSKI
Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.

Krzyż Rycerski, właśc. Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego (niem. Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, RK) – niemiecki order, najwyższe odznaczenie wojskowe okresu III Rzeszy[1]. Stanowił rozszerzenie klas Krzyża Żelaznego.

KRZYŻ ŻELAZNY - LINK
KRZYŻ RYCERSKI - LINK
SPÓR O ŻELAZNY KRZYŻ - LINK

19.KRZYŻ HUGENOCKI
Powstał w XVIII w. w południowej Francji jako znak wiary wyznawców kalwinizmu (hugenotów) w czasie prześladowań religijnych. Współcześnie znajduje się w logo francuskiego Kościoła ewangelicko-reformowanego; jest także używany przez organizacje i wspólnoty kalwinistyczne w różnych krajach świata.

KRZYŻ HUGENOCKI - LINK
HUGENOCI - LINK
KRZYŻ HUGENOCKI - LINK

20.TAU
Wywodzi się od litery Τ (τ) (tau), w pierwotnych alfabetach zachodniosemickich (np. fenickim) zapisywanej jako X. Znany też jako krzyż egipski, crux commissa lub krzyż św. Antoniego. Dzisiaj używany powszechnie przez franciszkanów.

TAU - LITERA - LINK
KRZYŻ ŚW. ANTONIEGO - LINK

21.KRZYŻ SKANDYNAWSKI / NORDYCKI


Używany w weksylologii jako główny element flag państw skandynawskich. Znany też jako krzyż nordycki.

KRZYŻ SKANDYNAWSKI - LINK

22.KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA

W kształcie litery X. Używany w narodowej fladze Szkocji. Zwany też krzyżem granicznym (ponieważ Rzymianie używali go jako bariery) lub crux decussata.

KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA - LINK
SKĄD SIĘ WZIĄŁ KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA - LINK

23.KRZYŻ ŚW. JAKUBA
W kształcie miecza, z belką poprzeczną i rękojeścią (zwieńczeniem) nawiązującymi do kwiatów lilii.

KRZYŻ ŚW. JAKUBA - LINK

24.KRZYŻ ŚW. JERZEGO
Używany w narodowej fladze Anglii i Gruzji. Również odznaczenie, ale o innym wyglądzie.


25. KRZYŻ DZIESIĘTNY


Crux decima , krzyż dziesiętny, będący zarazem pierwszą literą greckiego słowa XRISTOS. Znakiem tym się witano i żegnano, kreślono go też na czole umierającego. Krzyż ten jest także znany jako narzędzie męki św. Andrzeja (krzyż św. Andrzeja).

26. KRUCYFIKS


Krucyfiks, krzyż łaciński z umieszczoną na nim postacią Chrystusa ukrzyżowanego, rozpowszechniony po 2. soborze nicejskim (787 r.) początkowo jako wizerunek malowany lub płaskorzeźbiony, potem pełnopostaciowy

27.KRZYŻ WIDLASTY
Krzyż widlasty,[8] przypominający grecką literę "Y" (Ypsilon), symbolizującą życie człowieka (w wieku młodzieńczym prosto, a potem rozwidlenie dróg do dobra i zła) i literę ? (Psi), symbolizujący Ducha Św.[9] (kształt przypomina fruwającą gołębicę); inaczej krzyż drzewa życia.

KRUCYFIKS WIDLASTY - LINK

28.KRZYŻ NERONA / PACYFKANiestety nie udało mi się znaleźć konkretnych informacji poza runami i straszeniem owym symbolem, przez kościół.

29.KRZYŻ BURGUNDZKI


Krzyż burgundzki, dwa skrzyżowane ostrzewie (drągi z ostrymi sękami).

KRZYŻ BURGUNDZKI - LINK

30.KRZYŻ ĆWIEKOWY/ZAOSTRZONYKrzyż ćwiekowy (zaostrzony), występujący w heraldyce zamiast miecza.

31.KRZYŻ ŚWIĘTEGO DUCHAKrzyż Świętego Ducha, podwójny z rozdwojonymi końcami - nawiązuje
do 12 owoców Ducha Świętego: miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, opanowania, sprawiedliwości, pobożności, wytrwałości.

Godło Zakonu Świętego Ducha.

32.KRZYŻ GWIEZDNY


Krzyż gwiezdny, gwiazda czteropromienna , wywodząca się z tradycji asyro-babilońskiej.

33.KRZYŻ JODŁOWYKrzyż jodłowy, dzieło heraldyków fińskich, jego ramiona stanowią cztery stylizowane gałązki jodły lub runy Man Y.

34.KRZYŻ KOPTYJSKIKrzyż koptyjski, krzyż grecki o ramionach zwieńczonych trzema trójkątami, emblemat Patriarchatu Aleksandryjskiego.

Krzyż grecki o ramionach zwieńczonych trzema trójkątami, symbol Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo powstałego w IV wieku. Posiada wiele elementów wspólnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. Jest to największy z orientalnych Kościołów ortodoksyjnych i jedyny istniejący w Afryce w czasach przed kolonialnych. Do roku 1974 miał status kościoła państwowego, lecz po obaleniu Haile Selassie I stracił ten tytuł.

KOPTOWIE - LINK

35.KRZYŻ KOŚCIELNY
Krzyż kościelny, wzorowany na krzyżach procesyjnych, symbol dzieł dokonanych na polu wiary, religii.

36.KRZYŻ KOTWICOWY
Krzyż kotwicowy, w formie krzyża greckiego, kryje w sobie cztery kotwice, symbole nadziei. Historyczne godło austriackich krain: Piemontu, Gorycji i Gradyski.

37. KRZYŻ MARYNARSKI / ŚW KLEMENSA

Krzyż stylizowany na kształt kotwicy okrętowej. Zwany krzyżem św. Klemensa.

38.KRZYŻ LASKOWANY
Krzyż laskowany (crux commissa, krzyż złączony), zbudowany z czterech liter Tau, znak Chrystusa dawcy wszelkich łask, występuje w herbie Kalabrii.

39.KRZYŻ LEGII HONOROWEJ
Krzyż Legii Honorowej , ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 r., kształtem ramion nawiązuje do krzyża maltańskiego i pięcioramiennej gwiazdy.

40.KRZYŻ LITEWSKI
Krzyż litewski (jagielloński), dwa krzyże greckie (wg innych wersji dwa krzyże rycerskie) połączone pionowymi ramionami, godło dynastii Jagiellonów.

KRZYŻ LITEWSKI - LINK

41.KRZYŻ ŚW ŁAZARZA / TRÓJLISTNY / KONICZYNOWY
Krzyż św. Łazarza, krzyż grecki zakończony motywem trójliścia, symbol zakonu szpitalnego jego imienia (od niego pochodzi słowo lazaret).

KRZYŻ TRÓJLISTNY - LINK

42.KRZYŻ MŁYŃSKI


Krzyż młyński , mający postać krzyża greckiego zakończonego motywem spirali, wzór zaczerpnięty od przedchrześcijańskich Celtów, oznacza Boga,
wokół którego krążą wszystkie byty.

43.KRZYŻ PALEOLOGÓW
Krzyż Paleologów, cesarzy Bizancjum (1261-1453), krzyż grecki z umieszczonymi między ramionami czterema literami "B" skrót greckich słów: Król królów królujący królom.

44.KRZYŻ PATRIARSZY
 Krzyż patriarszy, o ramionach i wierzchołku zwieńczonych trójliściem, symbol władzy natury duchowej, nazywany też kardynalskim.

45.KRZYŻ PIZAŃSKIKrzyż pizański, godło miasta Pizy [44] i Tuluzy [45], symbolizujący cztery klucze i pozorny bieg Słońca po nieboskłonie

46.KRZYŻ PODWÓJNYKrzyż podwójny, połączenie krzyża greckiego z literą "X", rozpoczynającą słowo Chrystus w języku greckim. W języku heraldycznym krzyż podwójny - o dwóch równoległych ramionach (jak w krzyżu litewskim).

47.QUINASQuinas, pięć niebieskich tarcz z pięcioma srebrnymi kołami każda, ułożonych w krzyż na srebrnym polu. Herb Burbonów portugalskich, nawiązujący do pięciu ran Chrystusa.

48.KRZYŻ RYCERZY CHRYSTUSAKrzyż Rycerzy Chrystusa, symbol zakonu o tej nazwie powstałego w 1318 r. po rozwiązaniu templariuszy: czerwony krzyż templariuszy ze srebrnym krzyżem łacińskim w środku ozdabiał żagle portugalskich odkrywców, m.in. Vasco da Gamy.

49.RYCERZY ZAKONÓW Z ALCANTARAKrzyż rycerzy zakonów z Alcantara (zielony) i Calatrava (purpurowy), w wersji czarno-białej także u dominikanów, krzyż grecki zakończony gotycką majuskułą "M" od imienia Maryi.

50.KRZYŻ ZAKONU SZPITALA NMPKrzyż Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (Krzyżaków) [52,53], motyw krzyża templariuszy w barwach Hohenstaufów (czarny na srebrnym polu). Wielcy Mistrzowie mieli w herbie od 1226 r. orła umieszczonego na krzyżu [54].

51.KRZYŻ STRZAŁKOWYKrzyż strzałkowy, krzyż grecki zakończony stylizowanymi grotami strzał, nazywany czasem krzyżem czeskim. Godło faszystów węgierskich.

53.KRZYŻ TRÓJRAMIENNYKrzyż trójramienny, zakończony trójliśćmi, symbolizuje okultystyczną teorię potrójnego świata: fizycznego, astralnego i duchowego, przypomina literę alef - symbol słowa Bożego, fundament wszechrzeczy. W symbolice masońskiej trójliście zastąpione zostały krzyżykami greckimi, tworząc masońską wersję krzyża jerozolimskiego - emblemat mistrza loży.

54.KRZYŻ WYWYŻSZONYKrzyż wywyższony, krzyż łaciński wsparty na kuli, kole lub czterech podstawach (ewangeliach), symbolizuje władzę Chrystusa nad ziemią.

55.KRZYŻ ZDWOJONYKrzyż zdwojony, utworzony przez 4 krzyże łacińskie schodzące się w środku podstawami.

56.PÓŁTORAKRZYŻ
Półtorakrzyż  i półtrzeciakrzyż [62], figury heraldyczne przedstawiające krzyż dwuramienny półtora) lub trzyramienny (półtrzecia) z odłamaną dolną lewą połówką ramienia. Symbolika związana z przejściem z pogaństwa na chrześcijaństwo i walką w obronie wiary. 

57.KRZYŻ POŁUDNIA

Krzyż Południa - gwiazdzbiór w kształcie Krzyża łacińskiego, wskazujący kierunek południowy; za czasów Chrystusa widoczny z Jerozolimy. Nazywany tez "Sula " czyli - Promień Ukrzyżowania. 

58.ANSATA

Symbol związany z krzyżem Ankh - inne przedstawienie krzyża używanego przez koptów. Jedno z graficznych oznaczeń miedzi w alchemii. 

59.DUCHACY

Godło Zakonu Świętego Ducha przedstawia w czarnym tle krzyż Świętego Ducha, podwójny z rozdwojonymi końcami - nawiązujący do 12 owoców Ducha Świętego.

60.KRZYŻ LEWIATANAGENEALOGIA - KRZYŻE - LINK - Więcej o krzyżach 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.