Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Zazwyczaj wiązano go z jakąś formą kultu sił przyrody (ogień, słońce, życie). Jest też używany jako element herbu.
KRZYŻ - LINK
1.SWASTYKA
SWASTYKA - LINK
SKĄD SIĘ WZIĘŁA SWASTYKA - LINK
CO OZNACZA HITLEROWSKA SWASTYKA - LINK
HISTORIA - SKĄD HITLER WZIĄŁ SWASTYKĘ - LINK
SWASTYKA - WYKLĘTY ZNAK SŁOŃCA - LINK
OD SYMBOLU SŁOŃCA DO SYMBOLU ZAGŁADY - LINK
2.RĘCE BOGA
Symbol znany z naczynia z Białej koło Łodzi, używany współcześnie przez część rodzimowierców słowiańskich.
RĘCE BOGA - LINK
RĘCE BOGA - SYMBOLE SŁOWIAŃSKIE - LINK
RĘCE BOGA - CZY NA PEWNO SŁOWIAŃSKIE
RĘCE BOGA - PRAWDZIWE ZNACZENIE SYMBOLU - LINK
RĘCE BOGA - SŁOWIAŃSKI KRZYŻ - LINK
RĘCE BOGA - HISTORYCY.ORG - LINK
3.KRZYŻ SŁONECZNY
Znany też jako krąg słoneczny lub krzyż Odyna, ponieważ w mitologii skandynawskiej Odyn (Wodan) symbolizowany był przez krzyż wpisany w okrąg. Jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeuropejczyków – powszechnie występujący u Celtów (od niego wywodzi się bezpośrednio krzyż celtycki).
KRZYŻ SŁONECZNY - LINK
KRZYŻ SŁONECZNY - LINK
KRZYŻ SŁONECZNY - LINK
4.KRZYŻ CELTYCKI - WYSOKI
5.KRZYŻ CELTYCKI - WPISANY W OKRĄG
Czteroramienny krzyż wpisany w okrąg. Występuje na terenach niegdyś zamieszkanych przez Celtów, ale również w pozostałej części Europy. Bywa utożsamiany z przedchrześcijańskim krzyżem słonecznym.
KRZYŻ CELTYCKI - LINK
KRZYŻ CELTYCKI - LINK
SYMBOLIKA CELTYCKA - KRZYŻ CELTYCKI - LINK
KRZYŻ CELTYCKI - HISTORIA PRAWDZIWA
KRZYŻ CELTYCKI - DRUIDZI I WALKA O ISTNIENIE STAREJ WIARY - LINK
6.KRZYŻ ANKH
Znany także jako krzyż egipski lub klucz Nilu. W starożytnym Egipcie był powszechnie występującym symbolem życia. Symbolizował słońce wypuszczające promienie.
ANCH - LINK
ANKH - KLUCZ ŻYCIA - LINK
ANKH - LINK
ANKH - SYMBOL WIECZNEGO ŻYCIA - LINK
ANKH - NAJPOPULARNIEJSZY WAMPIRYCZNY SYMBOL - LINK
7.KRZYŻ GRECKI
Znany także jako crux immissa quadrata lub krzyż klasyczny. Wszystkie ramiona krzyża są równe. Jest to również jeden z najbardziej znanych symboli przedchrześcijańskich.
KRZYŻ GRECKI - LINK
KRZYŻ GRECKI - ARCHITEKTURA - LINK
8.KRZYŻ JEROZOLIMSKI
Jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa. Symbol Ziemi Świętej. Symbolizuje 5 ran Jezusa. Istnieją także inne interpretacje, np. cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż). W Cesarstwie Bizantyjskim i pierwotnym chrześcijaństwie był niejednokrotnie wpisywany w koło, które miało reprezentować wszechświat. Krzyż Chrystusa spinałby wtedy ekstremalnie oddalone od siebie niebo i ziemię, ludy i kraje. W czasie wypraw krzyżowych być może oznaczał cztery ważniejsze kraje katolickie biorące udział w wyprawach: Francję, Niemcy, Królestwo Obojga Sycylii i Anglię. Krzyż bywa też nazywany kosmicznym. Dzisiaj używany jest jako oficjalny symbol Kustodii Ziemi Świętej.
KRZYŻ JEROZOLIMSKI - LINK
KRZYŻ JEROZOLIMSKI - LINK
9.CHI RHO

Krzyż złożony z dwóch liter greckich Χ (chi) i Ρ (rho), od których zaczyna się słowo Chrystus (Χριστος). Znany też jako Chrismon (od "monogram Chrystusa") lub krzyż Konstantyna, ponieważ ten cesarz używał symbolu chi rho jako swojego godła.
CHI RHO - CMENTARIUM - LINK
TAJEMNICE MONOGRAMU CHRYSTUSA - ZNAKI SOLARNE - LINK
CHRYSTOGRAM - LINK
10.KRZYŻ ŁACIŃSKI
Znany też jako krzyż chrześcijański lub crux ordinaria (krzyż zwykły). Jest to najbardziej znany symbol chrześcijaństwa, utożsamiany w kulturze Zachodu z narzędziem, na którym ukrzyżowano Chrystusa.
KRZYŻ ŁACIŃSKI - LINK
KRZYŻ ŁACIŃSKI - LINK
11.KRZYŻ PATRIARCHALNY
Przypomina tradycyjny krzyż łaciński z jedną dodatkową, niedużą poprzeczką powyżej. Używali go patriarchowie i arcybiskupi we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Od niego bezpośrednio wywodzi się krzyż prawosławny, któremu dodano jeszcze jedną ukośną poprzeczkę poniżej oraz krzyż papieski z dodatkową poprzeczką u góry. Czasem utożsamia się go z krzyżem lotaryńskim.
KRZYŻ PATRIARCHALNY - LINK
KARAWAKA - LINK
12.KRZYŻ PAPIESKI
Forma krzyża patriarchalnego z jeszcze jedną niedużą poprzeczką u góry. Trzy poprzeczki krzyża reprezentują potrójną rolę papieża w Kościele katolickim jako Biskupa Rzymu, Patriarchy Zachodu i Następcy Św. Piotra.
KRZYŻ PAPIESKI - LINK
13.KRZYŻ PRAWOSŁAWNY
Używany przez prawosławne Kościoły chrześcijańskie. Na Zachodzie zwany czasem krzyżem słowiańskim. Górna poprzeczka symbolizuje tabliczkę nad głową Chrystusa, środkowa belkę, do której przybito jego ręce a dolna podpórkę na nogi. Podpórka zwrócona jest w górę w kierunku "dobrego łotra" i wskazuje mu niebo a "złemu łotrowi" piekło. Wywodzi się z krzyża patriarchalnego.
KRZYŻ PRAWOSŁAWNY
PRAWOSŁAWIE
SYMBOLIKA KRZYŻA PRAWOSŁAWNEGO
14.KRZYŻ LOTARYŃSKI
KRZYŻ LOTARYŃSKI - LINK
KRZYŻ LOTARYŃSKI - LINK
KRZYŻ Z LORRAINE - LINK
KRZYŻ LOTARYŃSKI - RÓWNIEŻ KARAWAKA
15.KRZYŻ ODWRÓCONY / KRZYŻ ŚW. PIOTRA
Występuje w dwóch możliwych wersjach: odwróconego do góry nogami krzyża łacińskiego lub odwróconego o 90° krzyża Św. Jerzego. Według legendy w ten sposób został ukrzyżowany św. Piotr. Współcześnie pierwszy z nich kojarzony jest z satanizmem.
KRZYŻ ŚW. PIOTRA - LINK
ODWRÓCONY KRZYŻ - LINK
Z odwróconym krzyżem jest mały problem, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo co symbolizuje. Z jednej strony krzyż Św. Piotra, z drugiej satanistyczny symbol - jako odwrócenie chrześcijaństwa, ale każdy satanista na wyższym poziomie oświecenia, wie, że satanizm nie polega na odwrotności chrześcijaństwa. W duchowym satanizmie odwrócony krzyż symbolizuje otwarcie wszystkich czakr łącznie z kundalini i odwrócenie ich do góry nogami, gdy kundalini przebija pozostałe czakry. Zachęcam do własnych poszukiwań.
16.KRZYŻ LILIOWY
Krzyż liliowy powstał z połączenia krzyża greckiego i majuskuły M, oznaczającej imię Maryi. Był symbolem hiszpańskich zakonów rycerskich z Alcantary (zielony) i Calatravy (czerwony).
17.KRZYŻ MALTAŃSKI
Używany przez Zakony Szpitalników tj. Joannitów i Lazarytów. Obecnie używają go także różne organizacje charytatywne oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Umieszczony jest także na monetach 1 i 2 euro z Malty.
KRZYŻ MALTAŃSKI - LINK
18.KRZYŻ ŻELAZNY / RYCERSKI
Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.
Krzyż Rycerski, właśc. Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego (niem. Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, RK) – niemiecki order, najwyższe odznaczenie wojskowe okresu III Rzeszy[1]. Stanowił rozszerzenie klas Krzyża Żelaznego.
KRZYŻ ŻELAZNY - LINK
KRZYŻ RYCERSKI - LINK
SPÓR O ŻELAZNY KRZYŻ - LINK
19.KRZYŻ HUGENOCKI
Powstał w XVIII w. w południowej Francji jako znak wiary wyznawców kalwinizmu (hugenotów) w czasie prześladowań religijnych. Współcześnie znajduje się w logo francuskiego Kościoła ewangelicko-reformowanego; jest także używany przez organizacje i wspólnoty kalwinistyczne w różnych krajach świata.
KRZYŻ HUGENOCKI - LINK
HUGENOCI - LINK
KRZYŻ HUGENOCKI - LINK
20.TAU

Wywodzi się od litery Τ (τ) (tau), w pierwotnych alfabetach zachodniosemickich (np. fenickim) zapisywanej jako X. Znany też jako krzyż egipski, crux commissa lub krzyż św. Antoniego. Dzisiaj używany powszechnie przez franciszkanów.
TAU - LITERA - LINK
KRZYŻ ŚW. ANTONIEGO - LINK
21.KRZYŻ SKANDYNAWSKI / NORDYCKI

Używany w weksylologii jako główny element flag państw skandynawskich. Znany też jako krzyż nordycki.
KRZYŻ SKANDYNAWSKI - LINK
22.KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA

W kształcie litery X. Używany w narodowej fladze Szkocji. Zwany też krzyżem granicznym (ponieważ Rzymianie używali go jako bariery) lub crux decussata.
KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA - LINK
SKĄD SIĘ WZIĄŁ KRZYŻ ŚW. ANDRZEJA - LINK
23.KRZYŻ ŚW. JAKUBA
W kształcie miecza, z belką poprzeczną i rękojeścią (zwieńczeniem) nawiązującymi do kwiatów lilii.
KRZYŻ ŚW. JAKUBA - LINK
24.KRZYŻ ŚW. JERZEGO
Używany w narodowej fladze Anglii i Gruzji. Również odznaczenie, ale o innym wyglądzie.
25. KRZYŻ DZIESIĘTNY
Crux decima , krzyż dziesiętny, będący zarazem pierwszą literą greckiego słowa XRISTOS. Znakiem tym się witano i żegnano, kreślono go też na czole umierającego. Krzyż ten jest także znany jako narzędzie męki św. Andrzeja (krzyż św. Andrzeja).
26. KRUCYFIKS
Krucyfiks, krzyż łaciński z umieszczoną na nim postacią Chrystusa ukrzyżowanego, rozpowszechniony po 2. soborze nicejskim (787 r.) początkowo jako wizerunek malowany lub płaskorzeźbiony, potem pełnopostaciowy
27.KRZYŻ WIDLASTY

Krzyż widlasty,[8] przypominający grecką literę "Y" (Ypsilon), symbolizującą życie człowieka (w wieku młodzieńczym prosto, a potem rozwidlenie dróg do dobra i zła) i literę ? (Psi), symbolizujący Ducha Św.[9] (kształt przypomina fruwającą gołębicę); inaczej krzyż drzewa życia.
KRUCYFIKS WIDLASTY - LINK
28.KRZYŻ NERONA / PACYFKA
Niestety nie udało mi się znaleźć konkretnych informacji poza runami i straszeniem owym symbolem, przez kościół.
29.KRZYŻ BURGUNDZKI
Krzyż burgundzki, dwa skrzyżowane ostrzewie (drągi z ostrymi sękami).
KRZYŻ BURGUNDZKI - LINK
30.KRZYŻ ĆWIEKOWY/ZAOSTRZONY
Krzyż ćwiekowy (zaostrzony), występujący w heraldyce zamiast miecza.
31.KRZYŻ ŚWIĘTEGO DUCHA
Krzyż Świętego Ducha, podwójny z rozdwojonymi końcami - nawiązuje
do 12 owoców Ducha Świętego: miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, opanowania, sprawiedliwości, pobożności, wytrwałości.
Godło Zakonu Świętego Ducha.
32.KRZYŻ GWIEZDNY

Krzyż gwiezdny, gwiazda czteropromienna , wywodząca się z tradycji asyro-babilońskiej.
33.KRZYŻ JODŁOWY

Krzyż jodłowy, dzieło heraldyków fińskich, jego ramiona stanowią cztery stylizowane gałązki jodły lub runy Man Y.
34.KRZYŻ KOPTYJSKI
Krzyż koptyjski, krzyż grecki o ramionach zwieńczonych trzema trójkątami, emblemat Patriarchatu Aleksandryjskiego.
Krzyż grecki o ramionach zwieńczonych trzema trójkątami, symbol Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo powstałego w IV wieku. Posiada wiele elementów wspólnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. Jest to największy z orientalnych Kościołów ortodoksyjnych i jedyny istniejący w Afryce w czasach przed kolonialnych. Do roku 1974 miał status kościoła państwowego, lecz po obaleniu Haile Selassie I stracił ten tytuł.
KOPTOWIE - LINK
35.KRZYŻ KOŚCIELNY
Krzyż kościelny, wzorowany na krzyżach procesyjnych, symbol dzieł dokonanych na polu wiary, religii.
36.KRZYŻ KOTWICOWY
Krzyż kotwicowy, w formie krzyża greckiego, kryje w sobie cztery kotwice, symbole nadziei. Historyczne godło austriackich krain: Piemontu, Gorycji i Gradyski.
37. KRZYŻ MARYNARSKI / ŚW KLEMENSA
Krzyż stylizowany na kształt kotwicy okrętowej. Zwany krzyżem św. Klemensa.
38.KRZYŻ LASKOWANY
Krzyż laskowany (crux commissa, krzyż złączony), zbudowany z czterech liter Tau, znak Chrystusa dawcy wszelkich łask, występuje w herbie Kalabrii.
39.KRZYŻ LEGII HONOROWEJ
Krzyż Legii Honorowej , ustanowiony przez Napoleona Bonaparte w 1802 r., kształtem ramion nawiązuje do krzyża maltańskiego i pięcioramiennej gwiazdy.
40.KRZYŻ LITEWSKI

Krzyż litewski (jagielloński), dwa krzyże greckie (wg innych wersji dwa krzyże rycerskie) połączone pionowymi ramionami, godło dynastii Jagiellonów.
KRZYŻ LITEWSKI - LINK
41.KRZYŻ ŚW ŁAZARZA / TRÓJLISTNY / KONICZYNOWY
Krzyż św. Łazarza, krzyż grecki zakończony motywem trójliścia, symbol zakonu szpitalnego jego imienia (od niego pochodzi słowo lazaret).
KRZYŻ TRÓJLISTNY - LINK
42.KRZYŻ MŁYŃSKI
Krzyż młyński , mający postać krzyża greckiego zakończonego motywem spirali, wzór zaczerpnięty od przedchrześcijańskich Celtów, oznacza Boga,
wokół którego krążą wszystkie byty.
43.KRZYŻ PALEOLOGÓW
Krzyż Paleologów, cesarzy Bizancjum (1261-1453), krzyż grecki z umieszczonymi między ramionami czterema literami "B" skrót greckich słów: Król królów królujący królom.
44.KRZYŻ PATRIARSZY
Krzyż patriarszy, o ramionach i wierzchołku zwieńczonych trójliściem, symbol władzy natury duchowej, nazywany też kardynalskim.
45.KRZYŻ PIZAŃSKI
Krzyż pizański, godło miasta Pizy [44] i Tuluzy [45], symbolizujący cztery klucze i pozorny bieg Słońca po nieboskłonie
46.KRZYŻ PODWÓJNY
Krzyż podwójny, połączenie krzyża greckiego z literą "X", rozpoczynającą słowo Chrystus w języku greckim. W języku heraldycznym krzyż podwójny - o dwóch równoległych ramionach (jak w krzyżu litewskim).
47.QUINAS
Quinas, pięć niebieskich tarcz z pięcioma srebrnymi kołami każda, ułożonych w krzyż na srebrnym polu. Herb Burbonów portugalskich, nawiązujący do pięciu ran Chrystusa.
48.KRZYŻ RYCERZY CHRYSTUSA
Krzyż Rycerzy Chrystusa, symbol zakonu o tej nazwie powstałego w 1318 r. po rozwiązaniu templariuszy: czerwony krzyż templariuszy ze srebrnym krzyżem łacińskim w środku ozdabiał żagle portugalskich odkrywców, m.in. Vasco da Gamy.
49.RYCERZY ZAKONÓW Z ALCANTARA
Krzyż rycerzy zakonów z Alcantara (zielony) i Calatrava (purpurowy), w wersji czarno-białej także u dominikanów, krzyż grecki zakończony gotycką majuskułą "M" od imienia Maryi.
50.KRZYŻ ZAKONU SZPITALA NMP
Krzyż Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (Krzyżaków) [52,53], motyw krzyża templariuszy w barwach Hohenstaufów (czarny na srebrnym polu). Wielcy Mistrzowie mieli w herbie od 1226 r. orła umieszczonego na krzyżu [54].
51.KRZYŻ STRZAŁKOWY
Krzyż strzałkowy, krzyż grecki zakończony stylizowanymi grotami strzał, nazywany czasem krzyżem czeskim. Godło faszystów węgierskich.
53.KRZYŻ TRÓJRAMIENNY
54.KRZYŻ WYWYŻSZONY
Krzyż wywyższony, krzyż łaciński wsparty na kuli, kole lub czterech podstawach (ewangeliach), symbolizuje władzę Chrystusa nad ziemią.
55.KRZYŻ ZDWOJONY

Krzyż zdwojony, utworzony przez 4 krzyże łacińskie schodzące się w środku podstawami.
56.PÓŁTORAKRZYŻ

Półtorakrzyż i półtrzeciakrzyż [62], figury heraldyczne przedstawiające krzyż dwuramienny półtora) lub trzyramienny (półtrzecia) z odłamaną dolną lewą połówką ramienia. Symbolika związana z przejściem z pogaństwa na chrześcijaństwo i walką w obronie wiary.
57.KRZYŻ POŁUDNIA
Krzyż Południa - gwiazdzbiór w kształcie Krzyża łacińskiego, wskazujący kierunek południowy; za czasów Chrystusa widoczny z Jerozolimy. Nazywany tez "Sula " czyli - Promień Ukrzyżowania.
58.ANSATA
Symbol związany z krzyżem Ankh - inne przedstawienie krzyża używanego przez koptów. Jedno z graficznych oznaczeń miedzi w alchemii.
59.DUCHACY
Godło Zakonu Świętego Ducha przedstawia w czarnym tle krzyż Świętego Ducha, podwójny z rozdwojonymi końcami - nawiązujący do 12 owoców Ducha Świętego.
60.KRZYŻ LEWIATANA
GENEALOGIA - KRZYŻE - LINK - Więcej o krzyżach