czwartek, 6 września 2018

Horoskop Chiński

Zodiak chiński podobnie jak zodiak europejski składa się z 12 znaków. Jednak w przeciwieństwie do zachodniego, cały cykl dzieli się nie tylko na miesiące, ale także 12 lat oraz 12 podwójnych godzin doby. Co więcej, lata również są notowane w cyklu dwunastostopniowym w oparciu o ruch Jowisza. Do oznaczania poszczególnych części cyklu używa się ziemskich gałęzi.

Dodatkowo wyróżniane jest 5 żywiołów. W wyniku tego cykl zodiaku wraz z żywiołami trwa 60 lat. Znakom zodiaku chińskiego patronują zwierzęta, których cechy charakterystyczne – według tradycji – dominują u ludzi urodzonych pod danym znakiem. Początek roku chińskiego jest ruchomy, i najczęściej wypada w lutym.

Na Zachodzie ogranicza się chiński horoskop tylko do roku, ale według chińskich astrologów, zarówno miesiąc jak i dzień urodzenia mogą mieć wpływ na charakter danej osoby.

Dla osób urodzonych od 1 stycznia do 27 stycznia należy odjąć jeden rok. Dokładna granica zależy od konkretnego roku. Żywioły: M oznacza metal, W – wodę, D – drewno, O – ogień, Z – ziemię. Oprócz tego czasami uwzględnia się także żywioły Yin i Yang. Lata nieparzyste to Yin, parzyste to Yang.SZCZUR 

Kolejność w zodiaku: pierwszy
Pierwiastek: yang
Żywioł: woda
Szczęśliwe kolory: czarny, czerwony, biały, fioletowy
Szczęśliwe liczby: 11
Szczęśliwe kamienie: granat
Planeta rządząca: Jowisz
Miesiąc przypisany do znaku: grudzień
Pora roku: zima
Kierunek przypisany do znaku: północ
Godziny przypisane do znaku: 23:00 do 1:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Strzelec

Jest to pierwszy znak w chińskim zodiaku. Nic więc dziwnego, że osoby urodzone w tym roku charakteryzują się silnymi cechami przywódczymi. Mają bardzo silną osobowość i często starają się podporządkowywać sobie innych. W swoim otoczeniu bardzo szybko przejmują inicjatywę i nie pozwalają sobą w żaden sposób dyrygować.

Szczur jest inicjatorem zdarzeń. Wtrąca się we wszystko, co go interesuje. Nie ma znaczenia, czy są to jego sprawy, czy kogokolwiek innego. Szczur sądzi, że najlepiej wie, jak rozwiązywać problemy, więc każdy powinien być mu wdzięczny za poradę i kierownictwo.

Człowiek urodzony w roku Szczura jest z natury bardzo spostrzegawczy, a jego wrodzona ciekawość świata sprawia, że o wszystkim dowiaduje się jako pierwszy. Jeśli szukasz informacji o bieżących wydarzeniach, zapytaj Szczura. Najprawdopodobniej on już wszystko wie. Szczur pragnie być w centrum wydarzeń i dlatego jest bardzo aktywny. Niektórzy wręcz mówią o nim: rozbiegany, tak go wszędzie pełno. Odczuwa ciągłą potrzebę walki i zmagania się z przeciwnościami losu – to go stymuluje. Jeśli nic się nie dzieje, Szczur popada w otępienie i jest nieszczęśliwy. Źle znosi szarość dnia codziennego i rutynowe, nudne obowiązki.

Szczur niestety nie jest osobą, z którą łatwo można się dogadać. Współpraca z nim zwykle idzie jak po grudzie, ponieważ jest zbyt wymagający w stosunku do innych. Żeby zadowolić Szczura trzeba naprawdę dawać z siebie 100%, a najlepiej jeszcze więcej. Jeśli go nie zadowolisz, bez ogródek powie ci, co o tobie myśli. Nie będzie przejmował się uczuciami osoby, której nie szanuje – nie spodziewaj się więc żadnej taryfy ulgowej. Krytyka innych przychodzi mu bardzo łatwo i sprawia sporo przyjemności.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że osoba urodzona w roku Szczura jest z natury bardzo szczera i uczciwa. Mimo że wiąże się to z krytykanctwem, to ogólnie jest to raczej zaleta niż wada. Szczur nie będzie przed tobą ukrywał prawdy. Nawet jeśli będzie kłuła cię w oczy, może okazać się dla ciebie zbawienna. Czasami ludzie potrzebują bowiem kogoś, kto wytknie ich błędy. Dzięki temu wiedzą, nad czym muszą jeszcze popracować.

Nie da się ukryć, że Szczur to człowiek bardzo inteligentny. Umie przy tym zadbać o siebie i nie przepuści żadnej okazji, która może przynieść mu jakąś konkretną korzyść. Potrafi być uprzejmy, więc z łatwością zjednuje sobie ludzi. Jeśli uzna, że dobre stosunki z daną osobą są mu na rękę, będzie komplementował i przypochlebiał się, aż osiągnie swój cel (jakikolwiek by nie był). Takie postępowanie wynika z wyrachowania Szczura. Komplementowanie innych nie przychodzi mu łatwo, ale widząc korzyści dla siebie, jest w stanie się przemóc.

Człowiek urodzony w roku Szczura bez przerwy goni za sukcesem i wpływami. Pragnie być najlepszy i swoją osobą sprawiać odpowiednio wielkie wrażenie. Wszystko, co robi, jest podporządkowane karierze i realizacji wcześniej zaplanowanych celów. Nie tylko praca, ale nawet przyjaciele muszą przynosić konkretne korzyści Szczurowi. Można go więc określić mianem karierowicza, ale najczęściej nie umniejsza to jego prawdziwej wartości. Szczur jest bowiem naprawdę nieprzeciętną osobowością. Mimo jego dążeń, nie można odmówić mu siły i inteligencji.

Szczur nie jest hipokrytą. Poprzeczkę, którą stawia tak wysoko innym ludziom, sam również musi przeskoczyć. Nigdy nie wymaga od kogoś rzeczy, których nie wymaga również od siebie. Wytrwale pracuje nad sobą, by zrealizować własne ideały. Od najmłodszych lat myśli o przyszłości i wybiera odpowiednią ścieżkę edukacji, by móc podążać za marzeniami. Jest przy tym wytrwały i nieustępliwy – nie podda się, choćby nie wiem co.

Horoskop chiński Szczur: zalety
Dokładny, inteligentny, czarujący, oszczędny, spokojny, zmysłowy, trzeźwo myślący, atrakcyjny. Umie zarabiać pieniądze, ponieważ jest urodzonym przedsiębiorcą.

Horoskop chiński Szczur: wady
Pragnie kontroli oraz manipuluje ludźmi, by osiągnąć swoje cele. Jest uparty, skąpy, złośliwy, despotyczny i najczęściej ma obsesję na własnym punkcie.

Lubi/nie lubi
Szczur uwielbia być najlepszy we wszystkim, co robi. Jest typem prekursora, który przeciera nowe szlaki. Jest w tym naprawdę dobry, ponieważ od najmłodszych lat chadza własnymi ścieżkami. A czego nie znosi? Przede wszystkim monotonii życia według z góry ustalonego harmonogramu. Rutyna go męczy i sprawia, że nie może wytrzymać sam ze sobą.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Bawół, Smok, Małpa
Interesujący związek: Szczur, Pies, Wąż, Tygrys
Mało zrozumienia: Koza (Owca), Królik (Kot), Koń, Kogut, Świnia (Dzik)

Najodpowiedniejszy zawód
Prowadzenie własnej firmy to najlepsza ścieżka kariery dla Szczura. Dobrze również sprawdza się w roli tzw. szarej eminencji – może być zastępcą i doradcą prezesa wielkiej korporacji. Mimo że w tym wypadku wydaje się stać w drugim szeregu, w rzeczywistości pociąga za wszystkie sznurki.

BAWÓŁ

Kolejność w zodiaku: drugi
Pierwiastek: yin
Żywioł: woda
Szczęśliwe kolory: niebieski, żółty, brązowy
Szczęśliwe liczby: 8
Szczęśliwe kamienie: onyks
Planeta rządząca: Saturn
Miesiąc przypisany do znaku: styczeń
Pora roku: zima
Kierunek przypisany do znaku: północny-wschód
Godziny przypisane do znaku: 1:00 do 3:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Koziorożec

Ten znak chińskiego zodiaku oznacza przede wszystkim stabilizację i spokój. Jego dominujące cechy osobowości sprawiają, że jest osobą godną zaufania, na której zawsze można polegać. Zarówno rodzina i przyjaciele, jak i współpracownicy mogą być pewni, że Bawół ich nie zawiedzie w potrzebie. Jego silna osobowość wspiera wszystkich wokoło, a że Bawół jest z natury przystosowany do ciężkiej pracy, może brać na siebie więcej obowiązków, niż powinien.

Bawół pracuje dużo, choć niezbyt szybko. Twardo stąpa po ziemi i zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki wytrwałej pracy można odnosić ogromne sukcesy. Nie cierpi ludzi leniwych i wykręcających się od swoich obowiązków. Osoby niedbałe budzą obrzydzenie Bawoła, ponieważ on sam jest bardzo skrupulatny. Dba o szczegóły i niczego w swojej pracy nie zostawi losowi.

Człowiek urodzony w roku Bawoła nigdy nie podejmuje nieprzemyślanych decyzji. Rozważa wszystkie "za" i "przeciw". Chce w ten sposób upewnić się, że podejmuje właściwą decyzję. Kiedy już wie, czego chce, nie zatrzymuje się po drodze, tylko prze naprzód. Inni ludzie łatwo się rozpraszają i nie są zbyt wytrwali. Tymczasem Bawół jest skrupulatny i cierpliwy. Niczym żółw z bajki La Fontaine’a o "Żółwiu i zającu", może wygrać wyścig nawet z szybszymi od siebie. Nigdy nie złapiesz Bawoła na zbijaniu bąków. To nie jest typ człowieka, który pozwala sobie na spoczywanie na laurach.

Bawoła cechuje twardy i konserwatywny umysł. Jeśli raz się na coś zdecyduje, bardzo trudno będzie go przekonać do zmiany zdania. Ma bardzo konkretne poglądy i nie boi się wyrażać ich głośno. Nawet jeśli w ten sposób może narobić sobie wrogów, nie będzie ukrywał przekonań. Jest często nieustępliwy i bez wahania odrzuci wszystko, co nie spełnia jego wysokich standardów. Nie przepada za nowościami, wręcz ich unika. Widzi w nich zagrożenie dla panującego ładu. Wszelkie zmiany kojarzą mu się z chaosem i rewolucją, które mogą wywrócić jego poukładany świat do góry nogami.

Człowiek urodzony w roku Bawoła jest rozważny i nie szaleje jak inni. Zazwyczaj zachowuje wewnętrzny spokój, nawet w obliczu niepokojących zdarzeń. Wielu znajomych uważa go za osobę niewzruszoną. Bawół nie pragnie sławy i bogactwa, toteż celebryci nie robią na nim wrażenia. Nie będzie więc piszczał ze szczęścia na koncercie swojego ulubionego muzyka. Nie będzie biegał po autograf do każdej sławnej osoby, jaką spotka na swojej drodze.

Bawół ma skłonności do filozofowania i rozważania sensu życia. Są to zajęcia, które nie wymagają obecności innych ludzi, toteż Bawół ceni sobie samotność. Wielu osobom wydaje się nieśmiały, ale to tylko pozory. Bawół nie należy do bojaźliwych ludzi, niemniej nie rzuca się również w szaleńczy wir kontaktów międzyludzkich. Zdecydowanie woli być sam, by móc kontemplować świat.

Chociaż Bawół jest raczej spokojny, w środku może się szybko zagotować. Wpada wówczas w szaleńczą furię. W rzeczywistości bowiem Bawół jest cholerykiem, skorym do olbrzymich wybuchów gniewu. To częsta przypadłość osób o łagodnym usposobieniu: na co dzień są spokojni, ale kiedy coś wyprowadzi ich z równowagi… następuje eksplozja.

Zalety
Spokojny, wiarygodny, uzdolniony manualnie, pracowity, kompetentny, pewny siebie i cierpliwy.

Wady
Materializm i koncentracja na posiadaniu oraz utrzymaniu dobrobytu. Bawół jest uparty i ma szowinistyczne podejście do wielu rzeczy. To konserwatywny despota, kapryśny i skłonny do stosowania przemocy. Posiada wybuchowy charakter.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Szczur, Wąż, Kogut
Interesujący związek: Bawół, Królik (Kot), Świnia (Dzik), Smok, Małpa
Mało zrozumienia: Koń, Koza (Owca), Pies

Najodpowiedniejszy zawód
Archeolog, architekt, wojskowy, projektant wnętrz, rolnik, makler giełdowy, fizjoterapeuta, agent nieruchomości, ekonomista, ogrodnik, stolarz, mechanik, manager, bankier.

Lubi/nie lubi
Bawół lubi żyć spokojnie i bez pośpiechu. Uwielbia spacery na łonie natury, podczas których może porozmyślać. Z kolei pośpiech bardzo denerwuje Bawoła, wręcz go nienawidzi. Bawół nie cierpi krępujących sytuacji oraz dużych grup. Najlepiej czuje się w samotności.

TYGRYS

Kolejność w zodiaku: trzeci
Pierwiastek: yang
Żywioł: drewno
Szczęśliwe kolory: niebieski
Szczęśliwa liczba: 7
Szczęśliwe kamienie: perła
Planeta rządząca: Uran
Miesiąc przypisany do znaku: luty
Pora roku: zima
Kierunek: północ – północny-wschód
Godziny przypisane do znaku: 3:00 do 5:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Wodnik

Jest to osobowość barwna i bardzo żywa. Wszędzie, gdzie się pojawia, budzi zainteresowanie. Nie można obok niego przejść obojętnie. Swoim zachowaniem oraz czynami zawsze budzi reakcję. Jest przy tym czarujący, zabawny i przyjacielski. Nic dziwnego, że ludzie tak go lubią.

Niestety wielką wadą Tygrysa jest apodyktyczność. Człowiek urodzony w tym roku nie znosi jakiegokolwiek sprzeciwu. Wszystko musi odbywać się dokładnie tak, jak zaplanował. Nie interesują go pomysły i poglądy innych osób. Ważne, żeby robili, co każe. Takie podejście czyni go doskonałym materiałem na szefa. Pod warunkiem jednak, że poczucie władzy zanadto go nie zepsuje. Ma bowiem skłonności do nadużywania swoich wpływów.

Tygrys to indywidualista – jest samowystarczalny i doskonale radzi sobie w pojedynkę. Nie potrzebuje wsparcia innych osób, choć lubi towarzystwo – szczególnie do zabawy. Podczas przyjęć jest tak ujmujący, że szybko staje się duszą towarzystwa. Kiedy jednak przyjęcie się skończy i nadejdzie czas pracy, wydaje polecenia z szybkością karabinu maszynowego.

Człowiek urodzony w roku Tygrysa jest odważny i nie boi się wyzwań. Żadne trudności nie są dla niego przeszkodą. Wręcz przeciwnie – uwielbia radzić sobie z problemami i wykorzysta do tego wszelkie możliwe środki. Powiedzenie "iść po trupach do celu" idealnie pasuje do Tygrysa. Jeśli człowiek ten upatrzy sobie jakiś cel, nic go nie powstrzyma. A trzeba przyznać, że zazwyczaj ma ambitne plany.

Tygrys bez oporów wspiera swoją rodzinę i znajomych. Zawsze jest chętny do pomocy, również finansowej. Jeśli trzeba, poświęci swój czas, by pomóc w rozwiązywaniu cudzych problemów. Robi to tym chętniej, że lubi zbierać doświadczenia. Pomaganie innym jest więc dla niego okazją do zdobywania kolejnych doświadczeń.

Każdy Tygrys posiada pewną ważną cechę charakteru: żyłkę współzawodnictwa. Tygrys nie potrafi przejść obojętnie obok jakiegokolwiek wyzwania. Lubi wygrywać, ale o wiele ważniejsza jest dla niego możliwość zmagania się z przeciwnikami – czy to w postaci innych ludzi, czy też losu lub sił natury. Właśnie dlatego Tygrysa fascynuje hazard oraz sport. Często można zobaczyć go biorącego udział w zawodach sportowych – jako amatora, a jeszcze częściej zawodowca.

Ilekroć Tygrys słyszy pochlebne opinie na swój temat, jest bardzo zadowolony. Pragnie, by wszyscy go podziwiali i szanowali. Jest z natury egoistą, więc komplementy mile go łechcą. Z kolei krytyki nie potrafi przyjąć. Jeśli ktoś spróbuje choćby odrobinę go pouczać, Tygrys stanie się kłótliwy i za nic w świecie nie przyzna się do pomyłki. Uczepi się pazurami swoich racji, nie pozwalając się przekonać. Jeśli ktoś będzie naciskał na niego w tej sprawie, Tygrys gotów zaatakować. Lepiej uniknąć jego furii. Nikt bowiem nie potrafi wyprowadzić tak niszczycielskiego ataku jak Tygrys.

W Chinach Tygrys jest symbolem szczęścia oraz siły. Wbrew pozorom posiada on bardzo bogatą osobowość. Wielu ludzi uważa go za dość prostego, ale to tylko pozory. Tygrys jest pełen różnych "odcieni" i znaczeń. Jego osobowość doskonale łączy w sobie to, co złe, z tym, co dobre. Życie wewnętrzne ma więc burzliwe, popada raz w jedną, a raz w drugą skrajność. Może być zwyrodnialcem, ale z równą łatwością świętym.

Zalety
Pasja i nieprzewidywalność. Tygrys jest szczery, odważny i hojny.

Wady
Porywczy, niecierpliwy, samolubny, nieostrożny.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Koń, Pies
Interesujący związek: Smok, Tygrys, Koza (Owca), Świnia (Dzik), Szczur
Mało zrozumienia: Wąż, Kogut, Małpa, Królik (Kot), Bawół

Najodpowiedniejszy zawód
Wszystkie zawody, które wiążą się z dowodzeniem i "szefowaniem". Tygrys jest też dobrym kierowcą, sportowcem (szczególnie w dziedzinach sportu wymagających szybkości działania i podnoszących poziom adrenaliny), pilotem, artystą czy pisarzem.

Lubi/nie lubi
Tygrysy uwielbiają niespodzianki. Często kuszą los, a hazard jest dla nich doskonałą rozrywką. Ciągnie ich również do podróżowania, szczególnie gdy wycieczka nie jest z góry zaplanowana, lecz spontaniczna i niespodziewana.

Tygrysy mają o sobie dość wysokie mniemanie i nie znoszą krytyki na swój temat. Wypowiadać się o nich niepochlebnie oznacza narażenie się na wielkie niebezpieczeństwo. Tygrysy nie cierpią również obmawiania innych ludzi, a plotkami wręcz się brzydzą.

KRÓLIK / KOT

Kolejność w zodiaku: czwarty
Pierwiastek: yin
Żywioł: drewno
Szczęśliwe kolory: morski
Szczęśliwa liczba: 4
Szczęśliwe kamienie: perła
Planeta rządząca: Jowisz
Miesiąc przypisany do znaku: marzec
Pora roku: wiosna
Kierunek przypisany do znaku: wschód
Godziny przypisane do znaku: 5:00 do 7:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Byk

W chińskim nazewnictwie znak ten jest określany mianem Królika (lub Zająca), natomiast nazwa Kot pochodzi z Korei. Koreański symbol wspaniale oddaje naturę osoby urodzonej w tym roku. Kot jest bowiem symbolem spokojnej mądrości, a jednocześnie uosobieniem demonicznych sił (w średniowieczu palono koty na stosach razem z czarownicami).

Człowiek urodzony w roku Królika (Kota) ma niezwykle sympatyczną osobowość. Co prawda, zazwyczaj trzyma się nieco z boku, ale bardzo lubi towarzystwo innych ludzi. Ceni sobie akceptację otoczenia, ale z drugiej strony nie przejmuje się zanadto, jeśli jej nie otrzyma. Uwielbia spokój i ciszę, więc zbyt wielka grupa przyjaciół nie jest przez niego mile widziana. Woli mieć jednego sprawdzonego, niż tłumy, na których łatwo się zawieść.

Królik (Kot) jest zawsze uprzejmy, a przy tym wrażliwy. Chce mieć poczucie bezpieczeństwa, więc w miarę możliwości stara się unikać drażliwych i agresywnych osób. Ceni sobie ludzi ułożonych i dba o każdego ze swoich bliskich.

Królik (Kot) nie jest typem ryzykanta. Zawsze chodzi ostrożnie i uważnie wybiera ścieżkę, po której zamierza kroczyć. Woli unikać niespodzianek, więc nie biegnie przed siebie bezmyślnie. Kroczy zwykle majestatycznie i z opanowaniem rozgląda się wokół. Właściwie nie ma dziedziny życia, której Królik (Kot) nie traktowałby z ostrożnością i rozwagą. Nie wyciąga pochopnych wniosków i pod żadnym pozorem nie pozwoli sobie na zranienie czyichś uczuć.

Słabą stroną człowieka urodzonego w roku Królika (Kota) jest niezdecydowanie i bojaźliwość. Obawia się on sytuacji, które mogą zachwiać, tak skrupulatnie budowanymi, strukturami jego życia. Jest mu obca walka – nigdy nie wchodzi w konflikty, a przynajmniej za wszelką cenę stara się unikać konfrontacji. Dopiero kiedy zostanie osaczony i nie będzie innego wyjścia, Królik (Kot) staje się groźny. W przeciwnym razie zawsze będzie uchylał się od walki.

W Króliku (Kocie) walczą dwie strony duszy. Z jednej strony uwielbia komfort i wygodę, a z drugiej strony wolność i dzikość natury. Jest znakomicie przystosowany do życia i odnajdzie się w każdej sytuacji. Można powiedzieć, że zawsze spada na cztery łapy. Układa więc swoje życie w sposób jak najbardziej wygodny, ale jednocześnie próbuje się z niego wyślizgnąć niczym węgorz.

Królik (Kot) ma wrodzoną zdolność do robienia interesów i wchodzenia w korzystne dla siebie układy. To dlatego, że jest bardzo ugodowy i potrafi przypodobać się potencjalnym kontrahentom. Pójdzie na ustępstwa w sprawach błahych, by osiągnąć wielki sukces w kwestiach, które uznaje za ważne. Zanim podejmie decyzję, rozpatruje wszystkie argumenty, dlatego rzadko wpada w pułapkę i wykrywa niekorzystne dla siebie elementy umowy.

Ze wszystkich znaków chińskiego zodiaku, Królik (Kot) posiada najsilniejsze zdolności przetrwania. Może nie jest najsilniejszy, ale potrafi zachować zimną krew i unikać niebezpieczeństw. Może z łatwością przechytrzyć wszystkich swoich wrogów. Nawet jeśli komuś uda się z nim wygrać, będzie to tylko pozorne zwycięstwo. Królik (Kot) najprawdopodobniej nabrał go w taki sposób, by przekonać do swojej porażki.

Zalety
Elegancki, uprzejmy, wrażliwy.

Wady
Królika (Kota) cechuje zmienność nastroju oraz oportunizm. Jest bardzo powierzchowny.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Koza (Owca), Świnia (Dzik)
Interesujący związek: Królik (Kot), Tygrys, Małpa, Bawół
Mało zrozumienia: Smok, Szczur, Kogut, Wąż, Pies, Koń

Najodpowiedniejszy zawód
Pracownik administracji lub urzędnik państwowy, nauczyciel, filozof, terapeuta, dyplomata, psychiatra, lekarz.

Lubi/nie lubi
Królik (Kot) uwielbia chadzać własnymi ścieżkami, które są ukryte przed oczami innych ludzi. Nie cierpi natomiast podejmowania decyzji. Nawet najbardziej błaha sprawa wymagająca werdyktu budzi w nim niechęć. To dlatego, że Królik (Kot) nie przepada za sytuacjami konfliktowymi. Stara się ich za wszelką cenę unikać.

SMOK

Kolejność w zodiaku: piąty
Pierwiastek: yang
Żywioł: drewno
Szczęśliwe kolory: czerwony, czarny
Szczęśliwe liczby: 5
Szczęśliwe kamienie: diament, szmaragd
Planeta rządząca: Mars
Miesiąc przypisany do znaku: kwiecień
Pora roku: wiosna
Kierunek przypisany do znaku: południowy-wschód
Godziny przypisane do znaku: 7:00 do 9:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Baran

Człowiek urodzony w roku Smoka jest sympatyczny i bardzo lubiany w swoim środowisku. Posiada grono wielbicieli i nigdy nie sprawia mu problemu poznawanie nowych ludzi. Szybko ich sobie zjednuje. Część jego osobistego uroku wypływa z faktu, iż jest typem wolnego ducha. Nie krępują go żadne ograniczenia, a prawo i zasady traktuje niczym porady, a nie nakazy i zakazy. Nigdy nie pozwoli się zniewolić ani nawet w niewielkim stopniu ograniczyć. Musi być wolny.

Smok jest bardzo inteligentny. Można wręcz określić go mianem osoby błyskotliwej. Jest bardzo uzdolniony i niezwykle szybko się uczy. Nie trzeba mu dwa razy powtarzać – wszelkie polecenia i rady łapie w mig. Do tego nie brakuje mu sprytu i każdą zdobytą informację potrafi skutecznie wykorzystywać do osiągania własnych celów.

Smok bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki. Nigdy się przed nimi nie uchyla, dążąc do tego, by wszystko zrealizować w terminie. Stara się nie zawodzić pokładanych w nim nadziei – tym bardziej, że pragnie mieć w swoim życiu jakąś misję. Nie chce tak po prostu egzystować niczym bezmyślne zombie. Marzy o robieniu czegoś wielkiego, co będzie miało znaczenie dla wielu ludzi.

Smok w tradycji chińskiej jest strażnikiem szczęścia i prawdy. Dobrze jest więc znać Smoka i spędzać z nim czas. Z powodzeniem można go zapytać o radę, a odpowiedź będzie najczęściej nie tylko trafna, ale i wielce pomocna. Smok zazwyczaj zna prawdę. Nawet jeśli nie jest ona przyjemna, nie będzie miał oporów przed jej wyjawieniem i tym samym udzieleniem komuś pomocy.

Smok jest mitycznym stworzeniem. Podobnie jest z człowiekiem urodzonym pod tym znakiem. To typ bohatera z dziecięcych baśni lub komiksów. Sam uważa siebie za kogoś ponadprzeciętnego i często wpada w pułapkę urojeń na temat własnej osoby. Myśli, że musi w swoim życiu toczyć heroiczną walkę z przeciwnościami losu i bliżej nieokreślonym wrogiem. Czasami jest tak mocno przekonany o własnej niezawodności i wspaniałości, że zaczyna irytować ludzi ze swojego otoczenia.

Człowiek urodzony w roku Smoka ma dominującą osobowość, narzuca innym swoje zdanie i potrafi przy tym być dość agresywny. Jego poglądy są bardzo wyraziste i ciągle szuka dla nich poparcia. Nie przyjmuje niestety do wiadomości, że ktoś ma odmienne przekonania. Po prostu nie potrafi tego zaakceptować. Najbardziej na świecie nie znosi sprzeciwu, a sceptyków traktuje jak zwyczajnych głupców. Można powiedzieć, że Smok ma nazbyt wybujałe ego, a jego duma jest nadęta niczym balon.

Mimo zadufania w sobie, Smok posiada dużo zalet: to osoba o wielkim entuzjazmie, tryskająca pozytywną energią i zawsze wykonująca swoje obowiązki sumiennie. Smok jest pełen wdzięku i nie zna uczucia obawy czy niezdecydowania. Działa pewnie, niezłomnie wierząc w swoje racje. Nie zawaha się nawet na moment, a w przypadku czyjegoś oporu jest wielce zdumiony.

Przenikliwy umysł Smoka pozwala mu dostrzegać niebezpieczeństwa. Ostrzega więc swoich przyjaciół, którzy dzięki temu na czas mogą przygotować się i uniknąć zagrożenia.

Zalety
Wielkoduszny, silny i charyzmatyczny. Jest pełen życia i zawsze kończy to, co zaczyna. Smok charakteryzuje się również sprytem, szlachetnym sercem, inteligencją i entuzjazmem.

Wady
Arogancja i samochwalstwo, które sprawiają, że Smok często chodzi napuszony niczym paw. Łatwo wpada w gniew i brakuje mu rozwagi. Jest przy tym uparty, często niezadowolony z czegoś oraz bezwzględnie asekuracyjny.

Zgodność z innymi znakami zodiaku
Niezwykła para: Szczur, Małpa, Wąż
Interesujący związek: Smok, Świnia (Dzik), Tygrys, Kogut, Bawół
Mało zrozumienia: Koza (Owca), Królik (Kot), Pies

Najodpowiedniejszy zawód
Smoka zadowoli każdy rodzaj zawodu, który przyniesie mu sławę. Może więc być wynalazcą, architektem, prawnikiem, politykiem, aktorem i długo można by jeszcze wymieniać. Praktycznie żadna branża nie jest dla niego zamknięta.

Lubi/nie lubi
Smok uwielbia pomagać innym, ale za to nie lubi cierpliwie na coś czekać. Musi działać i od razu widzieć rezultaty.

WĄŻ

Kolejność w zodiaku: szósty
Pierwiastek: yin
Żywioł: ogień
Szczęśliwe kolory: zielony, czerwony
Szczęśliwe liczby: 3
Szczęśliwe kamienie: agat
Planeta rządząca: Wenus
Miesiąc przypisany do znaku: maj
Pora roku: wiosna
Kierunek przypisany do znaku: południowy-wschód
Godziny przypisane do znaku: 9:00 do 11:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Ryby

Człowiek urodzony w roku Węża ma ogromne szczęście, dlatego zazwyczaj udaje mu się osiągnąć sukces przy niskim nakładzie sił. Wydaje się, że jest tak zdolny, iż wszystko przychodzi mu łatwo. W rzeczywistości efekty osiąga często dzięki zwykłemu zbiegowi okoliczności. Wystarczy, że cierpliwie poczeka, a zdobycz sama wpada mu w ręce.

Wąż nie ma w Chinach tak złej sławy, jak w krajach chrześcijańskich. Chińczycy cenią go za mądrość, przenikliwość i dobrą wolę. Wąż jest człowiekiem pomysłowym i dzięki wytrwałości może osiągnąć wielkie bogactwo lub sławę (albo obie te rzeczy). Wystarczy, że uświadomi sobie swoje największe talenty i będzie je rozwijał. Każdy Wąż ma bowiem jakąś wyjątkową umiejętność, która stanowi jego największy skarb. Jeśli o nią odpowiednio zadba, bez przeszkód osiągnie ogromny sukces.

Człowiek urodzony w roku Węża jest z natury filozofem. Jest dociekliwy i pragnie zgłębić wszelkie tajniki życia. Na szczęście jest do tego wręcz stworzony – to dzięki wrodzonej mądrości. Dla Węża nie stanowi problemu zgłębianie wiedzy, także tajemnej. Jeśli wpadnie na trop czegoś interesującego, nie spocznie, póki nie dowie się wszystkiego na ten temat.

Mądrość Węża przejawia się również w inny sposób: jest genialnym strategiem. Potrafi rewelacyjnie rozeznać się w sytuacji i szybko (zwykle bezbłędnie) opracować odpowiednią taktykę działania. Wykorzystuje tę zdolność praktycznie w każdej dziedzinie życia, toteż jest w stanie osiągać sukcesy na wielu polach.

Do tego wszystkiego Wąż jest nieugięty i niewzruszony. Stawiając przed sobą jakieś zadanie, wykona je, choćby miało to zająć wiele lat. Dzięki temu może doprowadzić do realizacji nawet najbardziej fantazyjnych celów. Niestety istnieje możliwość, że właśnie z powodu swojej nieustępliwości Wąż poniesie sromotną klęskę. Jeśli w porę się nie opamięta, może przegrać życie w gonitwie za mrzonkami.

Człowiek urodzony w roku Węża jest enigmatyczny i jest z tego dumny. Lubi podkreślać swoją odmienność i pielęgnować ją. Dlatego też łatwo zamyka się w sobie i poświęca długie godziny na medytację. Długo rozmyśla, szczególnie przed podjęciem jakiejś decyzji. Chce rozpatrzyć wszystkie argumenty. Stara się także ukrywać jak najwięcej kart w rękawie. Nie lubi zdradzać na swój temat zbyt wielu informacji. Buduje w ten sposób jeszcze większą aurę tajemniczości.

Trzeba przyznać, że Wężowi świetnie wychodzi kuszenie i fascynowanie (np. swoją osobą) innych ludzi. Nic dziwnego, że w mitologii chrześcijańskiej jest symbolem kuszącego Ewę diabła. Urokowi Węża mało kto potrafi się oprzeć, dlatego jest bardzo niebezpieczny. Potrafi porywać tłumy i większość osób przekona do swoich racji. Nawet jeśli się myli lub celowo kłamie.

Jedną z cech osobowości Węża jest sceptycyzm. Nigdy nie pozwoli sobie pochopnie wydać sądu w jakiejś sprawie. Zanim coś zaaprobuje, musi dokładnie to przebadać. Z tego powodu dość trudno radzi sobie z przyjmowaniem nowych wynalazków i zmian społecznych. Ponieważ ma podejrzliwą naturę, każdą nowość traktuje jako potencjalne niebezpieczeństwo, które może zagrozić jego obecnemu statusowi. Będzie się więc opierał, dopóki nie uzna nowej idei za korzystną dla siebie.

Zalety
Wąż posiada bardzo sympatyczną osobowość, jest też rozrywkowy, co przyciąga do niego ludzi. Posiada bardzo silną intuicję oraz mądrość (jest w nim coś mistycznego). Jest dyskretny, honorowy, ugodowy i ma świetne poczucie humoru.

Wady
Obłudny, nieufny, oszukańczy, wykorzystuje innych. Jest również władczy i często zbyt pochopny w wyciąganiu wniosków. Nie umie przegrywać.

Zgodność z innymi znakami zodiaku
Niezwykła para: Bawół, Kogut
Interesujący związek: Szczur, Smok, Tygrys, Wąż, Koza (Owca)
Mało zrozumienia: Pies, Koń, Małpa, Królik (Kot), Świnia (Dzik)

Najodpowiedniejszy zawód
Wąż jest niezwykle mądrym człowiekiem, może więc z powodzeniem zostać nauczycielem (np. duchowym), naukowcem, filozofem, mistykiem czy astrologiem (a nawet jasnowidzem). Ma również smykałkę do pieniędzy. To sprawia, że będzie dobrym jubilerem, przedsiębiorcą czy strażnikiem skarbca (albo bankowcem).

Lubi/nie lubi
Wąż uwielbia fascynujące rozmowy – może spędzić wiele godzin z kimś interesującym lub przegadać całą noc. Wszystko, co nietypowe i ekstrawaganckie, przypadnie mu do gustu. Czego Wąż nie cierpi? Nie może znieść, kiedy ktoś go poucza.

KOŃ

Kolejność w zodiaku: siódmy
Pierwiastek: yang
Żywioł: ogień
Szczęśliwe kolory: żółty, pomarańczowy
Szczęśliwe liczby: 5
Szczęśliwe kamienie: szmaragd
Planeta rządząca: Merkury
Miesiąc przypisany do znaku: czerwiec
Pora roku: zima
Kierunek przypisany do znaku: południe
Godziny przypisane do znaku: 11:00 do 13:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Bliźnięta

Koń to prawdziwy łowca przygód. Jego umysł jest jak kalejdoskop, który ciągle się zmienia – nigdy nie pozostaje taki sam i bez ruchu. Człowiek urodzony w roku Konia nie lubi bezczynności, ciągle goni za kolejną przygodą. Nic nie jest w stanie go na dłużej zatrzymać w jednym miejscu. A jeśli nawet, będzie regularnie przemeblowywał mieszkanie, żeby tylko poczuć odrobinę nowości.

Dla Konia bardzo ważna jest niezależność, wolność od wszelkich ograniczeń. Nie jest typem domatora. Woli wyskoczyć na miasto, niż spędzić kolejny wieczór przed telewizorem. Ruch jest jego żywiołem, toteż często ma problemy z okiełznaniem swojej natury. Nieraz działa w oparciu o spontaniczne pragnienia. W jego życiu dominuje beztroska i niechęć do zamartwiania się.

Mimo pociągu do niezależności, Koń jest osobą bardzo towarzyską. Lubi spędzać czas z innymi ludźmi, rozmawiać i śmiać się. Potrafi inspirować i zachęcać do działania. W jego obecności nikt nie będzie się nudził. Wręcz przeciwnie. Z Koniem można… no cóż, konie kraść. Niestety przygody, do których zachęca Koń, nie są odpowiednie dla bardziej wrażliwych. Jeśli więc należysz do tych ostatnich, trzymaj się z daleka od ludzi urodzonych w roku Konia – nie nadążysz za nimi.

Koń charakteryzuje się impulsywną osobowością i często sam nie jest w stanie przewidzieć, dokąd zaprowadzą go podejmowane w biegu decyzje. Chwilowy kaprys może mu podyktować wskoczenie do pierwszego lepszego pociągu lub wycieczkę do muzeum osobliwości. Nie będzie słuchał żadnych rad i zda się na swoją fantazję. A ona już naprawdę nie zna żadnych granic.

Człowiek-Koń kieruje się instynktem oraz uczuciami. Nie dla niego intelektualne rozprawy czy drobiazgowe analizowanie problemów. Ma co prawda dobre intencje, ale nie pomyśli zawczasu o konsekwencjach. Łatwo może więc kogoś zranić lub stracić świetną okazję na odniesienie sukcesu w jakiejś dziedzinie.

Najbardziej ze wszystkiego Koń obawia się porażki. Nawet najdrobniejsze niepowodzenie może się dla niego okazać prawdziwym dramatem. Nie potrafi sobie z nim poradzić i – jak to Koń – reaguje impulsywnie. Może nawet targnąć się na swoje życie. Odczuwa tak silną potrzebę ruchu i działania, że porażka wydaje mu się gorsza od śmierci. Zatrzymuje go bowiem i utrudnia dalszy rozwój.

Koń jest człowiekiem atrakcyjnym – niekoniecznie fizycznie, ale zawsze pod względem osobowości. To człowiek radosny i pełen energii. Pozytywnie napełnia innych kreatywnością oraz entuzjazmem. Dlatego wielu lubi spędzać czas w jego towarzystwie.

Typ osobowości, jaką dysponuje Koń, pozwala mu szybko orientować się w funkcjonowaniu innych ludzi oraz świata. Nie potrzebuje wiele czasu na zrozumienie motywów czyjegoś działania. Od razu też wie, czy dogada się z nowo poznaną osobą, czy raczej nie przypadnie mu ona do gustu. Mimo tej łatwości Koń nie zastanawia się zbytnio nad naturą działania rzeczy. To go po prostu nie obchodzi. Woli doświadczać pozytywnych zdarzeń, niż roztrząsać filozoficzne podstawy ich bytu. To domena filozofów i właśnie im Koń woli zostawić takie rozmyślania.

Zalety
Wesołe usposobienie, bystrość umysłu, serdeczność, niezależność, hojność, poczucie humoru.

Wady
Lękliwy, zbyt pragmatyczny, uparty, samolubny, niepokorny, protekcjonalny, niestabilny.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Pies, Tygrys, Koza (Owca)
Interesujący związek: Małpa, Świnia (Dzik), Królik (Kot), Koń, Kogut
Mało zrozumienia: Szczur, Bawół, Smok, Wąż

Najodpowiedniejszy zawód
Dla Konia odpowiedni będzie każdy zawód wymagający przemawiania do innych ludzi. Kontakty interpersonalne są dla Konia bardzo ważne, świetnie więc sprawdzi się jako organizator wycieczek, przedstawiciel handlowy, nauczyciel języków obcych, tłumacz, dziennikarz, publicysta, barman, pilot czy wykonawca.

Lubi/nie lubi
Każdy Koń kocha podróże i ruch (najlepiej na świeżym powietrzu). Nie cierpi natomiast, kiedy jest sam i nie ma z kim porozmawiać.

KOZA / OWCA

Kolejność w zodiaku: ósmy
Pierwiastek: yin
Żywioł: ogień
Szczęśliwe kolory: srebrny
Szczęśliwe liczby: 2
Szczęśliwe kamienie: szmaragd
Planeta rządząca: Księżyc
Miesiąc przypisany do znaku: lipiec
Pora roku: lato
Kierunek przypisany do znaku: południowy-zachód
Godziny przypisane do znaku: 11:00 do 13:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Rak

Człowiek urodzony w roku Kozy (Owcy) ma z natury spokojne usposobienie. Lubi ciszę i do większości spraw podchodzi z rezerwą. Nie lubi też być w centrum uwagi. Zdecydowanie bardziej odpowiada mu miejsce gdzieś na uboczu. Dzięki temu może, nie niepokojony przez nikogo, obserwować otoczenie i wydarzenia. Zdobywając odpowiednio dużo informacji, Koza (Owca) wyciąga zazwyczaj właściwe wnioski, co umożliwia jej objęcie roli rozjemcy w wielu sporach.

Ostrożność jest dominującą cechą charakteru osób urodzonych w roku Kozy (Owcy). Nie przepadają za niespodziankami, toteż zawsze starają się dowiedzieć jak najwięcej o swoim otoczeniu. Dzięki temu unikają niepożądanych zmian w swoim życiu. Sytuacje ryzykowne bardzo Kozę (Owcę) męczą, więc próbuje ich za wszelką cenę unikać. Po co się męczyć, skoro można w spokoju kroczyć ścieżką, która nie rzuca się w oczy.

Ze wszystkich znaków chińskiego zodiaku Koza (Owca) jest największą artystką. Nie tylko talent, ale i zamiłowanie do sztuki nie jest obce większości osób urodzonych w tym roku. Prawie każda Koza (Owca) ma jakiś talent artystyczny. Musi go tylko odnaleźć w sobie i może tworzyć wspaniałe dzieła. Jej twórczość jest nieprzeciętna, czym szybko zdobywa szacunek innych ludzi.

Koza (Owca) ma naturę rozjemcy. Zawsze stara się łagodzić kłótnie i wyjaśniać nieporozumienia. Jest wyrozumiała i sprawiedliwa, toteż można w niej znaleźć odpowiednią osobę do rozstrzygnięcia sporu.

Człowiek urodzony w roku Kozy (Owcy) często sprawia wrażenie nieśmiałego, ale to tylko pozory. W rzeczywistości jest raczej niesforny i uparty. Ma dość tradycyjne poglądy i nie jest łatwo przekonać go do ich zmiany. Nie przeszkadza to w popisywaniu się elokwencją i dramatyzowaniu w celu zwrócenia na siebie uwagi.

Koza (Owca) często jest niezdecydowana – ma problemy z podejmowaniem decyzji. Odwleka je w czasie, przez co czasami wpada w kłopoty. Nie przejawia żadnej inicjatywy. Żeby Koza (Owca) coś rozpoczęła, potrzebuje kogoś, kto popchnie ją do przodu. Niestety w efekcie osobowość Kozy (Owcy) staje się podatna na wpływy i można nią manipulować.

Wszystkie osoby urodzone w roku Kozy (Owcy) są sympatyczne, dyskretne i miłe we współżyciu. Naprawdę nie ma z nimi zbyt wiele problemów. Są układne i z chęcią dostosują się do innych, byle tylko nie sprawiać im kłopotów.

Koza (Owca) posiada silną potrzebę stabilizacji, ale jest za bardzo rozbrykana wewnętrznie, by ją sobie zapewnić. Dlatego też szuka partnera, który za nią zorganizuje wspólne życie w taki sposób, jaki będzie Kozie (Owcy) odpowiadał. Mocno się wówczas uzależnia od bliskiej osoby i… no cóż, trzeba to po prostu zaakceptować. Taka już jest natura Kozy (Owcy).

Koza (Owca) nie przepada również za wysiłkiem fizycznym. Stara się unikać zbędnych obowiązków i z pewnością spróbuje kogoś w nie wmanewrować. Trzeba przyznać, że to wychodzi jej całkiem nieźle. Woli spędzać czas na dbaniu o siebie – śledzi najnowsze trendy w modzie, chodzi do SPA lub testuje wyszukane kosmetyki. Pragnie wyglądać porywająco – wówczas czuje się dobrze i jest zadowolona z siebie. Ciężką pracą natomiast niech zajmują się inni.

Zalety
Altruistyczna, kreatywna, wspaniałomyślna, naturalna, atrakcyjna, delikatna, romantyczna, wrażliwa, otwarta.

Wady
Za bardzo użala się nad sobą. Jest pesymistyczna, żerująca na innych, kapryśna, mściwa, leniwa, kłótliwa, skora do przemocy, nieodpowiedzialna, niezdecydowana, niedbała.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Królik (Kot), Świnia (Dzik), Koń
Interesujący związek: Tygrys, Wąż, Koza (Owca), Pies
Mało zrozumienia: Bawół, Szczur, Małpa, Smok, Kogut

Najodpowiedniejszy zawód
Koza (Owca) może się z powodzeniem zająć redagowaniem książek lub czasopism, wykonywaniem ilustracji czy projektowaniem wnętrz. Dobrze sprawdza się w zawodach związanych ze sztuką (np. muzyk, historyk sztuki, garncarz, kwiaciarz). Świetnie wychodzi jej również zajmowanie się innymi ludźmi. Jest więc często spotykana w zawodach takich jak pediatra, pracownik pomocy społecznej, nauczyciel, a nawet kurtyzana.

Lubi/nie lubi
Koza (Owca) najbardziej ze wszystkiego ceni sobie ciszę i spokój. Nie lubi natomiast przyjmować na swoje barki żadnych zobowiązań. Wydają się one być ponad siły i przygnębiają Kozę (Owcę).

MAŁPA

Kolejność w zodiaku: dziewiąty
Pierwiastek: yang
Żywioł: metal
Szczęśliwe kolory: czarny, czerwony
Szczęśliwe liczby: 10
Szczęśliwe kamienie: szmaragd, oliwin
Planeta rządząca: Słońce
Miesiąc przypisany do znaku: sierpień
Pora roku: zima
Kierunek przypisany do znaku: zachód – południowy-zachód
Godziny przypisane do znaku: 15:00 do 17:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Lew

Małpa jest istotą o magnetycznej osobowości. Jest towarzyska i bardzo popularna wśród znajomych. Nie musi długo szukać ludzi do zabawy, gdyż zawsze ma wokół siebie doborowe towarzystwo. A trzeba przyznać, że z Małpą okazji do dobrej zabawy nie brakuje. Imprezowanie to żywioł, w którym Małpa odnajduje się najlepiej.

Człowiek urodzony w roku Małpy posiada ponadprzeciętną inteligencję, którą w głównej mierze poświęca na wprowadzanie różnego rodzaju innowacji – zarówno w swoje życie, jak i życie rodziny, przyjaciół i znajomych. Co tam, Małpa najchętniej zrewolucjonizowałaby całą ludzkość. Bystrość jej umysłu jest wręcz niezrównana. Niektórzy sądzą, że Małpa jest czarodziejem, którego magia jest w stanie zaczarować cały świat.

Małpa niestety często wykorzystuje swoją inteligencję do krętactw i różnego rodzaju kombinacji. Człowiek urodzony w roku Małpy nie jest zły, ale nie waha się stosować sztuczek z pogranicza uczciwości, by zrealizować swoje cele. Kiedy coś zaplanuje, będzie kręcić tak długo, aż uda się mu odnieść sukces. Postępowanie fair play nie jest mocną stroną Małpy. Za bardzo koncentruje się na swoich zamierzeniach, żeby zauważyć błędy w swoim postępowaniu.

Małpa to istota potrafiąca się przystosować do każdych warunków. Nikt lepiej i szybciej tego nie robi. Można się nawet zastanawiać, czy przypadkiem Małpa nie zna jakiejś magicznej sztuczki, dzięki której odnajduje się w każdej sytuacji. Jest bardzo ruchliwa i nie brakuje jej fantazji – może to właśnie dlatego umie zachować się w taki sposób, by nic jej za bardzo nie zaszkodziło.

Człowiek-Małpa jest mistrzem improwizacji. Nawet w obliczu porażki nie spoczywa na laurach – zamiast tego jeszcze mocniej pracuje nad sobą, starając się udoskonalać. Z czasem staje się uniwersalną istotą, która radzi sobie z wszystkimi przeciwnościami losu. Każde niepowodzenie traktuje jak lekcję życia. Dużo wyciąga z takiej edukacji.

Nie da się ukryć, że w wielu trudnych sytuacjach pomaga Małpie umiejętność błyskotliwego prowadzenia dialogu. Rozmowa z Małpą jest fascynująca, ponieważ dostarcza ona wielu użytecznych informacji (Małpa to prawdziwa chodząca encyklopedia), a jej poczucie humoru potrafi rozmiękczyć nawet najtwardsze serce.

Małpa jest człowiekiem zaskakującym. Na każdym kroku zbija swoich znajomych z tropu. Skacze z miejsca na miejsce i nie można uchwycić jej nieokiełznanej natury. Wielu ludzi ma problemy w zrozumieniu Małpy. Raz wydaje się serdeczna i przyjacielska, by po chwili okazać się złośliwą i oszukańczą. Nikt tak do końca nie wie, czy Małpa jest dobra czy zła.

Wielu astrologów przypisuje Małpie nieczułość. To bardzo niesprawiedliwy pogląd, gdyż w rzeczywistości jest ona pełna wirujących emocji. Nie widać tego tylko dlatego, że Małpa zwykle filtruje swoje uczucia przez intelekt. Nie lubi okazywać emocji, których nie „rozpracowała”.

Małpa to wielka indywidualistka – jest oryginalna i mocno różni się od innych ludzi. Wykracza poza utarte schematy, nie mogąc się oprzeć chęci wywołania konsternacji. Cieszy się, ilekroć pokaże swoją odmienność. Jest wręcz z niej dumna.

Zalety
Innowacyjność, dociekliwość, motywacja, rozsądek, wierność, inteligencja, pomysłowość, niezależność.

Wady
Próżność, podejrzliwość, zazdrość, nadmierna emocjonalność, chytrość, obojętność, niedojrzałość, pobłażliwość (szczególnie wobec samej siebie).

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Szczur, Smok
Interesujący związek: Koń, Małpa, Królik (Kot), Pies, Bawół
Mało zrozumienia: Tygrys, Wąż, Świnia (Dzik), Kogut, Koza (Owca)

Najodpowiedniejszy zawód
Spiker, gawędziarz, inżynier, bankowiec, polityk, handlowiec, jubiler, aktor, kurier, reżyser, krytyk, sprzedawca, złodziej.

Lubi/nie lubi
Małpa kocha imprezy i spotkania z przyjaciółmi, a nie znosi być ignorowana przez kogokolwiek.

KOGUT

Kolejność w zodiaku: dziesiąty
Pierwiastek: yin
Żywioł: metal
Szczęśliwe kolory: niebieski
Szczęśliwe liczby: 6
Szczęśliwe kamienie: jaspis, cytryn
Planeta rządząca: Merkury
Miesiąc przypisany do znaku: wrzesień
Pora roku: jesień
Kierunek przypisany do znaku: zachód
Godziny przypisane do znaku: 17:00 do 19:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Panna

Człowiek urodzony w roku Koguta to typ komiksowego superbohatera lub starogreckiego bóstwa, które ubolewa nad faktem, iż musi mieszkać na tym padole łez, zwanym Ziemią. Uważa, że raczej powinno zamieszkiwać Niebiosa i z góry patrzeć na maluczkich. Takie podejście sprawia, że Kogut często nie jest rozumiany przez swoje otoczenie. Jest uważany nie tyle za ekscentrycznego, co za wyniosłego i wywyższającego się.

Jest z natury dumny i odważny. Jego sposób bycia wyróżnia go spośród innych. Wygląda jak panisko, które weszło między wieprze. Zawsze dobrze ubrany, dostojnie poruszający się w tłumie. Przymila się przedstawicielom płci przeciwnej i zwykle ma grono wiernych adoratorów. Pragnie korzystać z ich zauroczenia, ale jednocześnie dba o swoich miłośników jak mało kto.

Kogut niebywale troszczy się o wygląd zewnętrzny. Jest wyczulony na tym punkcie i wszelkie przejawy braku gustu są dla niego powodem do kpin. Jego pewność siebie sprawia, że zazwyczaj myśli pozytywnie. Niewiele rzeczy jest w stanie wzbudzić w nim wątpliwości. Nie pójdzie również na kompromis i pod żadnym pozorem nie pozwoli złapać się na przynętę ogólnej aprobaty. Sam dla siebie jest bowiem wystarczającym autorytetem.

Kogut jest osobą bardzo szczerą – często nawet za bardzo. W dodatku lubi krytykować innych. Te dwie cechy sprawiają, że często naraża się na konflikty z otoczeniem. Co prawda, nie przepada za kłótniami, ale nic na to nie poradzi, że wszyscy dokoła są tacy… niedoskonali. Wręcz proszą się o kilka uwag na swój temat. Kogut chętnie ich udzieli.

Człowiek urodzony w roku Koguta to wyśmienity zarządca. Potrafi świetnie administrować wszelkimi organizacjami. Dba o precyzyjne ich działanie, ustawiając wszystko i wszystkich na właściwych miejscach. Pod jego kierownictwem żadna organizacja nie zginie. Nie tylko dopilnuje, żeby każdy sumiennie wykonywał swoje obowiązki, ale zadba również o dobre samopoczucie swoich podwładnych. Zdaje sobie bowiem sprawę z tego, iż wówczas będą bardziej wydajni. Chyba nikt inny nie posiada tak dobrych zdolności organizacyjnych.

Kogut w wielu kulturach symbolizuje strażnika, opiekuna. Taką właśnie rolę pełnią często ludzie urodzeni w tym roku. Na co dzień są mili i spokojni, ale jeśli ktoś zagrozi ich rodzinie czy przyjaciołom, zmieniają się w nieustraszonych wojowników.

Niełatwo odwieść Koguta od przyjętych zamierzeń. Jest spostrzegawczy, więc zauważa niebezpieczeństwa i potrzebę zmian. Jeśli jednak nic nie zagraża jego pozycji (oraz dobru jego bliskich), będzie zażarcie bronić status quo. Błędem jest nie doceniać Koguta. Niewiele może ujść jego uwadze. Dostrzegając tak wiele, zwykle posiada więcej informacji od innych. Dzięki temu sprawia wrażenie osoby posiadającej dar przewidywania przyszłych zdarzeń. Nie jest to nic więcej, jak doskonała umiejętność dostrzegania zależności i najdrobniejszych nawet szczegółów, ale faktem jest, że coś w tych zdolnościach może zaniepokoić. Przynajmniej osoby chcące skrzywdzić lub wykorzystać Koguta.

Człowiek urodzony w roku Koguta ceni sobie autorytety. Jeśli więc spotka kogoś, kto w jego oczach zasługuje na podziw i szacunek, bez wahania będzie mu go okazywał. Może nawet zostać podwładnym takiej osoby. Znając swoje miejsce w hierarchii, będzie mimo wszystko dążył do tego, by wznieść się na poziom swojego mentora i – w miarę swoich możliwości – przerosnąć go we wszystkich aspektach życia.

Zalety
Dokładność, entuzjazm, szczerość, lojalność, poczucie humoru, rozsądek, wytrwałość, szybkość.

Wady
Perfekcjonizm, pretensjonalność, egoizm, despotyzm, nieuzasadniony krytycyzm, cynizm, nadgorliwość, materializm.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Bawół, Wąż
Interesujący związek: Koza (Owca), Świnia (Dzik), Kogut, Smok, Tygrys
Mało zrozumienia: Szczur, Królik (Kot), Małpa, Pies, Koń

Najodpowiedniejszy zawód
Kogut sprawdza się we wszystkich zawodach powiązanych z handlem. Nie ma znaczenia szczebel wykonywanego stanowiska – będzie świetnym sprzedawcą, ale i dyrektorem handlowym.

Lubi/nie lubi
Kogut lubi być podziwiany – komplementy są tym, co go napędza. Nie może żyć bez spojrzeń pełnych admiracji i zazdrości. Wiele opowieści na swój temat Kogut nieco (a nawet bardzo) ubarwia. Dlatego irytują go osoby próbujące przejrzeć jego prawdziwą naturę. Nie cierpi być zbyt szczegółowo przepytywany.

PIES

Kolejność w zodiaku: jedenasty
Pierwiastek: yang
Żywioł: metal
Szczęśliwe kolory: niebieski, turkusowy
Szczęśliwe liczby: 9
Szczęśliwe kamienie: diament
Planeta rządząca: Wenus
Miesiąc przypisany do znaku: październik
Pora roku: jesień
Kierunek przypisany do znaku: północny-zachód
Godziny przypisane do znaku: 19:00 do 21:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Waga

Osoba urodzona pod tym znakiem chińskiego zodiaku jest człowiekiem godnym zaufania, wiernym i szczerym. Nigdy nie zawiedzie swojej rodziny i przyjaciół. Mogą oni liczyć na Psa w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej.

Pies stawia bowiem innych na pierwszym miejscu – nigdy siebie. Jest niebywale troskliwy. Będzie opiekować się wszystkimi, którzy tej opieki wymagają. Zawsze przy tym dotrzyma tajemnicy, jeśli ktoś zwierzy się z intymnych problemów.

Pies kieruje się tylko prawdą i lojalnością. Pełni straż nad dobrobytem innych i jest niezmordowanym obrońcą sprawiedliwości. Nie pozwoli skrzywdzić nikogo ze swoich bliskich, ale bez wahania stanie również w obronie całkowicie obcych ludzi. Uważa, że w ten sposób żyje honorowo – a życie bez honoru byłoby dla niego pozbawione sensu.

Niestety nie można powiedzieć, że Pies jest szczęściarzem. Dobry los nie sprzyja mu na co dzień i często musi walczyć o swój sukces w wielu dziedzinach życia. To niestety wiedzie do ciągłego niezadowolenia. Wielu astrologów przypisuje Psu pesymizm jako jego nadrzędną cechę charakteru. Nie do końca jest to prawdą – Pies po prostu trochę za bardzo przejmuje się opiniami innych (skoro stawia ich na pierwszym miejscu, nie jest to dziwne). Każdy przytyk pod swoim adresem dokładnie rozważa i analizuje. Chce pokazać się od jak najlepszej strony, ale przecież nie zawsze to się udaje. To całkowicie naturalne. Niestety dla Psa krytyka może się okazać zbyt bolesna.

Pies jest zawsze pełen niepokojów. Dlatego też rzadko podejmuje się improwizacji. Urządza swoje życie w taki sposób, by czuć się bezpiecznie. Nie zdecyduje się więc na postępowanie w nieprzemyślany sposób. Mógłby przez to zburzyć ustalony wcześniej porządek. W żadnym razie nie może utracić psychicznego oparcia w stworzonych przez siebie strukturach.

Wedle wierzeń Chińczyków ludzie urodzeni w roku Psa to najbardziej uduchowione istoty ze wszystkich. Pies jest bowiem obdarzony niebywałą intuicją i bezbłędnie rozpoznaje niuanse rzeczywistości. W dodatku jego idealizm sprawia, że nie zależy mu na bogactwie, wpływach czy sławie. Pracuje więc w celu realizowania swoich pasji i wspomagania innych.

Ogólnie rzecz biorąc, Pies jest powszechnie uważany za najsympatyczniejszy ze wszystkich znaków chińskiego zodiaku. Wynika to przede wszystkim z cech jego charakteru. Jest nie tylko lojalny i uczciwy (wielu ludzi to ceni), ale również uczynny i wyrozumiały wobec słabości innych. Właściwie większość osób bardzo go lubi.

Człowiek urodzony w roku Psa jest niezwykle samodzielny. Potrafi radzić sobie w większości sytuacji. Jest odpowiedzialny i wytrwale wypełnia swoje obowiązki. Nie lubi jednak zbyt otwarcie mówić o swoich uczuciach. Jest z natury nieufny i uważa, że  zdradzając własne tajemnice, zwiększa ryzyko padnięcia ofiarą niecnych planów swoich wrogów (w większości wyimaginowanych).

Pies umie śmiać się z samego siebie, ale często jest to czarny humor. Świadomy swych wad traktuje je jako dowód na swoją małość. Wszystkie cechy, którymi gardzi, sprawiają, że ma okazję do krytykowania siebie. Przy okazji nie szczędzi cierpkich słów swojemu otoczeniu.

Mimo pesymistycznego podejścia do życia, Pies umie i lubi dobrze się bawić. Mimo zmartwień często jest radosny (przynajmniej na zewnątrz) i ceni sobie spotkania z przyjaciółmi. Zdecydowanie woli spędzać czas w towarzystwie, a samotność może wpędzić go w depresję.

Zalety
Pies jest atrakcyjny, inteligentny i bezpośredni, serdeczny, skromny, uprzejmy, pomocny, filozoficzny, uległy, dyskretny, uduchowiony

Wady
Potrafi wyciągać pochopne wnioski, być nieprzyjemny, trudny we współżyciu, ciągle niezadowolony, złośliwy, obłudny, podejrzliwy, niespokojny, nerwowy.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Koń, Tygrys
Interesujący związek: Szczur, Wąż, Pies, Małpa, Świnia (Dzik), Królik (Kot)
Mało zrozumienia: Smok, Koza (Owca), Kogut, Bawół

Najodpowiedniejszy zawód
Policjant, psychiatra, naukowiec, misjonarz, nauczyciel, radny miejski, pielęgniarka, dekorator wnętrz, doradca, kapłan, polityk, sędzia, urzędnik.

Lubi/nie lubi
Pies uwielbia wszystko, co tajemnicze i nieodgadnione. Fascynuje go parapsychologia, magia oraz niezwykłe zdarzenia. Nie cierpi natomiast nudnych faktów i argumentów przemawiających za nieistnieniem rzeczy, w które wierzy (jak wampiry, UFO czy telepatia).

ŚWINIA / DZIK

Kolejność w zodiaku: dwunasty
Pierwiastek: yin
Żywioł: woda
Szczęśliwe kolory: czerwony, czarny
Szczęśliwe liczby: 5
Szczęśliwe kamienie: rubin
Planeta rządząca: Mars
Miesiąc przypisany do znaku: listopad
Pora roku: zima
Kierunek przypisany do znaku: północ – północny-zachód
Godziny przypisane do znaku: 21:00 do 23:00
Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Skorpion

Człowiek urodzony w roku Świni (Dzika) charakteryzuje się zwykle szczerością i prostotą. Jest do tego bardzo towarzyski. Uwielbia dobrą zabawę – chętnie wyskoczy na koncert czy do kina. Nie będzie się zamartwiać stertą naczyń do mycia czy praniem do zrobienia. Woli miło spędzić czas w gronie przyjaciół.

Świnia (Dzik) to człowiek odważny, o zahartowanym duchu i niezłomnej woli. Działa zdecydowanie w każdej – nawet najtrudniejszej – sytuacji. Nie waha się w podejmowaniu szybkich decyzji. Czasami po prostu trzeba coś zrobić i Świnia (Dzik) zdaje sobie z tego sprawę.

Ambicja i pracowitość nie są szczególnie mocną cechą Świni (Dzika). Nie szuka władzy ani sławy i nieszczególnie podnieca ją sprawowanie kontroli. Oczywiście poważnie podchodzi do wykonywania swoich obowiązków, ale nie stresuje się nimi zanadto. Nie lubi komplikować prostych rzeczy. Jeśli coś jest do zrobienia, robi to – nie roztrząsa powodów czy konsekwencji.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego skarbonki tak często mają kształt świnki? To dlatego, że Świnia (Dzik) ma ogromne szczęście w sprawach finansowych. W mitologii chińskiej to urocze zwierzę jest symbolem bogactwa. Świnia (Dzik) posiada liczne talenty do zarabiania i pomnażania pieniędzy. Mało kto może się z nią na tym polu równać. Ma świetne wyczucie w interesach i w mig orientuje się, w co warto inwestować. Jeśli nie powinie się jej noga, z pewnością na starość będzie zamożnym człowiekiem.

Pewną cechą Świni (Dzika), i to dość kontrowersyjną, są ciągoty do rozwiązłości. Jeśli choć raz zakosztuje jakiejś rozkoszy, z trudem będzie mogła z niej zrezygnować. Najprawdopodobniej nie będzie sobie odmawiać przyjemności, nawet jeśli miałaby ją ona słono kosztować. Hedonizm nie jest powszechnie szanowaną cechą charakteru, toteż Świnia (Dzik) często nie ma najlepszej reputacji. Na szczęście nie przejmuje się zanadto opinią innych.

Świnia (Dzik) ma czyste serce, jest pełna nadziei i wiary. Jest przyjacielem wszystkich istot czujących i zawsze dąży do ich zjednoczenia. Nie odrzuca nikogo – nawet nieudaczników i zbrodniarzy. Uważa, że każdy zasługuje na wsparcie i miłość. Świnia (Dzik) jest całkowicie wolna od fałszu i nigdy nie będzie udawać kogoś, kim nie jest.

Człowiek urodzony w roku Świni (Dzika) jest z natury życzliwy i hojny, zarówno w uczuciach, jak i finansach. Zawsze pomoże żebrakowi i nigdy nie odmówi wsparcia moralnego przyjacielowi. Niestety ma to pewną wadę. Otóż Świnia (Dzik) jest bardzo kochliwa. Jej serce można w bardzo łatwy sposób rozbudzić, co często przysparza rozczarowań i cierpienia.

Inną nieprzyjemną cechą Świni (Dzika) jest brak samodyscypliny. Nie za bardzo chce się jej dbać o siebie, poza tym często zapomina o ważnych rzeczach (np. zapłaceniu rachunków na czas). Jak wspomniano wyżej, do swoich obowiązków nie podchodzi zbyt rygorystycznie. Zdecydowanie woli dobrą zabawę od pracy.

Brak zdyscyplinowania Świnia (Dzik) nadrabia inną cechą, tym razem piękną i rzadko spotykaną w świecie: współczuciem. Nigdy nie pozwoli sobie na wydanie pochopnego sądu o kimś, a jeśli nawet – jej "kary" nie będą zbyt surowe. Świnia (Dzik) zazwyczaj wybiera kompromis, ponieważ nie lubi walki. Ma przez to często opinię osoby słabej i uległej, ale tak naprawdę wynika to ze współczucia, jakim darzy wszystkie pokrzywdzone przez los istoty.

Zalety
Świnia (Dzik) jest utalentowana, hojna, szczera, zabawna, zmysłowa i wrażliwa. Do jej zalet należą również opiekuńczość i gościnność. Jest bardzo towarzyska.

Wady
Wielka wada Świni (Dzika) to porywczość. Jest też autorytarna i uważa, że wszystko wie. To powoduje snobistyczne zachowanie, a także pesymizm w jej podejściu do ludzi.

Zgodność z innymi znakami zodiaku chińskiego
Niezwykła para: Koza (Owca), Królik (Kot)
Interesujący związek: Bawół, Kogut, Szczur, Smok
Mało zrozumienia: Świnia (Dzik), Pies, Wąż, Tygrys, Koń, Małpa

Najodpowiedniejszy zawód
Leśniczy, artysta, weterynarz, właściciel hotelu, dekorator wnętrz, filantrop, lekarz, organizator cateringu, dentysta, pośrednik.

Lubi/nie lubi
Świnia (Dzik) kocha naturę: rzeki, jeziora, lasy – to idealne dla niej otoczenie. W ogóle trzeba przyznać, że rośliny zajmują w sercu Świni (Dzika) specjalne miejsce. Nie cierpi życia pod dyktando szeroko pojętego osiągania sukcesu. Wyścig szczurów budzi w niej odrazę. Nie lubi również obłudy i kłamstwa – szczególnie w sytuacjach, kiedy używa się ich w celu osiągnięcia jakichś korzyści.

zródło : wiki / astroweb


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.