poniedziałek, 21 grudnia 2015

ŚWIĘTA - CZĘŚĆ II - YULE JULA JUL SZCZODRE GODY

Nie będziemy się zagłębiać w historię powstania poszczególnych świąt, bo to każdy może przeczytać w internecie. Zamiast tego serwuję Wam tzw "gotowce" i linki do co ciekawszych stron w celu dalszych poszukiwań :)

SZCZODRE GODY (Słowianie)

Godowe święto (Hody, Szczodre Gody) w tradycji słowiańskiej święto upamiętniające przesilenie zimowe, poprzedzone Szczodrym Wieczorem. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a ubywać nocy - tym samym przynosząc ludziom optymizm, nadzieję oraz radość

Obchody :

-w czasie Godowych Świąt wróżono przebieg przyszłego roku np pogodę i zbiory

-ze stanu pogody w ciągu kolejnych dwunastu dni czyniono wróżbę do odpowiednio kolejnych miesięcy roku

-ścielenie słomy lub siana pod nakryciem stołu służyło wróżbom określającym przychylność losu na podstawie wyciągniętych słomek

-okresowi Szczodrych Godów towarzyszył również zwyczaj kolędowania, który pierwotnie związany był z radosnymi pieśniami noworocznymi oraz wywodzącym się jeszcze z tradycji słowiańskiej Turoniem

-dzieci w szczodry wieczór otrzymywały drobne upominki oraz orzechy, jabłka i specjalne placki zwane szczodrakami w kształcie zwierząt lub lalek

- u Słowian przesilenie zimowe poświęcone było także duszom zmarłych przodków. By dusze zmarłych mogły się ogrzać palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty, z którymi w pózniejszym okresie przeniesiono się do domostw. Echem tego zwyczaju pozostało dodatkowe nakrycie dla duchów przodków przy wigilijnym stole

-w części regionów (głównie na Śląsku) w okresie tym praktykowano zwyczaj stawiania w kącie izby pierwszego zżętego snopa żyta zwanego diduchem. Był on zazwyczaj dekorowany suszonymi owocami (najczęściej jabłkami) oraz orzechami, zaś po święcie pieczołowicie przechowywany aż do wiosny. To właśnie z nasion pochodzących z kłosów tegoż snopa należało bowiem rozpocząć przyszłoroczny siew.

Tutaj bardzo ciekawy link. Szczerze polecam

Rodzima Wiara - obrzędowość - szczodre gody (opis obrzędów w tym dniu)

YULE (Wicca)

Ołtarz jest przystrojony w gałązki roślin zawsze zielonych takich jak sosna, rozmaryn, laur, jałowiec i cedr i takie same mogą być wyłożone by zaznaczyć Krąg Kamieni. Wysuszone gałązki mogą być także położone na ołtarzu. Kociołek spoczywający na ołtarzu na ognioodpornym podłożu powinien być napełniony łatwopalnym płynem lub czerwona świeca może być postawiona wewnątrz niego. W rytuałach na otwartej przestrzeni, rozpala się ogień wewnątrz kotła by był zapalony podczas rytuału. Ustrajamy ołtarz, rozpalamy świeci i kadzidła i formujemy Krąg Kamieni. Recytujemy Błogosławiące Śpiewy, wzywamy Boginię i Boga, stajemy przed kotłem i spoglądamy do jego wnętrza. Wypowiadamy :

Nie smucę się,
wszelako świat jest pogrążony we śnie
Nie smucę się
wszelako lodowe wichry biją
Nie smucę się
wszelako śnieg pada twardo i głęboko
Nie smucę się
to również niebawem stanie się przeszłością

Zapalamy ciecz w kotle lub święcę i mówimy

Zapalam ten ogień ku Twej czci
Matko Boginio
Tworzysz życie ze śmierci
ciepło z zimna
Słońce ożywa ponownie
czas światła nastaje
Witaj
wiecznie powracający Bogu Słońca!
Święta Matko Wszystkiego!

Okrążamy kocioł powoli zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i obserwujemy płomień. Wymawiamy:

Gdy koło się obraca; moc płonie

Medytujemy nad Słońcem, nad ukrytymi energiami spoczywającymi bezczynnie podczas zimy, nie tylko z Ziemi lecz także w nas samych. Myślimy o narodzinach nie jako o początku życia, lecz jako jego kontynuacji. Witamy powrót Boga. Kończymy i ponownie stajemy przed ołtarzem i kotłem. Mówimy :

Wielki Bogu Słońca
Witam Twój powrót
Niechaj Twój blask rozjaśni Boginię
Niechaj Twój blask rozjaśni Ziemię
rozsiane nasiona i zapłodni lądy.
Wszystkie błogosławieństwa dla Ciebie
Odrodzony Jedyny Słońca!

Prace związane z magią jeśli są konieczne, niech towarzyszą Świętowaniu Naturalnej Biesiady.
Krąg jest zwolniony

Tradycje zw. ze świętem Yule

Tradycyjnym zwyczajem obchodów święta Yule jest tworzenie tzw drzewka Yule. Może to być żywe doniczkowe drzewko, które pózniej może być zasadzone w ziemi lub ścięte. Przyozdabia się je własnoręcznie robionymi ozdobami takimi jak wysuszone różyczki, cynamonowe patyczki, popcorn i żurawina, pachnące woreczki wypełnione przyprawami, kryształy kwarcu, jabłka, pomarańcze, cytryny.
Bardzo przyjemnym zwyczajem jest oświetlanie/rozświetlanie balu Yule. Widowiskowe przedstawienie odradzania się Boga w świętym ogniu Matki Bogini.
Jeśli zdecydujecie się coś spalić wybierzcie odpowiednio długie polano tradycyjnie z dębu lub świerku. Wystrugajcie lub nakreślcie figurkę Słońca lub Boga i ustawcie podpalone w palenisku zmierzchu Yule. Gdy polano płonie wyobrażajcie sobie Słońce świecące wewnątrz niego i myślcie o nadejściu cieplejszych dni.
Jedzenie jakie się spożywa w ten dzień to orzechy, owoce takie jak jabłka i gruszki, ciastka namoczone w jabłeczniku i wieprzowina. Imbirowa herbata jest również polecana.

Historia i tradycje (klik)

Mrooczlandia  (klik)

Opis w skrócie (klik)


JUL (u Satanistów)

Po mimo iż Przesilenie zaczyna się w dniach 21-22 grudnia, 23.12 jest bardzo szczególnym i osobistym Dniem dla Ojca Szatana. Słońce wchodzi w znak Koziorożca, który reprezentuje Szatana. Noc 22.12-wieczór 23.12 to najważniejsza i najświętsza satanistyczna noc w roku. To dzień po najdłuższej nocy w roku. Ponownie patrzymy na początki, gdyż wraz z upływającym rokiem dni będą coraz dłuższe. To okres intensywnego świętowania i oddania Lordowi Szatanowi. Pobłażanie sobie, dekorowanie domu, rodzinne świętowanie i schadzki. Noc 22 grudnia powinna być spędzona refleksyjnie w dedykacji Szatanowi. Jest to idealny czas na planowanie roku, zatem jeśli ktoś pragnie złożyć jakieś osobiste postanowienie to właśnie wtedy jest ku temu okazja. U szczytu rytuału można napisać na papierze postanowienie i go spalić. Ojciec Szatan jest zawsze przy nas by nam pomóc w sukcesywnym egzekwowaniu naszych intencji. Po rytuale powinno nastąpić obfite świętowanie.

Święta okresu Jula, są dla Satanistów czasem dogadzania sobie oraz czerpania przyjemności fizycznych, materialnych aspektów życia. Drzewko oraz wieńce są w zasadzie pogańskie, więc nie ma powodu do nie świętowania wraz z rodziną. Podarunki, pieczenie, dekorowanie. To o to tak naprawdę chodzi w okresie Jula.

Jak wspomniano wyżej, można zrobić rytuał, ja robię dziękczynny. Poniżej linki jak taki rytuał wykonać.

Standardowy Rytuał do Szatana

Rytuał Dziękczynny do SzatanaZachęcam do własnych poszukiwań na temat owego święta.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.