wtorek, 12 stycznia 2016

Święta - część III - Imbolc/Ofiarowanie pańskie/Gromnica/uczta ognia

SATANIZM DUCHOWY - IMBOLC/UCZTA OGNIA

Tradycja ta dotyczy ognia. "Uczta Ognia". Świętowanie ognia. W uroczystości tej chodzi o ogień. Żywioł ów jest ważną częścią Satanizmu. Imbolc/Uczta Ognia przypada między Przesileniem Zimowym, a Równonocą Wiosenną. Gdy Słońce jest w 15 st. Wodnika.

W starożytności święta obchodzono zgodnie ze słonecznym i lunarnym cyklem, a nie według ustalonych dat. Obchodzenie tego święta, gdy Słońce jest 15 stopniach Wodnika nadaje mu wyjątkową moc, a to z powodu specjalnego ustawienia. Stałe ćwiartki, znane jako sabaty, to doskonały czas na rzucanie zaklęć i pracę magiczną, gdyż zostaną one dodatkowo potężnie wzmocnione z powodu ustawienia Słońca, a będą tym bardziej potężne jeśli mają coś wspólnego z żywiołem ognia : używanie magii świec lub też inwokacja oraz kierowanie żywiołem.

W starożytnych czasach ludzie/Poganie tańczyli wokół ognisk i świętowali do rana. Pewne potrawy są dla tego święta tradycyjne - naleśniki,krepy. Z racji swego kolistego kształtu i złotawego koloru, przypisuje im się symbolikę powracającego Słońca, co jest reprezentowane przez to święto. Podkreślenie ognia przedstawia powrót ciepła, wiosny i iskrę życia/płodności dla nadchodzącego okresu siewnego.

Ogień jest żywiołem tworzenia i początków. Wiele chramów uważa to święto za ważne w kwestii rytuałów inicjacyjnych nowych członków. Jest to idealny czas na dedykację Szatanowi, a także :

-magię świec
-piromancje
-ognisko
-magia ognia/używanie żywiołu ognia, jest ona wzmocniona poprzez inwokację i kierowanie żywiołem, zalicza się do niej :

pewność siebie, sławę, sukces w hazardzie, przyjemność, zabezpieczenie popularności/charyzmy, zwiększenie witalności i poprawę zdrowia, ochronę, powodzenia, moce magiczne, kreatywność, entuzjazm, energię, wytrzymałość, wielkie zmiany, zdobywanie kontroli, zemsta, gniew, czyste seksualne pożądanie, odwagę, determinację, rozprawienie się z wrogami, oparzenia, zranienia, siłę, energię magiczną do czarnej magii, intensywność. Dobra do wzmacniania się przed rytem czarnej magii. Stosowany w czarnej, ogień - w przeciwieństwie do ziemi - wykorzystywany jest do powodowania nagłych ataków, wypadków, rozlewów krwi, przemocy i nienawiści. Ogień można także wykorzystać do wszczynania wojen, anarchii i okrucieństwa. Właściwa ewokacja oraz pokierowanie tym żywiołem podniesie temperaturę celu.

-medytacja ognia : usiądzcie przed ogniem lub zapalcie świeczkę i skupcie się na swoich celach na najbliższe 6 miesięcy. Co zamierzacie osiągnąć? W czym czujecie się najpewniej? Możecie zapisać je w swojej czarnej księdze, abyście w Lammas (święcie zniw) mogli sami zobaczyć i ocenić wasze osiągnięcia.

-medytacja kundalini (Wąż Ognia)
-inwokacja i medytacja nad żywiołem ognia

Powyższe dane są głównie wskazówkami, dowolne modyfikujcie, cokolwiek i użyjcie swej twórczości jako, że ogień to zasada twórcza.


SŁOWNIANIE - GROMNICA

Gromnica - grom, czyli ogromny - wielki, grozny, wygrażający, budzący grozę, pogrom - klęska, grzmiący (gromiący) - czyniący wrzawę, gniewny. Stąd ogień gromadny - ogień rozpalany pierwotnie od płonących drzew zapalonych gromem, z miejsca uświęconego uderzeniem pioruna oraz gromnica- świeca ochraniająca przed uderzeniem gromu. (Mitologia Słowian - Księga Tura - Cz. Białczyński)

Święto Peruna tzw. Gromnice to pierwsze przedwiosenne święto. Od zimowego przesilenia dzień jest coraz dłuższy. Teraz zima spotyka się z wiosną. Po długich i mroznych dniach zaczynamy tęsknić za ciepłymi, pachnącymi wiosną chwilami. A więc prosimy m.in. Pogodę o więcej promieni słońca.

Wychodzimy w tym dniu na miejsce obrzędowe i przyzywamy Bogów. Czcimy ich i wspominamy Przodków.

W ten dzień, wieczorem zapala się świecę z prośbą o odpędzenie z domostwa złego i żeby Perun oszczędził dom, bo w nim ognia jest dostatek.

"W ten dzień"

W ten dzień, jak co roku znowu przed Tobą staję
Bez lęku a z dumą wyrytą na twarzy

Tobie pokłony i szacunek należny oddaję
Oraz przyrzeczenie : Stać na Twojej straży

W ten dzień jak co roku ofiarę Ci składam
Jam moi przodkowie tak samo czynili

Odświętne szaty na siebie zakładam
A symbol Twej władzy wieszam na swej szyi

W ten dzień jak co roku świecę Tobie palę
By Twa światłość dawała mi ogromu siły

I byś mój dom oszczędził szukając wytrwale
Domów w których zawisł na ścianie trup zgniły

W ten dzień jak co roku pod Twoją obronę
Oddaję swój dobytek oddaje swe życie

Oddaję Tobie cześć w każdą stronę świata
Prosząc być opuścił już niebios ukrycie

I pokazał światu znów swoją potęgę
Być wstrząsając ziemią ruszył z posad głazy

Byś rzucił z Weli swą świetlistą wstęgę
Malując nią wśród chmur przepiękne obrazy

Do Ciebie w ten dzień w Twoje pierwsze święto
Wznoszę swój głos z ziemi wołanie!

Duszę mam spokojną a twarz uśmiechniętą
Dostałem odpowiedz : wasz czas z martwych wstanie

Masław znad Warty


WICCA - IMBOLC (2 LUTEGO)

Symbol pory roku, podobnie jak przedstawiające płatki śniegu, białych kwiatów, lub być może jakiś śnieg w krystalicznym pojemniku może być położony na ołtarzu. Pomarańczowa świeca namaszczona piżmem, cynamonem, balsamicznymi wonnościami lub olejkiem rozmarynowym.
Śnieg może być stajały i używany jako woda podczas kreślenia kręgu.

Ustrajamy Ołtarz, zapalamy świecę i kadzidła, zakreślamy Kamienny Krąg. Przywołujemy Boginię i Boga i wypowiadamy :

To jest czas uroczystości pochodni,
gdy każda lampa żarzy się i promieniuje
by przywitać odrodzenie się Boga.
Czczę Boginię
czczę Boga
Cała Ziemia czci
Pod osłoną snu

Zapal pomarańczowe świece z czerwonej świecy na Ołtarzu (lub w południowym punkcie kręgu). Powoli obchodz krąg zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, świecę kieruj przed siebie.

Wypowiedz :

Wszystkie lądy pochłonięte przez zimę.
Powietrze jest mrozne i mróz objął Ziemię.
Lecz Pan Słońca,
Jedyny Rogacz zwierząt i dzikich miejsc,
niewidocznie nam został odrodzony w łaskawej Matce Bogini,
Pani wszelkiej urodzajności.
Wychwalany Wielki Boże!
Wychwalany i witany!

Zatrzymaj się przed Ołtarzem trzymając wysoko świecę. Spójrz na jej płomienie. Wyobrażaj sobie swoje życie rozkwitające twórczością z odnowioną energią i siłą. Jeśli potrzebujesz spojrzeć w przyszłość lub przeszłość teraz jest na to idealny czas. Prac magią jeśli konieczne niech trwają. Obchodz Naturalną Biesiadę.

Tradycje :

Jedną z tradycyjnych czynności jest to by po zachodzie słońca lub tuż po rytuale, zapalić w każdym pokoju lampę chocby na kilka chwil. Lub też zapalić świecę w każdym pokoju, ma to na celu uczczenie odrodzenia Słońca.
Jeżeli śnieg leży na dworze, pochodz w nim chwilę przyzywając ciepło lata. Ręką narysuj słońce na śniegu.

Jedzenie :

produkty mleczne, ponieważ Imbolc to święto narodzin młodego pokolenia, kwaśne, kremowe potrawy są idealne. Ostre i mięsne jedzenie dla uczczenia Słońca jest również odpowiednie. Słodkości i wszystkie potrawy zrobione z pieprzem, cebulą, porem, szalotką, czosnkiem lub szczypiorkiem. Korzenne wina i potrawy zawierające rodzynki.


Oczywiście kościół przejął i to święto i nazwał je Ofiarowaniem Pańskim tudzież Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Ale o tym pozwolę sobie nie pisać ;)
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.