niedziela, 7 lutego 2016

Święta - część IV - Beltane

Beltane to starożytne święto płodności. Obchody na jej cześć mają swoje korzenie w starożytnej Mezopotamii. Odbywały się orgie i uczty w celu zapewnienia pomyślnych plonów, płodności zwierząt oraz obfitości jedzenia w nadchodzącym roku. W starożytnej Mezopotamii ów obrzęd płodności znany był pod nazwą Zamguku. Obchodzono go w pierwszy nów po Równonocy Wiosennej. Starożytni świętowali także żniwa. W Mezopotamii święto noworoczne służyło także do odświeżenia więzi między społecznością, a Bogami, którą w świątynnym rytuale reprezentował król, jako, że to właśnie on był odpowiedzialny za pielęgnację harmonii na ziemi i odpowiadał przed Bogami.
Beltane zaczyna się o zachodzie, wieczorem 30 kwietnia. Zwyczaj ten pochodzi od Celtów, którzy to zawsze liczyli dni od zachodu do zachodu. Sam zmierzch był czasem gdy Druidzcy kapłani zapalali ognie na szczytach wzgórz. Ognie Beltane były oznaką iskry życia oraz płodności. Tradycją w czasie tego święta było palenie ognia na dziewięciu różnych drzewach, a rozpalany był on na specjalnie ku temu przygotowanej poświęconej kracie. "Ogień Beltane symbolizował centrum społeczeństwa - te lokalne święte paleniska przedstawiały mistyczny, boski ogień, znajdujący się w centrum wszystkich rzeczy, którego iskrę każde z nas nosi".
Świętujący tańcowali wokół słupa majowego. Pochodzi on od egipskiego obelisku i przedstawia fallusa we wzwodzie. Tradycyjnie robiono go z drzewa brzozowego, drzewa oczyszczenia.

Uczta Valborg to święto płodności, którego korzenie sięgają czasów Wikingów. Uroczystość rozpowszechniła się po Europie. Mówi się, że w tym okresie struktura pomiędzy światem ziemskim, a astralnym/duchowym jest bardzo cienka. To co robi się w tną noc, zwłaszcza o północy ma olbrzymie znaczenie. Wszelkie ryty, magia, komunikacja z duchami itp są znacznie wzmocnione w tą noc.

SATANIZM DUCHOWY

Beltane znajduje się na Satanistycznym kalendarzu dokładnie na przeciwko Samhain, jako, że to czas żniw. Beltane to także część świętowania powrotu Słońca, siania zbóż oraz narodzin wiosny.
Święto to oryginalnie obchodzono ku czci sumeryjskiego Boga Enlila vel Bela (Baala) i to stąd pochodzi nazwa Beltane.
Beltane to punkt pośredni między Równonocą Wiosenną, a Przesileniem Letnim. Z racji ustawienia Ziemi w tym ważnym okresie, telepatyczna komunikacja z Bogami i duchami jest bardzo ułatwiona. To idealny czas na komunikację z Demonami.


SŁOWIANIE

Czrodzielnica jest obchodzona w ostatnią noc kwietnia. To słowiański odpowiednik germańskiej Walpurgii i celtyckiego Beltane. Zwana jest także Rusaliami ponieważ w pierwszym tygodniu maja czczono również rusałki. Dziewczyny wiły wianki i rzucały je na wodę.

Bogowie czczenie w to święto to Weles - bóg opiekujący się płodnością pól i zmarłymi, bóg wiedzy magicznej, przysięgi, zaświatów i podziemia. Przyjmował postać czarnego, kudłatego kozła i wszelkiego dzikiego zwierzęcia. Często zwano go Rogatym Ojcem.

Mokosz to bogini wschodniosłowiańska, opiekunka zajęć kobiecych, mająca związek z Wilgotną Matką Ziemi i jej kultem. W folklorze słowiańskim znane są obrzędy związane z tą boginią na wiosnę. Uważano ją także za boginię aktywności seksualnej i urodzaju. W czasach chrześcijańskich sprowadzono ją i  Welesa do kategorii demonicznej.

Młode kobiety zbierały przez całą noc kwiaty robiąc wianki i wplatając je we włosy. Mężczyzni w tym czasie szukali i przygotowywali tzw maypole czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa, wbity pionowo w ziemię i przyozdabiany następnie wstążkami i zielonymi roślinami. Na koniec ktoś wspinał się na szczyt i umieszczał tam koronę z kwiatów.
Był to czas wzrostu i narodzin, czasem nieposkromionej radości, starzy i młodzi spędzali tę noc w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów. Następnego dnia tańce i zabawa rozpoczynały się ponownie. Jej uczestnicy prowadzeni byli przez Majową Królową wybieraną spośród młodych niezamężnych kobiet, ona z kolei dobierała sobie małżonka nazywanego często Zielonym Człowiekiem. Obwożeni byli przez całą wieś na odkrytym powozie usłanym kwiatami i siedząc na tronie symbolizowali boską parę, której jedność symbolizowała święty związek ziemi i słońca.


WICCA

Jeśli jest to możliwe dobrze obchodzić Beltane w lesie lub w pobliżu rosnącego drzewa, jeśli niemożliwe, można przynieść małe drzewko i umieszczenie go w kręgu.
Należy stworzyć coś na znak uczczenia zaślubin Boga i Bogini i zawiesić na drzewku/drzewie. Można zrobić kilka jeśli się ma ochotę. Mogą to być torebki wypełnione pachnącymi kwiatami, ciągi koralików, rzezby, kwieciste łańcuchy - cokolwiek co zdolności i wyobraznia potrafią wyczarować.

Ustraja się ołtarz, zapala świece i kadzidła, zakreśla krąg z kamieni. Stojąc przed ołtarzem z podniesioną różdżką wymawiamy :

O Matko Boginio,
Królowo nocy i Ziemi
O Ojcze Boże
Królu dnia i lasów,
Obchodzę Wasze zjednoczenie również przyroda weseli się
W rozhukanym błysku barw i życia
Przyjmijcie mój podarunek
Matko Boginio i Ojcze Boże
dla uczczenia Waszego zjednoczenia.

Zawieszamy ozdoby na drzewie, dotykamy go i mówimy :

Z waszych godów powstaje zródło przedniego nowego życia
hojność żywych stworzeń pokryjących lądy
i wiatry będą dąć czysto i miło
O Jedyni Pradawni
Ucztuję z wami!


TRADYCJE

Tkanie i wyplatanie, dekorowanie drzewa/słupa majowego, ogniska, ucztowanie, komunikacja ze zmarłymi, komunikacja z Demonami.

JEDZENIE

Tradycyjnie nabiał, polewa nagietkowa, lody waniliowe, ciastka owsiankowe.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.