niedziela, 10 lipca 2016

Święta - część VII - Lammas Lughnasadh

SATANIZM

Duchowieństwo przeprowadza badania co do oryginalnego pochodzenia tegoż święta

1 sierpnia obchodzimy Lammas, czas magicznych zbiorów szczęścia, zdrowia i powodzenia. Tego dnia dziękujemy za wszystko, co w naszym życiu wzrasta i wzbogaca nas, a także prosimy o jeszcze.

Lammas zwany jest też Świętem Chleba lub świętem Pierwszych Plonów. Dziękuje się i prosi naturę o wspaniałe plony. Dawnej ofiarowano bogom i boginiom kukurydzę, miód i owoce.

Kukurydza jest symbolem Lammas. Można z niej zrobić tzw koraliki szczęścia, każde ziarno symbolizuje jedno marzenie. Korale nawleczone na nitkę przesuwa się trzykrotnie nad płomieniem świecy i mówi zaklęcie : "Niech dobro, zdrowie i powodzenie zawsze przy mnie będą". Korale najlepiej schować w kuchni, aby przez resztę roku przyciągały do domu szczęście.
Innym zwyczajem jest obejście domu po zachodzie słońca i rzucenie w kąty lub na parapety kilka ziaren ryżu. Jeśli mamy ogród wylewamy w nim trochę wina lub mleka, aby przez następne miesiące niczego nam nie ubyło. Wieczorem robi się uroczystą kolację. Potrawy powinny być zrobione z warzyw i owoców, jakie rosną w naszej okolicy, a także kukurydza, miód, orzechy i jabłka na znak obfitości.
Najważniejszym symbolem jest wieniec. Układa się kwiaty w magiczny bukiet. Wykorzystuje się do tego słoneczniki, malwy, nagietki, kłosy zboża i liście dębu. Ozdabia się złotymi i zielonymi wstążkami. Obok bukietu kładzie się serwetkę a niej chleb.

Lammas związany jest także, że sprawiedliwością i praworządnością. Dawni Celtowie tego dnia podpisywali umowy i zawierali kontrakty małżeńskie. Jeśli ktoś nas skrzywdził lub musimy dochodzić sprawiedliwości w sądzie lub urzędzie, palimy tego dnia brązową świecę w intencji zgody i równowagi.

Lammas - forum (link)

Lughnasadh (link)

Lammas - święto chleba (link)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.