czwartek, 15 grudnia 2016

Kamienie - część VI - Opis S-W

SHIVA LINGAN

Informacje ogólne:
Shiva Lingam to odmiana niezwykle ciekawego, wzorzystego jaspisu, występująca w rzece Narmada w środkowo-zachodniej części Indii. Swoją barwę i niesamowite wzory kamienie te zawdzięczają tlenkowi żelaza, który w dużych ilościach znajduje się na dnie rzeki. Są one zbierane wyłącznie w porze suchej, kiedy wody rzeki opadną na tyle by było to możliwe. Zajmuje się tym zaledwie kilka rodzin, które z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę jak i gdzie pozyskiwać najładniejsze kamienie o największej energii. Po wydobyciu Shiva Lingam są ręcznie polerowane. Podczas tego zabiegu nadaje się im charakterystyczny owalny kształt, który ma na celu wzmocnienie ich właściwości. Następnie są zabierane do świątyni gdzie podczas modłów dodatkowo zyskują pozytywną energię.

Hinduska legenda głosi, że w miejscu źródła rzeki Narmady, miliony lat temu uderzył olbrzymi meteoryt. Wysoka temperatura powstała w wyniku uderzenia spowodowała stopienie się skał meteorytu z miejscowymi skałami. Konsekwencją tego zdarzenia są ciekawe wzory występujące w kamieniach. Inna legenda głosi, że każdy ma swój Shiva Lingam, który pojawi się w chwili zwątpienia by nas wesprzeć harmonizując naszą energię i przywracając równowagę.

Według starych hinduskich przekazów Shiva Lingam jest uosobieniem pierwotnej energii stworzenia, sprawczej siły odpowiedzialnej za stworzenie wszechświata. Jego kształt reprezentuje siłę boga Shivy, natomiast jego barwa i znajdujące się na nim wzory symbolizują energię żeńską. Harmonijne przenikanie się męskiej i żeńskiej energii w Lingamie wzmacnia jego działanie i tworzą swoisty generator energii, który wykorzystywany jest w uzdrawianiu, oczyszczaniu i medytacji.

Właściwości:
Shiva Lingam to jeden z najlepszych kamieni do medytacji. Kamień ten związany jest z piątą czakrą – czakrą serca, gdyż jest to środek systemu czakr, gdzie podobnie jak w Lingamie energia męska łączy się z żeńską. Konsekwencją tego zjawiska jest zdolność równoważenia obu tych energii w naszym ciele, tworząc tym samych harmonię ducha i ciała. Noszony przy sobie wzmacnia serce i chroni przed ingerencją negatywnych wibracji i obcych bytów. Shiva Lingam silnie oddziałuje też na naszą seksualność.  Może być pomocny w leczeniu bezpłodności, impotencji oraz łagodzić objawy menopauzy. Używany jest również jako naturalny odpromiennik pochłaniający negatywną energię z otoczenia.

Pielęgnacja:
Podobnie jak w przypadku innych odmian jaspisu nie wolno kłaść go na słońcu. Oczyszczanie z negatywnej energii należy przeprowadzać pod bieżącą ciepłą wodą.

LINKI : 
Shiva Lingam - pozytywna energia kamieni
Shiva Lingam - święty kamień Indii


SZAFIR

Informacje ogólne:
Szafir to bardzo twardy minerał z gromady tlenków - niebieska odmiana korundu. Jest minerałem rzadkim. Nazwa pochodzi od gr. sappheiros, a w starożytności oznaczała przede wszystkim lapis lazuli. Grecka nazwa została zapewne przejęta z języków semickich (hebr. sappir).
Tworzy najczęściej kryształy o postaci pseudoheksagonalnych słupów (o przekroju sześciobocznym) i bipiramid. Na ścianach kryształów często wykazuje poprzeczne zbrużdżenia. Jest kruchy, przezroczysty, często wykazuje podzielność wykorzystującą płaszczyzny zbliźniaczeń.
Spotykane są też szafiry o innych barwach: biały, bezbarwny (leukoszafir), jasnoróżowy, czerwonawy, pomarańczowoczerwony (paparadża tzw. hiacynt), purpurowy, fioletowy (ametyst wschodni), fioletowoniebieski (szafir kaszmirski), zielony (szmaragd wschodni), jasnoniebieski (akwamaryn wschodni), szary, brunatny, czarny. Znane są też odmiany dwubarwne (szafir arbuzowy) oraz wykazujące asteryzm - szafir gwiaździsty. Barwę powodują domieszki żelaza, tytanu, magnezu, wanadu, chromu. Niektóre odmiany wykazują pleochroizm a nawet luminescencję.
Jest spotykany w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach, i bazaltach.
Miejsca występowania: Sri Lanka - największe znajdowane kryształy, do 20 kg, nie mają wartości jubilerskiej, Kambodża, Indie, Australia - największy oszlifowany żółty szafir o wadze 217,5ct. , Tajlandia, Tanzania, USA, Rosja - na płw. Kola znaleziono kryształ ponad 5 kg. , Namibia, Kolumbia, RPA, Madagaskar, Birma - w 1966 r. znaleziono w Magoku kryształ szafiru gwiaździstego o wadze 63000ct. (12,6 kg). W Polsce występuje tylko na Dolnym Śląsku. Białe i przezroczyste szafiry znane są z pegmatytów Kruczych Skal w Wilczej Poręby k. Karpacza. Szafiry bywają też znajdowane w aluwich rzeki Izery.

Właściwości:
Szafir jest pomocny w walce z chorobami oczu, brakiem apetytu czy kłopotach dermatologicznych. Znakomicie sprawdza się w leczeniu przeziębień, infekcji oraz w stanach gorączkowych. Wzmacnia serce i zapobiega krwawieniom. Ma działanie uspokajające i jest stosowany w przypadku bezsenności. Wzmacnia siłę woli, chroni przed fałszem, a zmieniając swą barwę informuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie oraz sygnalizuje niewierność. Daje pocieszenie w problemach sercowych . W astrologii przypisany jest znakom Bliźniąt, Byka i Ryb.

Pielęgnacja:
Raz na dwa tygodnie powinien zostać rozładowany pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie na kilka godzin wystwiony na działanie promieni słonecznych.

LINKI : 
Szafir - znaczenie i symbolika
Szafir - wikipedia
Szafir - lecznicze i magiczne właściwości


SZMARAGD

Informacje ogólne:
Szmaragd to minerał należący do grupy krzemianów. Jest intensywnie zieloną, przezroczystą lub przeświecającą cenną odmianą berylu. Jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Nazwa pochodzi od gr. smaragdos (a także łac. smaragdus) = zielony, nawiązując do charakterystycznej barwy tego minerału, wywołanej domieszkami chromu i rzadziej wanadu. Często zawiera inkluzje gazowe, ciekłe oraz mineralne: kalcyt, piryt, biotyt, inne minerały. Charakter inkluzji często zdradza miejsce pochodzenia danego okazu. Szmaragdy są spotykane w łupkach mikowych, w zmetamorfizowanych wapieniach, pegmatytach i żyłach hydrotermalnych.
Występują w: Austrii, Australii - Broken Hill, Aga- Kau, Emmaville, Vegesatle,, Brazylii - Pilao, Bahia, Minas Gerais, Gofas, Indiach, Kolumbii - (główne miejsce pozyskiwania najpiękniejszych szmaragdów zwykle o zabarwieniu soczystej zieleni), Pakistanie, Zimbabwe - Filabus, Bikita, Miami, Tanzanii - rejon jeziora Manjara, USA - Karolina Pólnocna, Maine, Federacji Rosyjskiej - Ural, Zabajkale, półwysep Kola.
Szmaragd to bardzo poszukiwany, wyjątkowo cenny kamień kolekcjonerski i jubilerski. Kamień ten jest stosowany w jubilerstwie od czasów starożytnych. Największy szmaragd o wartości jubilerskiej wydobyto w Kolumbii, miał masę 7025 ct. W tym rejonie bywają większe okazy, niestety spękane, największy miał masę 16 020 ct. Z Brazylii pochodzi kryształ o ponad 10 cm długości i wadze 6399 ct. Rekordowy kamień wydobyty na Uralu w Rosji ważył 1438 ct.
Prawdopodobnie największym wyrobem wykonanym z jednego kryształu jest waza o wysokości 10 cm i masie 2681 ct.
Obecnie szmaragdy są również produkowane syntetycznie.

Właściwości:
Szmaragd wpływa korzystnie na regulację pracy serca. Jest pomocny w leczeniu chorób oczu, tarczycy, wrzodów żołądka, oraz reumatyzmu i zaburzeń równowagi. Ma również zastosowanie przeciwbólowe i sprawdza się zwłaszcza w walce z bólem głowy, mięśni oraz stawów. Sprzyja osiągnięciu wewnętrznej harmonii, chroni podczas podróży i wznacnia serce. Pozwala rozkwitać uczuciom, zwłaszcza miłości. W astrologii przypisany jest do znaku Raka.

Pielęgnacja:
Po każdym użyciu powinien zostać rozładowany pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie wystwiony na działanie promieni słonecznych. Zaleca się trzymanie go razem z rubinem, co sprzyja wzmacnianiu jego mocy.

LINKI : 
Szmaragd - właściwości i moc
Szmaragd - kamień miłości i piękna
Szmaragd - pozytywna energia kamieni
Szmaragd - wikipedia


TOPAZ

Informacje ogólne:
Topaz to minerał z gupy krzemianów. Nazwa pochodzi od gr. topazos = poszukiwać, także z sanskr. Topas = ogień i nawiązuje do pomarańczowozłotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału.
Tworzy kryształy słupkowe, niemal izometryczne, także beczułkowate (znanych jest ok. 150 różnych jego postaci). Występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych słupkowych i pręcikowych. Jest kruchy i przezroczysty, charakteryzuje się ogromnym bogactwem barw. To bardzo twardy, ciężki i rzadko spotykany minerał.
Często zawiera domieszki żelaza, chromu, wanadu, tytanu. Okazy niebieskie i żółtopomarańczowe wykazują niekiedy efekt kociego oka.
Występuje w kwaśnych skałach magmowych: granitach, pegmatytach, w skałach kontaktowych: grejzenach. Współwystępuje z turmalinem, kasyterytem, fluorytem, muskowitem.
Miejsca występowania to głównie: Brazylia - Minas Gerais (kryształy kilkadziesiąt cm i o wadze 150 - 300kg: największy okaz znaleziono w 1986r. mierzy 2x1,8m i waży 5 ton), Sri Lanka, Pakistan, Ural, Nigeria i Madagaskar, Mozambik (znaleziono kryształ 1m wysokości i ważył 2,5 t.), Indie, Japonia, Rosja, Czechy, Niemcy, Norwegia (znaleziono żółty kryształ o wadze 80 kg), Ukraina.

Właściwości:
Topaz dodaje sił osobie która go nosi, otaczając ją ochronną aurą. Jest źródłem ciepła i światła. Stosuje się go w przypadku dolegliwości dróg oddechowych i zaburzeń układu nerwowego. Jest pomocny w leczeniu nocnych koszmarów, pobudza również apetyt i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Topaz wspomaga proces samorealizacji, obdarza artystyczną inspiracją, pozwala wyrażać się w sposób jasny i otwarty. Dzięki swoim właściwościom ochronnym zaleca się go osobom udającym się w podróż. W astrologii przypisany jest znakom Wodnika, Panny i Lwa.

Pielęgnacja:
Po każdym użyciu do celów leczniczych powinien być rozładowany pod bieżącą letnią wodą, a następnie na kilka godzin wystawiony na działanie promieni słonecznych.

LINKI : 
Topaz niebieski - pasion
Topaz - wikipedia
Topaz - magiczna galeria


TURKUS

Informacje ogólne:
Turkus (kalait) jest to minerał z gromady fosforanów. Należy do grupy minerałów rzadkich. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji "turecki kamień", gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję. Natomiast nazwa kalait (gr. ładny kamień) została po raz pierwszy użyta przez pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego i obecnie jest już prawie nieznana. Jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Przeważnie występuje w skupieniach zbitych, skrytokrystalicznych, nerkowatych. Często tworzy naloty i naskorupienia. Czysta niebieska barwa jest rzadka. Zwykle turkus jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał (turkus matrycowy lub matryca turkusowa). Znane są zrosty turkusu z malachitem i chryzokolą. Substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone - żelazo. Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem: światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Pierścionki z turkusami należy zdejmować do mycia rąk. Jest to kamień niezwykle delikatny, przebarwia się w razie niebezpieczeństwa i choroby. W średniowieczu uchodził za najważniejszy amulet jeźdźców. Inkrustowana uprząż zapobiegała chorobą koni. Złoża znajdują się w Iranie, Afganistanie, Argentynie, Brazylii, Chinach, Izraelu, Meksyku, Tanzanii

Właściwości:
Turkus łączy się ściśle z czakrą gardła. Symbolizuje urodę. Posiada właściwości absorbowania negatywnej energii, uważany jest za kamień przyjaźni, sprzyja pozytywnemu myśleniu i podbudowuje przyjaźnie. Wzmacnia spokój ducha, ochronę, mądrość, medytację. Pomaga w łagodzeniu dolegliwości oczu, zapobiega sennym koszmarom i niedomaganiom nerwowym.

Pielęgnacja:
Minerał ten nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji.

LINKI : 
Turkus - lecznicze i magiczne właściwości
Turkus - wikipedia
Turkus - pozytywna energia kamieni


TURMALIN

Informacje ogólne:
Turmaliny to szereg minerałów należących do grupy krzemianów. Oprócz szerlu, należą do minerałów rzadkich lub bardzo rzadkich. Nazwa pochodzi od syngaleskiego turmali określającego zdolność do przyciągania, po podgrzaniu, popiołu z ognia. Zazwyczaj tworzą kryształy o pokroju słupkowym, pręcikowym, igiełkowym a na ścianach kryształów wykazują charakterystyczne zbrużdżenia zgodne z wydłużeniem słupów. Występują w skupieniach zbitych, ziarnistych, pręcikowych, igiełkowych i promienistych (tzw. "słońce turmalinowe"). Część turmalinów ujawnia optyczny efekt kociego oka (turmalinowe kocie oko istnieje w różnych barwach), pleochroizm i "efekt aleksandrytu" - w świetle naturalnym są żółtawozielone, w sztucznym - pomarańczowoczerwone. Turmalin łatwo elektryzuje się (jest piro- i piezoelektryczny), przyciąga kurz, skrawki papieru. Ze względu na to zjawisko turmaliny należy czyścić częściej niż inne kamienie.

Właściwości:
Turmalin odpowiada za przyjaźń, bogactwo i miłość. Zaliczany jest do kamieni słonecznych w związku z tym przyciąga przyjaźnie i inspiracje i ułatwia porozumienie. Turmalin ma zdolność obniżania gorączki i łagodzenia oparzeń oraz dolegliwości dróg oddechowych. Pomocny jest również przy przeziębieniach i zawrotach głowy. Chroni przed negatywną energią i uczy cierpliwości. Chroni przed zazdrością, egoizmem i nieufnością. Turmalin rozprasza lęki i pomaga w zasypianiu. Kiedyś zawieszano go na szyi małym dzieciom uczącym się chodzić. W astrologii turmalin wiąże się ze znakiem Wagi, Skorpiona i Koziorożca.

Pielęgnacja:
Raz na dwa tygodnie oczyścić pod bieżącą letnią wodą i wystawić na działanie promieni słonecznych.

LINKI : 
Turmalin - wzmacnia uzdrawia oczyszcza
Turmalin - wikipedia
Turmalin - magiczna galeria
Turmalin - pasion


TYGRYSIE OKO

Informacje ogólne:
Tygrysie oko to złocistożółta lub brunatnożółta, nieprzezroczysta odmiana kwarcu. Wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci wędrującej podczas poruszania kamieniem, pasowej migotliwości. Efekt ten wywołują włókniste wrostki utlenionego krokidolitu , rzadziej crossytu, czy tremolitu. Minerały te zostały zastąpione przez tlenki i wodorotlenki żelaza - głównie hematyt i goethyt.
Tygrysie oko zazwyczaj współwystępuje z Sokolim okiem czasami też z Bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli.
Jest minerałem kruchym, nieprzezroczystym i należy do minerałów rzadkich. Występuje w RPA - nad rzeką Oranje w masywie Door (eksploatowany od 1876r., występuje w formie wkładek wśród złupkowanych jaspisów). Australia - Yarra Creek, Namibia, USA, Meksyk, Birma, Indie, Rosja, Ukraina.

Właściwości:
Kamień ten łagodzi dolegliwości związane z astmą, nieżytem oskrzeli oraz innymi chorobami dróg oddechowych. Uspokaja i uśmierza ból głowy. Dodaje otuchy, pewności siebie i zwalcza nastroje depresyjne. Chroni przed "złym spojrzeniem" i daje poczucie bezpieczeństwa. Uczy pozytywnego myślenia, elastyczności i tolerancji. Tygrysie oko wnosi w nasze życie radość i sprawia, że jesteśmy spełnieni, a wszystko co robimy daje nam satysfakcję. Zalecany jest również dla osób mających problemy z trwonieniem pieniędzy, gdyż oko tygrysa pozwala rozsądnie gospodarować naszym majątkiem. W astrologii przypisany jest do znaku Panny.

Pielęgnacja:
Raz na tydzień powinien zostać rozładowany pod bieżącą ciepłą wodą, a następnie na kilka godzin wystwiony na działanie promieni słonecznych.

WANADYNIT

Informacje ogólne:
Wanadynit (vanadynit) - minerał z gromady wanadanów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich i tylko lokalnie tworzy duże wystąpienia. Nazwa pochodzi od pierwiastka wanadu, który jest podstawowym składnikiem tego minerału.

Właściwości:
Wanadynit wzmacnia duchowe widzenie, nakazuje dążyć do poszukiwania sensu i wyższych wartości duchowych. Pomaga w medytacji, zrozumieniu a także komunikowaniu się z siłami wyższymi.

Pielęgnacja:
Przy częstym używaniu, raz na kilka miesięcy kamień należy poddać oczyszczającej mocy bieżącej letniej wody.

LINKI : 
Tygrysie oko - pozytywna energia kamieni
Tygrysie oko - wikipedia
Tygrysie oko - magiczna galeria
Tygrysie oko - kamień alergików

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.