środa, 25 stycznia 2017

Magia Żywiołów - część V - Ziemia

                                                              ZIEMIA


Podstawowa natura : płodność, wilgotność, żyzność, obfitość, stabilność
Rodzaj energii : receptywna
Kolor : zielony
Miejsca : jaskinia, rozpadlina, wąwóz, zagajnik, ogród, łąka, kopalnia, targ, kuchnia, pokój dziecięcy, piwnica
Cel rytuałów : pieniądze, dobrobyt, powodzenie, płodność, stabilizacja, praca, kariera
Formy rytualne : zakopywanie, sadzenie, sianie, rysowanie na ziemi
Zioła : mchy, porosty, orzechy, rośliny suche, ciężkie i nisko rosnące, korzenie
Kamienie : ciężkie i przezroczyste, diament, grafit i inne odmiany węgla, kamienie zielone, malachit, agaty, oliwin, szmaragd
Metale : żelazo, ołów
Instrumenty muzyczne : instrumenty perkusyjne
Zwierzęta : zwierzęta ryjące w ziemi, ssaki lądowe
Pora roku : zima
Strona świata : północ
Narzędzie magiczne : pentakl
Wiek : starość
Znak zodiaku : Panna, Byk, Koziorożec
Symbole naturalne : sól, kamienie, skały, żołędzie
Magia podporządkowana : ogrodnictwo, magnesy, kamienie, drzewa, węzły, wyobrażenia
Czas : noc
Zmysł : dotyk
Istoty : Gnomy
Ciało niebieskie : Wenus, Saturn
Tarot : Pentakle
Faza Księżyca : Nów
Zapachy : szałwia, paczula, kapryfolium
Myśl przewodnia : cisza

Podobnie jak Powietrze, nie jest elementem w takim stopniu jak Woda czy Ogień. Ziemia powstała z oddziaływań pozostałych trzech elementów i jednocześnie spaja je ze sobą. Tworzy stabilną konstrukcje czteroelementową. W ten sposób pierwiastek Ziemi stał się strukturą posiadającą jednocześnie cechę ekspansywności, jak i kurczenia się. Ziemia łączy w sobie Zimno i Suchość. Dzięki niej możemy mówić o wadze, czasie i przestrzeni.

Obdarza stabilnością, siłą, spokojem, poczuciem godności. Ziemia to podstawa, konkret, struktura. Wyważa, planuje, liczy, porządkuje. Brak Ziemi grozi podejmowaniem pochopnych decyzji, nieumiejętnością gospodarowania dobrami materialnymi, biedą, strachem, samotnością. Z kolei nadmiar tego żywiołu może zaowocować fanatyzmem, ograniczeniem, nadmiernym konserwatyzmem.Kierunkiem odpowiadającym Ziemi jest północ, a kolorem czarny lub złocisto brązowy. Symbolem używanym przy pracy z tym żywiołem jest garść ryżu w kamionkowej lub mosiężnej miseczce. W Tarocie odpowiednikiem są Pentakle (Denary, Monety). Najprostszym kontaktem z Ziemią jest uprawianie ogródka czy działki. Bezpośredni dotyk gleby, wyrywanie chwastów, wsadzanie nasion, wyrównywanie grządki jest piękną medytacją. Wystarczy, że robisz to z myślą o Ziemi, że praca ta sprawia ci przyjemność. Kiedy ujmiesz w dłonie garść wilgotnego gruntu, poczujesz jego miękkość i ciepło, nawiązujesz najbliższy kontakt z Ziemią. Wtedy właśnie, jeśli chcesz, możesz zwrócić się do niej z pozdrowieniem lub prośbą.Zakopywanie w Ziemi ze względu na jej wielką oczyszczającą i ochronną moc broni nas też przed innymi magicznymi działaniami. Niektórzy uważają, że karty Tarota mają niezwykły wpływ na swojego posiadacza. Z tego powodu zaleca się przechowywanie ich ułożonych w odpowiedniej kolejności, gdyż pomieszane wnoszą bałagan do życia i samopoczucia właściciela. Ponadto nie wolno Tarota tak po prostu wyrzucić, jeśli nie chcemy go mieć ani używać. Można go ofiarować komuś, kto ucieszy się z takiego prezentu lub, jeśli chcemy się go pozbyć, możemy go właśnie głęboko w Ziemi zakopać. Wówczas traci on swój wpływ na nasze życie.Przepiękną medytacją jest spacer po lesie lub łące zwłaszcza wtedy, kiedy jest ciepło i można bez szkody dla zdrowia wędrować boso po trawie lub piasku. Każdy krok niech będzie radością, niech będzie miłością i pokojem. Niech będzie uważnym zetknięciem stopy z podłożem. Inną formą pobudzania w sobie żywiołu Ziemi jest systematyczność. Wstawanie i jadanie posiłków codziennie o tej samej porze, medytacja prowadzona każdego dnia o tej samej godzinie sprawiają, że nabierasz konkretu. Zaczynasz innymi oczami patrzeć na te same sprawy i twoje podejście staje się bardziej rzeczowe. Nabierasz także ochoty do praktycznego działania, aby zobaczyć materializację swoich planów i pomysłów. Kamienie szlachetne reprezentują żywioł Ziemi, chociaż dzięki swojej rozmaitości mogą obdarzać nas przeróżnymi mocami zupełnie nie związanymi z jej charakterem. Jest wiele książek na temat uzdrawiających i wspierających człowieka możliwości kamieni. Wiadomo, że ich oddziaływanie, choć subtelne, jest jednak zdecydowanie skuteczne.

Gnomy - Władcą Gnomów jest Ghob. Istoty ziemi to duchy związane silnie z miejscami mocy charakterystycznymi dla swojego żywiołu – górami, jaskiniami. W zależności od stopnia rozwoju Gnomów, podania mówią
o ich psotliwym charakterze, który dawał się we znaki nieostrożnym adeptom lub wyjątkowej mądrości i stabilności. Aby przywołać Gnomy do siebie należy spiętrzyć żywioł Ziemi w trakcie trwania tattwy ziemi lub o północy. Jako kadzidła można użyć styraksu lub tui. Lampa powinna oświetlać pomieszczenie na żółto. Gnomom na białej chustce można złożyć dary ofiarne w postaci owoców i orzechów. Dokonując przywołania należy zwrócić się na północ, do komunikacji można użyć lustra magicznego.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.