Dla osób zainteresowanych. W ramach porozumienia przedsądowego, za porozumieniem i kompromisem konflikt mój i Sebastiana A. z powodu pogodzenia się i wyjaśnienia zakończony. Jednocześnie informuję, że część rzeczy mówiłam lub pisałam w gniewie lub z powodu braku pełnego obrazu sprawy, więc były one nieprawdą.

niedziela, 15 stycznia 2017

Magia Żywiołów I

Rozróżnia się cztery żywioły: ogień, wodę, powietrze i ziemię. One z kolei powstały z piątego elementu - ducha, czasem zwanego również eterem bądź akashą. Opanowywać żywioły należy osobno, jeden po drugim. Obecnie znane są 3 najczęściej stosowane kolejności w opanowywaniu elementów.

1. Według Hermetyzmu: ogień -> powietrze -> woda -> ziemia.
Taka kolejność jest związana z niefizycznymi zmysłami. Poza tym, ziemia jest uznawana jako połączenie ognia, wody i powietrza, więc kolejność ta sprowadza energie od najsubtelniejszej (ogień) do najgęstszej (ziemia), tworząc "proces manifestacji". Ma to swoje odzwierciedlenie w czterech filarach Świątyni Salomona. Jeśli ogień jest Wolą, powietrze Wiedzą, a woda Działaniem, to ziemia jest Efektem.

2. Druga znana kolejność jest odwrotna. Zaczynamy więc od ziemi, poprzez wodę i powietrze, kończąc na ogniu. Ma to swoje uzasadnienie ponownie we własności energii. Człowiek aby wznieść się na "wyżyny", zaczyna od najniżej wibracyjnej (najgęstszej) energii, i stopniowo wznosi się, aż do najwyżej wibracyjnego ognia.

3. Trzecia kolejność jest związana z Kabałą. Opiera się na czterech najniższych sefirach Drzewa Życia i czterech kabalistycznych światach. Zaczyna się więc od ziemi, poprzez powietrze i wodę, skończywszy na ogniu.

Jak widać kolejności te nie różnią się zbyt szczególnie. Uważam, że każda z nich jest dobra na swój sposób. Z tego co mi wiadomo, magia żywiołów nie określa żadnej kolejności. Proponuję wybrać jedną z tych trzech, bowiem mają one poparcie u wielu magów.

Praktykę w opanowaniu elementów można również podzielić na cztery kroki:

1. Poznanie charakteru żywiołów i dostrzeżenie ich w sobie.
2. Dostrzeżenie ich w otaczającym świecie.
3. Zestrojenie z energiami żywiołów.
4. Poznanie duchów żywiołów.

Zaczyna się od poznania czym są żywioły i czym charakteryzuje się każdy z nich. Mając tę wiedzę można doszukać się w sobie i w swoim zachowaniu analogii do tych czterech żywiołów. Przykładowo ogień charakteryzuje się dynamiką, a w swojej negatywnej formie również destrukcją. Można więc przypisać do niego taką cechę jak agresja. Na tej podstawie można wyszukać w sobie wiele cech i przypisać je do poszczególnych elementów. Dokładniej ten proces opisany jest w książce "Wtajemniczenie do Hermetyzmu" Franza Bardona, rozdział o "zwierciadle duszy". Poznanie siebie jest bardzo istotną rzeczą, ponieważ świadomość pozwala nad sobą zapanować.

Drugi krok wydaje się dość oczywisty. Należy na tej samej podstawie co w kroku pierwszym dojrzeć żywioły w otaczających nas elementach rzeczywistości. Głównie chodzi o to, aby człowiek "myślał żywiołami". Zamiast mówić, że coś jest ciepłe i suche, określa się to jako "ogniste". I tak oczywiście z każdym żywiołem. Istotne jest poznanie natury czterech elementów w praktyce i uświadomienie sobie w jaki sposób one działają.

Dwa pierwsze kroki należy wykonywać jednocześnie dla każdego żywiołu, czyli nie szukamy w sobie i wokół siebie rzeczy związanych konkretnym żywiołem, tylko rozmyślamy nad tym, jaki żywioł dominuje w konkretnej rzeczy.

Krok trzeci jest już bardziej praktyczny i wymaga pewnego stopnia rozwiniętej zdolności wizualizacji wzrokowej i czuciowej. Zestrojenie polega głównie na akumulacji konkretnej energii w swoim ciele. Należy codziennie po kilka/kilkanaście minut kontynuować akumulację, aż element przestanie wywierać na ciało większy wpływ. Każdy żywioł należy opanowywać osobno, według jednej z opisanych kolejności. Czyli najpierw praktykujemy akumulację jednego elementu, aż opanujemy go całkowicie. Wtedy dopiero przechodzimy do zestrajania się z następnym. Praktykę tego kroku również można znaleźć we wcześniej wspomnianej książce

Ostatni krok polega na poznaniu duchów żywiołów. Do tego kroku należy przejść dopiero wtedy, gdy zestroiło się z energią każdego żywiołu z osobna. Tu również należy podchodzić osobno do każdego z żywiołów. Najlepiej w tej kolejności, którą wybrało się wcześniej. Można też zastosować odwrotną kolejność. Lepiej jednak nie mieszać. Wezwanie duchów żywiołów i kontakt z nimi jest w każdym systemie opisany inaczej. Każdy może wybrać samodzielnie, która mu odpowiada. Żeby wybrać dobrze, w trakcie opanowywania elementów należy czytać różne magiczne książki, aby posiąść stosowną wiedzę. Sam kontakt z duchami natury należy z kolei utrzymywać tak długo, aż przestanie ich moc silnie oddziaływać na ciało praktyka.

Po opanowaniu elementów według tych czterech kroków, można korzystać z pomocy duchów natury do własnych celów. Można też samodzielnie, z pomocą akumulacji energii danego żywiołu, wywoływać konkretne zjawiska.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.