czwartek, 13 kwietnia 2017

Magia - Zasady/Reguły/Moce/Rytuał

Zasady i Reguły w Magii

Aby prawidłowo praktykować magię, potrzeba, jak we wszelkich dziedzinach życia, przestrzegać pewnych reguł dyktowanych zarówno zdrowym rozsądkiem, jak i wieloletnią tradycją. Tak samo trzeba rozumieć mechanizmy rządzące magią, aby używać jej z pożądanym skutkiem.
Decydując się na praktykowanie magii, podejmujemy kroki mające wpływ na całe nasze życie. Dzięki temu rozwijamy duchowość i poznajemy nowe aspekty życia, siły jednoczące nas z naturą, otwarcie na nowe idee i nowe doznania.
Magiczne życie polega na otwarciu się na świat i naturę, na odczuwanie i dostrzeganie wysyłanych przez nie sygnałów, na życie zgodne z cyklami pór roku, Słońca czy Księżyca. Oprócz tego adept magii jest świadomy swoich możliwości i umiejętności osiągania upragnionych celów, przez co czuje się silny, spokojny i pewny siebie.
Magia sprawia, że stajemy się bardziej świadomi, bogatsi duchowo i szczęśliwsi.

Magiczna Energia

Podstawowym elementem magii jest magiczna energia, za sprawą której dokonanie pożądanych zmian jest możliwe. Magia nie polega tylko na wypowiadaniu zaklęć, wykonywaniu określonych czynności czy używaniu magicznych przedmiotów. Wymienione elementy są tylko środkami służącymi kierunkowaniu prawdziwej magicznej mocy, która ma dwa źródła : nas samych i otaczający świat. Bez nich, żadne zaklęcie się nie powiedzie. Tak naprawdę czarować można, nie poruszając się i nie używając żadnych przedmiotów. Jednakże rozmaite rekwizyty magiczne zostały wymyślone w celu efektywniejszego działania i przeważnie adepci magii posługują się nimi podczas odprawiania czarów.

Moc osobista i moc z zewnątrz

Podstawowym rodzajem magicznej mocy jest nasza moc osobista. Jest to energia, której oddziaływanie odczuwamy na co dzień, kiedy przeżywamy silne emocje : gniew, radość, strach. Źródłem tej energii jest nasze ciało, które przetwarza i magazynuje energię Kosmosu (przyjmowaną w postaci jedzenia, powietrza, wody i światła słonecznego, czyli darów Czterech Żywiołów) Na co dzień używamy tej energii do codziennych czynności, nie mniej jednak jest jej tyle, że bez uszczerbku dla zdrowia, można wydatkować ją do innych celów, np magicznych.
Moc osobistą w magii można świadomie wzbudzać, kierunkować oraz uwalniać, tak aby przyczyniła się do osiągnięcia zamierzonego celu. Wzbudzamy ją poprzez napięcie mięśni i ogólny "stan gotowości", kierunkujemy za pomocą wizualizacji, uwalniamy podczas odpowiednich czynności właściwych dla danego rytuału magicznego. Podobnie postępujemy, kiedy skupiamy się na jakichś czynnościach codziennych - wówczas wtedy też koncentrujemy się na celu i ukierunkowujemy na niego energię. Różnica polega na tym, że w magii wszystkie etapy kierowania mocy na dany cel przeprowadzone są świadomie.
Do uwalniania z ciała energii używa się tzw. ręki rzucającej. Jest to nasza "silniejsza" ręka, ta której używamy do pisania. Druga ręka nosi miano ręki przyjmującej, ponieważ przez nią przyjmujemy energie zewnętrzne, niemające źródła w naszym ciele. Jeżeli jesteśmy oburęczni, zdecydujmy po prostu, która ręka będzie rzucająca, a która przyjmująca i trzymajmy się tego podziału.
Drugim źródłem magicznej mocy jest moc otaczającego nas świata i czterech Żywiołów. Morze, łąka, turnie, las, burza - są to niezwykle silne źródła energii naturalnej, których potencjał można wykorzystać do celów magicznych.
Również mniejsze twory natury, takie jak kamienie, rośliny, muszle, to swoiste akumulatory i przekaźniki, nie tylko posiadające własną moc, ale także łączące maga z większymi źródłami energii, z których pochodzą. Moc te przyjmujemy za pomocą ręki przyjmującej.
W magii naturalnej łączy się zatem oddziaływanie własnej mocy osobistej z mocą drzemiącą w Naturze. Służą do tego celu rytuały o określonej konstrukcji i wymagające użycia specjalnych materiałów, najczęściej pochodzenia naturalnego.

Trzy warunki magii : Potrzeba/Wizualizacja/Rytuał

Pierwszym i najważniejszym warunkiem koniecznym w magii jest potrzeba. Nie należy mylić tego pojęcia z zachcianką czy kaprysem. Potrzeba może być jednorazowa lub długotrwała, powtarzająca się. Musi to być jednak coś, co naprawdę jest dla nas ważne, a przede wszystkim - możliwe do zrealizowania. Nie należy się spodziewać, że nagle zmienimy wzrost, lub z dnia na dzień zostaniemy wybrani na prezydenta. Za to można być pewnym, że z pomocą magii uda się nam np zeszczupleć albo osiągnąć sukces zawodowy. Oczywiście swoim postępowaniem musimy pomagać magii. Nie liczmy na to, że będziemy się bezkarnie objadać słodyczami lub nie przychodzić do pracy, a wszystko stanie się samo. Magia jest wstanie dać siłę i wspomóc nas w naszych staraniach.
Wizualizacja to kolejny element niezbędny w magii. Jest to technika za pomocą, której mag kierunkuje moc, tak aby precyzyjnie spełniła wymagany cel. Wizualizacja polega na tworzeniu w umyśle wyobrażeń dotyczących spełnienia się naszego życzenia. Ważne jest aby nie zacząć błądzić myślami w niepożądanym kierunku. Wyobrażajmy sobie siebie jako osobę bogatą, która zainwestowała właśnie dobrze pieniądze - nie można natomiast dopuszczać myśli typu - "a co jeśli ta inwestycja okaże się niekorzystna?". Wizualizujmy siebie jako osobę zdrową i piękną, mieszkającą w uroczych domach, a nie chorą, brzydką i mieszkającą w melinie. To bardzo ważne, aby wyrzucić z umysłu wszelkie negatywne myśli, wizerunek przeszkód i problemów, a przede wszystkim jakiekolwiek myśli o niepowodzeniu. Wymaga to dyscypliny intelektualnej, którą można w sobie wyćwiczyć.
W akcie wizualizacji kreujemy nową rzeczywistość, ponieważ widzimy ją w umyśle. W ten sposób wpływamy na przyszłość i kierujemy moce magiczne na określony cel. Jeżeli nie zastosujemy wizualizacji albo zastosujemy ją nieprawidłowo, zaklęcie może się nie udać.
Na czym polega technika wizualizowania? Wyobrażamy sobie pusty ekran kinowy, koncentrujemy się na nim, wyobrażamy sobie na ekranie jakąś osobę lub stworzenie - np swojego kota. Postarajmy się zobaczyć go ze wszystkimi szczegółami, wyobrazić sobie co robi. Nadajemy swoim wyobrażeniom kolory i trójwymiarowość i zapominamy o ekranie. Teraz dodajemy otoczenie - pokój, ogród, w którym kot się znajduje. "Zobaczmy" meble, rośliny, które go otaczają. Wizualizujmy następnie czynności kota np zabawę, jedzenie etc. Za każdym razem musimy to robić bardzo dokładnie. Na początku takie ćwiczenia wydadzą się męczące, ale z biegiem czasu nabierzemy wprawy i wizualizacja będzie wymagała niewielkiego wysiłku.
Poćwiczmy sposoby wizualizowania przydatne w magii. Wyobraźmy sobie siebie - ujrzyjmy się dokładnie, jak osiągamy jakiś cel - na przykład zdajemy trudny egzamin. Wizualizujmy jak jesteśmy ubrani, zobaczmy jak egzaminator wpisuje nam pozytywną ocenę. Zobaczmy jak się cieszymy i chwalimy tym najbliższym. Ani przez chwile nie wolno nam pomyśleć o porażce. Ponieważ wizualizacja nie należy do łatwych technik, magowie pomagają sobie rekwizytami. Mogą to być symbole, fotografie, rysunki i inne przedmioty kojarzące się z celem lub osobą.
Trzecim elementem w magii jest rytuał magiczny. Jest to zbiór czynności i zaklęć wymagający odpowiednich rekwizytów i nastawiony na osiągnięcie określonego celu. Wymaga wizualizacji oraz posłużenia się odpowiednimi symbolami, a także wykonaniem określonych czynności. Za pomocą rytuału doprowadzamy do zaistnienia pożądanych zmian w naszym otoczeniu, czyli innymi słowy, do zrealizowania swojego celu i zaspokojenia potrzeb poprzez uwolnienie magicznej energii w odpowiedni sposób.
Można korzystać z gotowych zaklęć i rytuałów, można także tworzyć własne posługując się np wiedzą o magicznych właściwościach Żywiołów, planet, kamieni, ziół, kolorów, piór etc.

Rytuał

Jak przygotować się do odprawienia rytuału

Aby skutecznie odprawić rytuał, spełnione muszą być trzy odpowiednie warunki. Nic nie może nas rozpraszać i odrywać od magicznych czynności. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.
Powinniśmy byś sami, wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogły by nam przeszkodzić (chyba, że ktoś wspiera się muzyką). Jeśli rytuał odbywa się na dworze wybierzmy odosobnione miejsce.
Przed przystąpieniem do rytuału, wykąpmy się i odpowiednio ubierzmy - zgodnie z tym jaką magię praktykujemy lub w to w czym zazwyczaj przeprowadzamy ryty. Najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Niektórzy wolą praktykować magię nago, lub szyją sobie specjalną szatę.
Jeśli ktoś zajmuje się wróżeniem, to można to zrobić przed rytuałem, aby spojrzeć głębiej na swój problem i odkryć jego przyczyny. Oprócz tego można odprawić rytuał przygotowujący, który przygotuje miejsce i nas.

Udany Rytuał

Przed przystąpieniem do rytuału, zgromadźmy wszystkie potrzebne przedmioty. Skupmy się i skoncentrujmy na swoim problemie i rozpocznijmy wizualizację. Jednocześnie zajmijmy się magicznymi akcesoriami i czynnościami przewidzianymi w rytuale.
Słowa zaklęć możemy wypowiadać wyraźnie i pewnie, jeżeli natomiast nie możemy używać pełnego głosu, w swoje słowa włóżmy duży ładunek emocjonalny.
Przez cały czas odprawiania rytuału będziemy czuć wzbierającą w nas moc. Musimy ją uwolnić w odpowiednim momencie, kiedy osiągniemy swój punkt szczytowy i punkt szczytowy rytu. Pamiętajmy o użyciu rąk : ręką przyjmującą wyciągamy energię z przedmiotów, a ręką rzucającą wysyłamy ją, aby dokonała dzieła. Czasami zaklęcie wymaga wielokrotnego powtarzania.

Klucz do skutecznej magii

Najistotniejszym elementem w magii jest nasza wyobraźnia, umiejętność panowania nad myślami oraz plastyczna wizualizacja. Jeżeli opanujemy te trzy związane ze sobą elementy, żadne zaklęcie nie powinno nam sprawić problemu. Dlatego każdy świadomy mag, wzmacnia swój umysł poprzez medytacje - może to być chwilowa kontemplacja rozkwitłego kwiatu czy chmur. Wyczulajmy się na niewidoczne sygnały otaczające nas wszędzie tam, gdzie przebywamy.

Narzędzia magiczne przydatne w rytuałach 

Mimo, że rytualne narzędzia nie są konieczne w magii, większość magów uważa je za pomocne materialne symbole procesów zainicjowanych podczas czarów. Szczególnie nasza podświadomość lubi posługiwać się różnymi przedmiotami. Z biegiem czasu tak przyzwyczaimy się do magicznych narzędzi, że samo kierowanie uwagi na dany rekwizyt będzie powodować wzbudzanie odpowiednich energii w naszym umyśle.
Należy pamiętać, że nie tylko narzędzi ma w sobie moc, którą mu daliśmy, moc mamy my, a narzędzie jest rodzajem przekaźnika, anteny, wzmacniacza pomagającego w ukierunkowaniu energii osobistej. O narzędziach w magii pisałam już i tutaj i na drugim blogu o duchowym satanizmie, więc teraz w dużym skrócie o nich.

Athame - czarny nóż o podwójnym ostrzu stosowany do kreślenia na ziemi i kierowania energii. Athame naznaczony jest imieniem właściciela zapisanym runami lub innymi magicznymi znakami i symbolizuje żywioł Ognia lub Powietrza. Athame nie służy do cięcia. Do tego służy Bolline, ale jeśli wolimy możemy mieć tylko Athame i wykorzystywać je do różnych celów.

Bolline - Nóż o białym trzonku i sierpowatym, pojedynczym ostrzu, używany do cięcia, wycinania i wypisywania symboli podczas rytów.

Dzwonek - niektórzy używają dzwonka lub gongu do rozpoczęcia i zakończenia rytuału.

Kadzielnica - jest to naczynie np metalowa miska, w której pali się wonności. Kadzielnica może stać lub wisieć na łańcuszku. Jest uznawana za symbol powietrza.

Kielich - jest to naczynie szklane lub metalowe, symbolizujące pierwiastek kobiecy i żywioł Wody. Używa się go m.in. do picia podczas rytuału jeśli jest wymagane, lub do wróżenia z wody.

Kociołek - w kociołku przygotowuje się ziołowe wywary, spala przedmioty podczas rytów. Tradycyjny kociołek powinien być wykonany z żeliwa, mosiądzu lub stopu miedzi i zawieszony nad ogniem.

Kropidło - służy do skrapiania wodą podczas rytów oczyszczania lub przygotowujących do czarów. Kropidło do naturalnej magii powinno być naturalnego pochodzenia - może to być wiązka gałązek, szyszka, a nawet nasza własna ręka.

Księga Cienia - magiczny dziennik spisywany przez każdego świadomego maga.

Miski - powinny być w różnych rozmiarach, ale zawsze wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej ceramiczne) Miesza się w nich np zioła, przechowuje wodę i inne substancje stosowane w magii.

Naczynie z solą - sól kamienna symbolizuje Ziemię. W niektórych rytach oczyszczających miesza się ją z wodą i rozpyla za pomocą kropidła.

Pentakl/Pentagram

Pióro Adepta - jest to specjalne pióro, przeznaczone tylko i wyłącznie do pisania w Księdze Cienia, oraz do używania w rytuałach.

Różdżka - kij długości równej długości przedramienia i dłoni jego posiadacza (od czubków palców do łokcia) Różdżkę wykonujemy sami z wybranego drewna. Można ją udekorować lub wyrzeźbić na niej symbole, runy itp. Na jej czubku mocuje się kryształ lub inny rodzaj zwieńczenia. Różdżka reprezentuje żywioł Powietrza lub Ognia i służy jako magiczna antena wzmacniająca i kierująca moc.

Szklane butelki i słoiki - do przechowywania ziół i innych substancji, oraz do zamykania w nich przedmiotów podczas rytów (butelka czarownicy)

Sznur - używane do wiązania i innych rytów (pętanie i uwalnianie mocy itp) albo część stroju maga. W niektórych magicznych kręgach kolor sznura (noszonego jako pasek) wskazuje na rangę i stopień wtajemniczenia osoby, która go nosi.

Światła Adepta - to dwie świece oświetlające ołtarz lub miejsce do magii, niemające wpływu na sam rytuał. Najlepiej jeśli są wykonane z czystego pszczelego wosku. Powinny być w kolorze naturalnym, w kolorze białym lub ewentualnie kolorze współgrającym z porą roku lub charakterem odpowiedniego zaklęcia.

Świece - ich kolory, kształty i wyryte na nich symbole mają znaczenie symboliczne w magii i pomagają skupić się na odpowiednim rodzaju energii.

Świeczniki - najlepiej nadają się szklane i metalowe.

Kadzidełka/Wonności - palone podczas rytów, aby wzbudzić potrzebne energie dlatego wybieramy ich zapach i rodzaj w zależności od celu jaki pragniemy osiągnąć.

Zioła - to potężne narzędzia w magii, najlepiej jeśli zioła zostały wyhodowane i zebrane w odpowiedni sposób przez samego maga.

RYTUAŁ PRZYGOTOWAWCZY 

Do rytuału przygotowawczego będą potrzebne symbole czterech Żywiołów, a zatem : naczynie z wodą, czerwona świeca, zaczynie z ziemią i ptasie pióro.
Przedmioty umieszczamy przed sobą w następujący sposób : Naczynie z ziemią od północy, pióro od wschodu, świecę od południa i naczynie z wodą od zachodu. Stajemy swobodnie lub siadamy przed stołem lub ołtarzem i wyciszamy się.
Kładziemy rękę przyjmującą na naczyniu z ziemią. Poczujmy jej żyzność, twórczy potencjał i siłę. Wizualizujmy jak moc Ziemi płynie z naczynia do naszej dłoni i mówimy :

"Wzywam moce trwałe, niezmienne i zapewniające powodzenie! Dajcie mi siłę i wytrwałość!"

Następnie kładziemy dłoń na piórze i wizualizujemy wiatr i niebo. Wyciągając moc Powietrza z pióra, mówimy :

"Wzywam moce świeże, lotne i bystre! Dajcie mi jasny umysł!"

Zapalamy świecę i trzymamy dłoń nad jej płomieniem. Wizualizujemy ogień, ognisty zachód Słońca, żar uczuć i czerpiemy ognistą energię, mówimy :

" Wzywam moce gorące, namiętne i zmienne! Dajcie mi żar i zapał!"

Zanurzamy dłoń w naczyniu z wodą i wizualizując różne jej aspekty (deszcz, ocean, wodospad, rosę) oraz przyjmując jej energię mówimy :

"Wzywam moce miłujące, oczyszczające i leczące! Dajcie mi spokój i oczyszczenie!"

Unosimy ręce nad wszystkimi atrybutami, z dłońmi skierowanymi w dół i wypowiadamy słowa :

"Cztery żywioły : Ziemia, Powietrze, Ogień i Woda wiernie mi służcie!"

Kreślimy dłońmi krąg w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara nad przedmiotami, mówiąc :

"Ziemio obdarz me czary mocą!
Powietrze obdarz me czary mocą!
Ogniu obdarz me czary mocą!
Wodo obdarz me czary mocą!"

Na koniec możemy spryskać wodą miejsce, w którym będziemy odprawiać czary, mówiąc :

"Mocą wody czystej, oczyszczam to miejsce! Niech złe moce nie mają do niego dostępu!"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.