wtorek, 18 kwietnia 2017

Magia ziół - część II - Magiczny Ogród

MAGICZNY OGRÓD 

Przez stulecia czarownice nie tylko zbierały, ale także uprawiały zioła w swoich ogródkach. W związku z tym wiedza o takim rodzaju ogrodnictwa jest szeroka. Jednocześnie metody w tym celu wykorzystywane są proste i wykonalne, a prastara mądrość znajduje zastosowanie także w ogrodnictwie bardziej „praktycznym”.
Oto kilka porad, jak uprawiać rośliny do celów magicznych :

-kiedy wysiane sadzonki zaczynają rosnąć, razem z nimi pojawiają się na grządce kiełki niepożądanych gości. Pozwólmy żyć tym, które nie przytłumią naszych roślin, ponieważ może się okazać, że te chwasty to rośliny przydatne w magii.

-należy uważać kiedy i jak przycinamy krzewy i drzewa. Przycinanie powinno się odbywać zawsze pomiędzy pełnią a nowiem. Żywopłoty głogowe powinny być zawsze przycinane od wschodu w kierunku zachodnim, ponieważ w tym kierunku podąża Słońce. Z kolei drzewa należy przycinać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, obchodząc je w około.

-osty jeśli powycina się po wigilii Św. Jana odrosną w dwójnasób. Jeśli chcemy się ich pozbyć powinniśmy je wyciąć przed 21 czerwca

-przesąd- jeśli ktoś chce od nas jakąś roślinę, niech sam ją sobie weźmie i nie dziękuje, bo inaczej się nie przyjmą

-raz na miesiąc kiedy rośliny już ładnie wyrosną, doczekajmy do pełni Księżyca. Wyjdźmy nocą do ogrodu i nakreślmy nożem okręgi wokół każdej rośliny, upewnijmy się, że końce linii się spotkały, a okrąg jest zamknięty. Okręgi rysujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten mini ryt pomaga zatrzymać i umocnić energię w roślinie

-w księżycowe noce dobrze jest wyjść do ogrodu i mówić do roślin, taki zabieg łączy energie ogrodu z naszymi i w ten sposób powstaje rodzaj więzi . Energie łączą się w jedną silną całość.

OGRÓD ZIOŁOWY 

Ogród ziołowy chociaż bardzo prosty w swej formie, stanowi skarbnicę magicznych materiałów, z których sporządza się np. napary czy amulety.

DOBÓR ROŚLIN I ROZPLANOWANIE OGRODU 

Wybierając rośliny, które zamierzacie uprawiać, musicie się dobrze zastanowić. Przede wszystkim określcie swoją strefę zainteresowań. Pragniecie leczyć i pomagać cierpiącym, czy może wolicie się zająć magią miłosną? Kierujcie się własnymi możliwościami. Jeśli dysponujecie ogrodem możecie pozwolić sobie na drzewa, krzewy, natomiast  jeśli macie balkon musicie się ograniczyć do kwiatów i niewielkich roślin.
Poniżej orientacyjne zestawy roślin, dobrane ze względu na  swoje magiczne działanie.

Ogród miłości : róże (najlepsze stare lub dzikie, zbytnio nieuszlachetnione i nieskażone ingerencją człowieka) fiołki, werbena, krwawnik, lawenda, rozmaryn, bazylia, lubczyk, melisa.

Ogród leczniczy : czosnek, mięta pieprzowa, cebula, goździk, rozmaryn, szałwia, ruta, oset, szczaw.

Ogród o zastosowaniu ogólnym : rozmaryn, lawenda, krwawnik, werbena, hyzop, ruta, goździk, bylica, pięciornik.

Niektórzy wybierają do swojego magicznego ogrodu tradycyjny zestaw roślin : mandragora, lulek czarny, naparstnica, wilcza jagoda, bieluń dziędzierzawa czy barwinek. Wszystkie te rośliny mogą być trujące.
Sporządź listę roślin, które chcesz zasadzić. Wyobraź sobie jak rośliny będą wyglądały razem i jak się będą komponowały. Magiczne ogrody rzadko kiedy są poukładane i sformalizowane, nie występują w nich wystrzyżone w regularne figury  krzewy, czy regularne rabaty. Grządki najczęściej są okrągłe ponieważ okrąg to pradawny symbol urodzaju, reinkarnacji i wieczności.
Naczelną ideą w ogrodzie tego typu jest nie tylko zaspokojenie czysto estetycznych potrzeb, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi  mocy, które czuwają nad nami.
Możemy narysować plan ogrodu, rozplanować jak grządki będą wyglądać i weźmy pod uwagę animozje i sympatie pomiędzy roślinami. Bazylia np. nie lubi towarzystwa innych roślin dlatego zazwyczaj najlepiej rośnie w donicy. Szałwia i ruta dobrze rosną w swoim towarzystwie, podobnie jak kolendra  i koper. Za to mięta i pietruszka się nie tolerują nawzajem.
Jeśli mamy ogród i chcemy posadzić drzewa to cyprysy sadzimy od strony północnej, czarny bez od wschodu, laur od południa, wierzby od zachodu. Jeśli koniecznie chcemy mieć cis, umieśćmy go w południowo – zachodnim rogu ogrodu. Klony i jabłonie powinno się sadzić nieopodal domu ze względu na ich pozytywne oddziaływanie.
Kiedy mamy już plan ogrodu, pora zaopatrzyć się w sadzonki i nasiona, jednak za nim będzie można je posadzić, trzeba przygotować grunt.

PRZYGOTOWANIE ZIEMI I SADZENIE ROŚLIN 

Wyszukujemy kawałek żyznej ziemi. Najlepiej jeśli będzie się znajdował na uboczu, z dala od oczu ludzkich i uczęszczanych ścieżek. Wiosną kiedy minią już ostatnie przymrozki, czekamy do trzeciej nocy po nowiu. Zrywamy gałązkę jemioły i dokładnie rozdrabniamy ją w moździerzu. Taki proszek rozsypujemy na upatrzonej pod ogródek ziemi. Przekopujemy i spulchniamy ziemię za pomocą łopaty i motyki . Jeśli ziemia jest gliniasta, dodajemy piasku. Najlepsza ziemia ogrodnicza jest czarna, pulchna, wilgotna i wydaje się lekko tłusta. Większość ziół nie ma specjalnych wymagań.
Podstawowy kształt ogrodu powinien być okrągły. Granice ogrodu zaznaczamy za pomocą sznurka rozpiętego na palikach. Sznurek musi dotykać ziemi. Posługując się kompasem wyznaczamy kierunki świata. Można je zaznaczyć kamieniami.
O zmroku wychodzimy do ogrodu. Oświetlamy sobie pole manewru rozpalając niewielkie ognisko lub ustawiając kilka świeczek. Rozpoczynamy rytuał poświęcenia ogrodu od zapalenia świecy i ustawieniu jej przy kamieniu oznaczającym północ. Powtarzamy czynność dla wschodu, południa i zachodu (dokładnie w tej kolejności). Stajemy w środku okręgu utworzonego przez sznurek, twarzą w kierunku północnym, trzymając w ręce athame. Unosimy ramiona w kierunku nieba i wypowiadamy :

„Wzywam moc  Północy by pobłogosławiły i chroniły ten ogród!”

Powtarzamy czynność dla wschodu, południa i zachodu wstawiając odpowiednią nazwę kierunku. Kiedy skończymy, stajemy ponownie z twarzą na północ, pochylamy się i szkicujemy na ziemi posługując się athame :Pentagram z rysunku powinien być narysowany jednym pociągnięciem i opierać się o krąg stanowiący granice ogrodu, a jego czubek musi wskazywać na północ i dotykać  świecy , którą ustawiliśmy wcześniej. Pozostałe symbole powinny być  rozmieszczone wewnątrz pentagramu.
Po skończonym rysowaniu nasz ogród powinien wyglądać tak jak na ostatnim rysunku :
Siadamy na ziemi i odczekujemy 90 uderzeń serca. Po upływie tego czasu gasimy świece, zaczynając od północnej , a kończąc na zachodniej.  Wycinamy gałąź brzozy, jesionu lub wierzby. W ostateczności można użyć gałęzi dowolnego drzewa rosnącego nieopodal. Należy podziękować drzewu zakopując u jego stóp srebrną monetę lub kawałek chleba.
Stajemy na zewnątrz okręgu, od strony północnej trzymając gałąź w ręce rzucającej (więcej w rozdziałach „Magia”) zamazujemy symbole, które wcześniej narysowaliśmy. Poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kiedy rysunki są już całkowicie starte, zwijamy sznurek wyznaczający granice ogródka i zbieramy świece.
Następnego ranka o wschodzie słońca, wychodzimy i przyglądamy się ogródkowi. Czy dostrzegamy jakieś symbole na zmąconej przez nas ziemi? Nie ma w tym nic dziwnego. Czasami możemy znaleźć pióro zgubione przez ptaka. Przerysowujemy symbole znalezione na ziemi , ponieważ stanowią one część dialogu pomiędzy nami, a Ziemią. Zbieramy także pióra i inne rzeczy, które znajdziemy.
Wlewamy litr wina jabłecznego (lub octu jabłkowego) do glinianej miski. Stajemy po środku okręgu i spryskujemy ziemię obracając się wokół własnej osi w kierunku zgodnym z zegarem, dopóki wino się nie skończy. Jabłecznik symbolizuje krew, której zadaniem jest obudzenie energii drzemiących w ziemi i przygotowanie jej pod uprawę.
Pozostawiamy ogród nietknięty przez trzy dni. Ani ludzie ani zwierzęta nie powinny po nim deptać.
Czwartego dnia wstajemy przed wschodem słońca. Nadeszła pora na sadzenie i siewy. Sadzeniem i sianiem roślin rządzi Księżyc, podobnie jak większością magicznych czynności. Zioła które hodujemy dla ich nasion, kwiatów, liści, słowem części naziemnych, należy sadzić i siać kiedy Księżyca przybywa. Z kolei rośliny, z których wykorzystujemy części podziemne, takie jak mandragora czy dzięgiel, sadzimy pomiędzy pełnią, a nowiem, podczas trzeciej lub czwartej kwadry.
Drzewa ponieważ są roślinami wieloletnimi , muszą rozwinąć silne i zdrowe korzenie, dlatego należy je sadzić podczas ubywania Księżyca, a najlepiej w ostatniej kwadrze tuż przed nowiem.
Rośliny, które hoduje się dla kwiatów, takie jak lawenda czy goździki, powinny być sadzone, kiedy Księżyca przybywa w pierwszej kwadrze, kiedy Księżyc znajduje się w znaku Wagi, a ich kwiaty i zapach będą wspaniałe. Jeśli zależy nam na obfitości roślin, dokonujmy siewu, kiedy Księżyc będzie w znaku Raka, Skorpiona lub Ryb.
Rozpocząć zasiewy i sadzenie powinno się zatem w dzień po rozpoczęciu pierwszej kwadry. Wtedy pozostaje nam cały tydzień na sadzenie roślin, z których wykorzystywać będziemy części nadziemne.
Gromadzimy w jednym miejscu opakowania z nasionami oraz sadzonki i składamy je pośrodku ogrodu. Zawczasu kupujemy drewniane kołki o średnicy 2-3 cm i długości 20-25 cm. Wypisujemy nazwę każdego zioła na kołkach. Po dokonaniu zasiewu podlewamy grządki najlepiej deszczówką. Podlewając mówimy do roślinek zachęcając je do wzrostu i wizualizujemy bujny, wspaniały ogród.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.