środa, 12 kwietnia 2017

Thelema

Aleister Crowley był jedną z najbardziej znaczących postaci okultyzmu dwudziestego stulecia. Urodził się w 1875 roku, zaś w 1904 wedle jego słów została mu mistycznie objawiona księga, którą nawał "Księgą Prawa" - "Liber Al vel Legis".
Wedle prawd tam przedstwionych, miała nadejść nowa era w dziejach ludzkości, eon Horusa, której brzask właśnie nastał. Stąd stowarzyszenie powołane do życia przez Crowleya nosiło nazwę Złoty Brzask.
Niestety, nie istnieje żadna obiektywna biografia Crowleya. "The Grat Beast" Johna Symondsa odnotowuje wszystkie najważniejsze fakty z jego życia, lecz jest wrogo nastawiona do jego idei, dajęc w efekcie bardzo niepełny obraz. "Magical Dilemma of Victor Neuburg" pióra Jeana Overtona Fullera zawiera pod tym względem więcej informacji. Najnowsze biografie również wnoszą swój wkład w przybliżenie tej postaci.
Crowley napisał wiele znaczących publikacji, zarówno omawiających rozmaite zagadnienia, jak i prezentujących oryginalne idee autora. Do najsłynniejszych dzieł zaliczyć można :

Magija w teorii i praktyce zwana inaczej Księgą czwartą. Jest to klasyczny podręcznik crowleyowskiej magii, prowadzący czytelnika od podstawowych technik jogi, poprzez rytuały Złotego Brzasku, aż po autorskie, gnostyczne rytuały, z których wiele nacechowanych było seksualnie. Nie jest to jednak książka dla początkujących, dlatego przed przystąpieniem do lektury, a zwłaszcza do nauki, należy zapoznać się z opracowaniami o Crowleyu, jego filozofii.

Księga Thotha jest księgą wprowadzającą w sekrety tarota o tej samej nazwie, łączącego tradysyjny tarot z filozofią thelemy.

777 i inne pisma kabalistyczne to podsumowanie systemu symboli Crowleya, zawierający również esej Mathersa na temat kabały.

Święta księga Thelemy to kompilacja najważniejszych prac Crowleya, zawierająca również Liber Al vel LEgis, napisana jako mistyczny poemat ujmujący sedno filozofii Crowleya. Podobno treść księgi została mu przekazana przez istotę zwaną Aiwass podczas jednego z najważniejszych mistycznych doświadczeń w jego życiu.

Thelema to greckie słowo oznaczające wolną wolę. Osoby wybierające tę magiczną ścieżkę za cel stawiają sobie zlikwidowanie wszelkich uwarunkowań, rozwijanie wolności duchowej i w efekcie odnalezienie swojego prawdziwego, niezanieczyszczonego wpływami z zewnątrz "ja". To co kusi w systemie Crowleya to nawoływanie do tworzenia własnego, indywidualnego życia, oraz podążania za głosem serca, a raczej za własną wolą. Każdy powinien sam znaleźć i zrozumieć swój system wartości. Częścią owego procesu jest rozwijanie samoświadomości, przy czym Crowley zalecał praktykowanie w tym celu magii, którą definiował jako naukę i sztukę wywoływania zmian w zgodzie z własną wolą. Historia magii była według niego historią ludzkości. Wiele elementów określanych obecnie jako kultura powstało dla celów rytualnych. Magia odegrała kluczową rolę w najważniejszych momentach naszej historii, na przykład w XVI w. kiedy powstała filozofia renesansu. W czasach obecnych wiele nowoczesnych prądów w sztuce powstało dzięki inspiracji magią i dla tych wszystkich powdów warto się nią zajmować.
Czegokolwiek jednak by niemówić, magia nie jest dziedziną znaną, czy uprawianą masowo. Magowie stanowią mniejszość każdej populacji i muszą uczyć się sami takich technik magicznych, jak trans, diwinacja, inwokacja czy twórcza wyobraźnia. Samotny mag czerpie większość swoich informacji z książek. Crowley przyczynił się wydatnie do zwiększenia listy tego typu publikacji - jest autorem około stu tytułów. Sama krytyka i analiza jego teorii jest jeszcze obszerniejsza. Wśród wielu tytułów, które wszyszły spod pióra Crowleya, kilka ma znaczenie kluczowe do zrozumienia jego filozofii.
Wspócześni zwolennicy thelemy bardziej cenią sobie duch Crowleya niż jego słowa. Dla niektórych jego twórczość literacka może być interesująca, jednak znacznie bardziej zrozumiałe są współczesne przeróbki jego prac, których oryginały były napisane zawiłym językiem i w sposób niezbyt poprawny politycznie. Poza tym na tle zawiłości oryginału, współczesne opracowania są jasne i uporządkowane i wyjaśniają rzeczy, które mogłyby umknąć podczas próby czytania pism Crowleya.
Na ideach Crowleya opiera się kilka znaczących dla okultyzmu ruchów i stowarzyszeń, które w skrócie można nazwać telemicznymi :

OTO - jest to zakon magiczny, oparty na wschodnich technikach erotyczno-gnostycznych, czasami związanych z hinduskim tantryzmem. Techniki te istniały na długo przed pojawieniem się Crowleya, jednak dla niego stanowiły ramy, na których zbudował swoje magiczne teorie. Po śmierci Crowleya i jego następcy Karla Germera, OTO rozpadł się na kilka równoległych nurtów. Dwa główne to Kalifat OTO, odłam bardziej tradycjonalistyczny, posługujący się rytuałami w stylu masońskim oraz OTO Tyfoniańskie pod skrzydłami słynnego angielskiego okultysty Kennetha Granta, którego książka "Aleister Crowley i ukryty bóg" zrewolucjonizowała rozumienie magii Crowleya. Ten odłam odrzucił stare ryty na rzecz indywidualnej praktyki magicznej prowadzącej do mistrzostwa.
Ponad to istnieją też grupy thelemiczne niezwiązane z OTO. Poza OTO istnieje jeszcze kilka stowarzyszeń magicznych nowej fali, opartych na thelemie, które starają się restrukturyzować społeczność okultystyczną na modłę różokrzyża, czyli bardziej odpowiadającą czasom współczesnym. Wykluczają one ścisłą hierarchię, autorytaryzm czy obskurantyzm. Ich celem jest stworzenie bractwa opartego na jedności.
Okultystyczne Stowarzyszenie Złotego Brzasku prowadzi kursy magii i okultyzmu dla zrzeszonych oraz stara się tworzyć sieć stosunkowo niezależnych grup oraz pojedyńczych osób.
Magia thelemy i IOT (Oświeceni Thanaterosa) to grupy włączające do swoich technik szamanizm i nową metafizykę, tantryzm i prezentujące ciekawe połączenie europejskiego okultyzmu z elementami magicznego hinduizmu


 Tak właściwie to w internecie jest naprawdę sporo wartościowych linków w tym temacie, więc od siebie wiele pisać nie będę, bo i po co powielać to co już powiedziano i wyjaśniono bardzo dokładnie. Więc w tym poście powklejam tylko wszystkie wartościowe linki jakie udało mi się znaleźć i tak myślę, będzie najlepiej. Od siebie dodam, że przeczytałam wszystkie dostępne książki Aleistera Crowleya i szczerze mówiąc...dla mnie to stek bzdur. Zagorzali Thelemici, powiedzą, że po prostu tego nie rozumiem i że to nie jest droga dla mnie, ale patrząc na życie Crowleya, nie trudno się zgodzić, że magia, którą praktykował - zaszkodziła mu. I choć Crowley to postać wybitna, która wiele wniosła do współczesnego okultyzmu, to jednak twierdzę, że zbłądził. Poznałam też paru Thelemitów i z przykrością muszę stwierdzić, że normalni do końca to oni chyba nie byli....

LINKI : 
Okulta - Thelema - opisy i rytuały
Thelema
Zakon OTO - Ordo Templi Orientis PL
Thelema et Agape PL
Świątynia Mentu - Święty Zakon Ra - Hoor - Khuita w Polsce


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.