środa, 16 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - 0 Głupiec

0 GŁUPIEC/BŁAZEN/WĘDROWIEC

Karta tarota należąca do Wielkich Arkanów. Oznaczana numerem zero, bywa umieszczana zarówno na początku, jak i na końcu talii.
Karta przedstawia wędrującego mężczyznę w kolorowym stroju, często w błazeńskiej czapce. Głupiec podpiera się kijem, niesie też przy sobie worek. Zdarza się, że na karcie widoczny jest też pies, gryzący postać. Zazwyczaj Głupiec jest ukazywany w momencie stawiania kroku nad przepaścią.
Karta Głupiec jest kojarzona ze spontanicznością, entuzjazmem i nowymi możliwościami. W położeniu prostym wskazuje dobry kierunek zmian, z kolei położenie odwrócone wróży bezmyślne i nieprzyjemne w skutkach postępowanie. Głupiec jest ponadto symbolem braku przywiązania do wartości materialnych, jednocześnie po prostu głupoty ludzkiej. Głupiec w przeciwieństwie do Maga nie zdaje sobie sprawy z tego co posiada (w tobołku na plecach). Reprezentuje nowe ale nie przemyślane działanie. Głupiec daje nam przestrogę – pomyśl zanim coś zrobisz. Osoba, która jest opisana przy pomocy karty Głupca ma tendencję do bagatelizowania różnych spraw oraz do ich spłycania. Kieruje się wyłącznie swoją intuicją, która nie do końca jest poprawnie ukształtowana, dlatego też Głupiec może zachowywać się jak małe dziecko, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania.

Słowa kluczowe – początek, nowa faza życia, ciekawe perspektywy, entuzjazm, instynkt, fascynacja, wiara, odejście od przeszłości, nieprzewidziane wydarzenie, przypadek, wolność.

Osoba – Dziecko,  ktoś młody, osoba dorosła ale młoda duchem, niezrozumiany geniusz, pielgrzym, satyryk, podróżnik, emigrant, pracownik sezonowy, awanturnik, wariat. Karta może symbolizować  również zwierzęta.

Miejsce – Żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, pokój dziecinny, spontaniczna impreza w plenerze, grill lub piknik, podróż autostopem, pobyt w nowym miejscu, szlak turystyczny, trasa pielgrzymki, miejsce trudne do określenia.

Cechy ogólne - Spontaniczność, niekonwencjonalność, entuzjazm, ufność, niewinność, nadzieja, beztroska, optymizm, poczucie humoru, otwartość na świat, wszelkie nowinki i eksperymenty, ogólnie człowiek żywiołowy z fantazją.

Karta odwrócona- Niedojrzała osobowość, która uczy się na własnych błędach, tzw. dziecko z problemami, ekscentryzm, upór, niezależność za wszelką cenę, bezmyślność, dziwaczność, niesłowność, niepunktualność, nieobliczalność w zachowaniu, infantylizm, skrajna naiwność granicząca z głupotą, podejmowanie pochopnych decyzji, postawa życiowa kiedy żyje się z dnia na dzień bez chęci ustatkowania się.

Ogólne znaczenie – Karta jest symbolem czegoś nowego w naszym życiu lub sytuacji, kiedy znajdujemy się na rozdrożu po tzw. przejściach. Trzeba będzie uporać się z wątpliwościami i obawami, zakończyć stary etap i z nadzieją pójść do przodu. Warunkiem powodzenia będzie wiara, pewność siebie, entuzjazm i chęć poniesienia ryzyka. To co skostniałe lub bolesne musi odejść czy chcemy czy nie. Na planie życia może to być np. początkowa faza związku, szalone zakochanie, zmiana miejsca zamieszkania, rozpoczęcie nauki, pracy, nowy pomysł w sferze zawodowej, dobra zabawa, podróż, zauroczenie, znalezienie nowej pasji, spotkanie człowieka pełnego zwariowanych pomysłów, szalonego, pełnego wigoru i tryskającego energią (również seksualną). Karta może oznaczać także chęć inicjacji seksualnej albo tak przykre zdarzenie jak  przypadkowe zajście w ciążę. Głupiec uśmiecha się do nas i mówi ,  koniec ze smutkiem, nie żyjemy tu przecież za karę, głowa do góry, korzystajmy i doceniajmy wartość cudu życia

Karta odwrócona ostrzega przed kłamliwymi, nieodpowiedzialnymi ludźmi i nieuczciwymi sytuacjami, zbytnim nieuzasadnionym ryzykiem, zachowaniami które nie przynoszą niczego dobrego ani nam ani innym. Zwraca uwagę na brak analizy, chaos, brak orientacji, bezmyślność, dziwactwa. Oznacza też żebractwo i ucieczkę oraz biseksualność.

Zdrowie (karta odwrócona)- Choroby zakaźne wieku dziecięcego, które mogą również dotyczyć dorosłych, choroby wrodzone układu krążenia, pokarmowego lub hormonalnego, cukrzyca typu I, wrodzone upośledzenie umysłowe.

Słowa-klucze do karty Głupiec:
Archetyp: dziecko, naiwny głupek
Zadanie: bez uprzedzeń próbować czegoś nowego, uczyć się beztroski
Cel: radość życia, zbieranie doświadczeń poprzez zabawę
Ryzyko: niezdarność, zakłopotanie, lekkomyślność, głupota
Odczucia: przedsiębiorczość, instynkt samozachowawczy, zadziwiająca otwartość, beztroska radość życia, ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego.

LINKI :

Magia Kart - Głupiec
Dobry Tarot - Głupiec
Głupiec - kiedy zaczynasz od początku
Tarot Miłości - Głupiec

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.