czwartek, 17 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - IV Cesarz

IV CESARZ 

Karta przedstawia starszego, brodatego mężczyznę siedzącego na tronie, w koronie i złotym łańcuchu na szyi, trzymającego berło i jabłko. Podobnie jak na karcie Cesarzowej, widoczna jest tarcza z orłem.

Karta Cesarza jest związana z instytucją władzy, zarówno politycznej, jak i w charakterze psychologicznego oddziaływania na innych. Karta dotyczy także pracy zawodowej i stanowisk kierowniczych. Położenie proste karty oznacza sprawiedliwe rządy, posiadanie dobrej opinii i autorytetu, a także sukces zawodowy. Z kolei położenie odwrócone kojarzy się z nieudolnością i utratą kontroli nad podwładnymi, albo przeciwnie - autorytaryzmem. Władzą w tym kontekście jest też instytucja ojca rodziny, tak więc tego również dotyczy karta Cesarza.

Słowa kluczowe – autorytet, ojciec, władza, zasady, odpowiedzialność, odwaga, siła charakteru, dojrzałość, stabilność, dominacja.

Osoba- Dojrzały mężczyzna, ojciec, mąż, partner, osoba na eksponowanym stanowisku, urzędnik państwowy, osoba ciesząca się prestiżem i autorytetem, ktoś majętny, materialista, przedsiębiorca, lekarz, wojskowy, policjant. To także despota, tyran, kochanek, osoba dominująca. Karta może oznaczać również bardzo silną kobietę.

Miejsce – Stolica państwa, urząd, ratusz, zamek, pałac, kompleks zabytkowy, posiadłość ziemska, przedsiębiorstwo,  komisariat policji, koszary.

Cechy ogólne –Realizm, rozsądek, porządek, przestrzeganie zasad, władza, mądrość, męstwo, szlachetność,  ambicje, obiektywizm, odpowiedzialność, obiektywna, sprawiedliwa ocena, inicjatywa, przestrzeganie ustalonych praw i porządku, wytrwałość w dążeniu do celu, samokontrola, szacunek, panowanie nad emocjami, stanowczość, myślenie dalekosiężne, dyplomacja,  wierność.

Karta odwrócona –Despotyzm, tyrania, arogancja, nietolerancja, przekonanie o własnej nieomylności,  dominacja, brak taktu, nieodpowiedzialność, niedojrzałość, nadużywanie władzy, tchórzostwo, małostkowość, pedanteria, bezsilność, nieumiejętność podejmowania decyzji, dogmatyzm, chciwość, manipulacja, korupcja, lenistwo, problem z tzw. męskością negowanie jej albo typ „macho”.

Znaczenie ogólne – Karta Cesarza to archetyp przywództwa, ojcostwa i władzy. Oznacza przejęcie odpowiedzialności, bycie dorosłym, dojrzałym człowiekiem oraz realizację jakiegoś przedsięwzięcia w dążeniu do dobrobytu. Może to też być jakaś ważna i życzliwa postać w naszym życiu lub to my stajemy się autorytetem i wsparciem dla kogoś. Kiedy pojawi się w rozkładzie może oznaczać że wkraczamy w etap kiedy wiemy czego chcemy, mamy konkretny plan i go realizujemy. Albo namawia nas aby tak wreszcie zrobić!!! Ruszyć do przodu. Uporządkować swoje życie czy to w aspekcie materialnym czy stosunków personalnych. Należy jednak zwrócić baczniejszą uwagę aby w tych poczynaniach uwzględnić innych, nie iść przez życie po trupach i nie realizować  czegoś za wszelką cenę. Trochę elastyczności jeszcze nikomu nie zaszkodziło. W pytaniach o  pracę karta informuje że  trzeba będzie wziąć sprawy w swoje ręce. Solidne przygotowanie i determinacja zagwarantują nam sukces. W kwestiach uczuć i związków karta oznacza fascynację kimś  dominującym, silnym, błyskotliwym osobowością spełnioną , człowiekiem sukcesu. Niekiedy karta ostrzega przed kimś kto nigdy nie odkryje swoich emocji i uczuć, pozostając  wyłącznie zimnym kochankiem. W związkach symbolizuje po prostu wiernego i odpowiedzialnego  małżonka, odpowiedzialnego ojca.

Karta odwrócona – Problemy z kimś ważnym ojcem lub przełożonym, problemy rodzinne, kłopoty w związku z powodu zdrady (kochanek),brak kontroli nad uczuciami, przeciążenie obowiązkami, wyczerpanie, nieciekawa praca, zwolnienie z pracy, bezrobocie,  wygórowane ambicje nie adekwatne do możliwości.

Zdrowie (karta odwrócona) –Migrena, choroby zatok, choroby oczu, nosa, udary mózgu, wylewy, miażdżyca, urazy i skaleczenia głowy. Wszelkie dolegliwości związane z przepracowaniem, przemęczenie fizyczne i psychiczne.

LINKI :

Magia Kart - Cesarz
Cesarz - czy w uporze i wytrwałości tkwi siła?
Tarot Miłości - Cesarz
Dobry Tarot - Cesarz
Forum Ezo - Cesarz
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.