czwartek, 17 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - V Papież

V KAPŁAN/PAPIEŻ/NAJWYŻSZY KAPŁAN/ARCYKAPŁAN

Na karcie widoczna jest postać starszego mężczyzny, ubranego w długi płaszcz i papieską tiarę, trzymającego w lewej ręce laskę z potrójnym krzyżem. Mężczyzna siedzi na tronie, pomiędzy dwoma wysokimi kolumnami. Czasem widoczne są klęczące u stóp Papieża postaci, które ten błogosławi gestem prawej dłoni.

W niektórych taliach karta ta podpisana jest jako Jupiter (Jowisz). Czasem wizerunek "tradycyjnego" Papieża/Kapłana jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną Jowisza – rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Atrybutami Jowisza były piorun i orzeł.

Karta Papieża jest symbolem pobożności i konserwatyzmu. Oznacza osobę mającą wielki autorytet, niekoniecznie duchownego - także na przykład nauczyciela. Kojarzona jest z potrzebą uzyskania fachowej porady, albo pomocy w problemach duchowych. Dotyczy także ogólnie zainteresowania sprawami duchowymi i potrzebą uzyskania przebaczenia.

Słowa kluczowe – autorytet moralny, duchowość, mądrość, wiedza, doświadczenie, nauczyciel, zaufanie, refleksja, tradycyjne wartości, zasady i ceremonie, wierność ideałom, szacunek, poszukiwanie prawdy i sensu, powodzenie, dostatek.

Osoba – Ojciec, głowa rodu, duchowny, powiernik, psycholog, lekarz, profesor uniwersytetu, ksiądz z powołania, radca prawny, doradca, przyjaciel, intelektualista, dewotka, fałszywy prorok, kapłan bez powołania, destrukcyjny ojciec.

Miejsce – Miejsca kultu religijnego wszystkich wyznań, konfesjonał, uczelnie, instytuty naukowe, pomniki, domy opieki, gabinet radcy prawnego, gabinet psychoterapeutyczny, biuro matrymonialne.

Cechy ogólne – Osoba o nieskazitelnej moralności, uosobienie dobra, wzór ojca, zrównoważony osąd, uczciwość, prawość, lojalność, życzliwość, szczodrość,  poświęcenie, akceptacja, szlachetność, mądrość, obiektywizm, rozsądek, pobożność, przywiązanie do tradycji, talent organizacyjny.

Karta odwrócona – Fałszywy autorytet, podwójna moralność, wykorzystanie czyjejś słabości, fanatyzm, hipokryzja, obłuda, nietolerancja, wrogość, fałszywa religijność, dewocja.

Znaczenie ogólne – Karta Kapłana to wymiernik wiedzy i nauki w szerokim znaczeniu. Może oznaczać osobę z autorytetem, kogoś na wysokim stanowisku, kto poprze nas w jakiejś sprawie. Albo otrzymamy jakąś nagrodę czy rekomendację do stopnia naukowego czy nominację na stanowisko naukowe lub związane z edukacją.  Inne znaczenie tej karty to  że być może znaleźliśmy się w sytuacji kiedy doświadczyliśmy głębszego zrozumienia siebie i swojego życia, jego roli i sensu. Próbujemy odnaleźć się w nowej sytuacji, rezygnując z dotychczasowych wzorców, przekonań i postępowania. Być może potrzebujemy duchowego wsparcia na tej drodze lub terapii u specjalisty. Może przeczytaliśmy książkę, która spowodowała zmianę priorytetów w naszym życiu. Co by to nie było ważne jest, że wkraczamy w nowy etap rozwoju, rozwijamy się duchowo i  możemy liczyć na pomoc ze strony autorytetu do którego  zwrócimy się o pomoc. Z drugiej strony być może posiadamy cechy o których mowa i możemy pomóc innym w dotarciu do poznania swojego głębszego ja. Karta Kapłana oznacza także że decyzja którą właśnie podejmujemy jest  słuszna albo ze musimy przystosować się do pewnych zasad, jeśli chcemy aby sprawa o którą pytamy posunęła się do przodu. Kiedy zobaczymy ją w rozkładzie będzie  oznaczać wszelkie umowy, kontrakty, ugody, rozejm i  legalizacje. Może symbolizować ceremonię ślubu kościelnego lub  chrzest.

Karta odwrócona – Rozczarowanie  jakimś  autorytetem, problemy ze zdrowiem, złość, niechęć, bunt przeciwko utartym kanonom, regułom, zasadom moralnym. Toksyczny, destrukcyjny  ojciec, fałszywy prorok, kapłan bez powołania. Kłopoty  związane z brakiem ojca w dzieciństwie, nadmierna wpływowość, uleganie wpływom fałszywych autorytetów  (subkultur).

Zdrowie (karta odwrócona) – Choroby dziedziczne ; cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby nowotworowe. Problemy dermatologiczne; czyraczność, owrzodzenia, ropnie. Alergie skórne pod wpływem działania alergenów zewnętrznych np. kosmetyków, środków czystości, materiałów z dodatkiem chemii.

LINKI :

Magia Kart - Arcykapłan
Forum Ezo - Papież
Tarot Miłości - Kapłan
Dobry Tarot - Papież
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.