niedziela, 20 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - IX Pustelnik/Eremita

IX PUSTELNIK/EREMITA

Na karcie widoczny jest zgarbiony, brodaty starzec. Ubrany jest w habit albo pelerynę. Podpiera się laską, jednocześnie oświetlając lampą drogę przed sobą lub trzyma w dłoni klepsydrę.

Karta Eremity oznacza mądrość, doświadczenie, umiejętność podejmowania ważnych decyzji, uporządkowanie życia. Kojarzona bywa z zainteresowaniem psychologią, sztukami magicznymi i poszukiwaniem drogi do poznania prawdy. Bywa też symbolem samotności i opuszczenia, czy też zamknięcia się w sobie.

Słowa kluczowe – poszukiwanie wewnętrznej mądrości, wartości ponadczasowe,  dyskrecja, odosobnienie, ostrożność, powaga, filantropia, przewodnictwo duchowe.

Osoba – Starzec, mędrzec, samotnik, człowiek o wysokim poziomie rozwoju duchowego, pracodawca, naukowiec, filozof, nauczyciel, lekarz, psycholog, emeryt, rencista, dziadek ,babcia, wdowiec, przewodnik, detektyw, nocny stróż, odludek, żebrak, kloszard.

Miejsce – Dowolne miejsce odosobnienia, zakon, biblioteka, pracownia naukowa, gabinet psychologa, więzienie, grota, miejsce na łonie natury, gdzie czujemy spokój i wyciszenie.

Cechy ogólne – Cierpliwość, mądrość, religijność, dojrzewanie duchowe, samodzielność, samorealizacja, umiejętność słuchania, refleksja, abstrakcyjne myślenie, postawa humanitarna, kontemplacja, medytacja, troska, opiekuńczość, doświadczenie życiowe, dyskrecja, spokój wewnętrzny, wysoka samoocena, umiejętność uczenia się na cudzych błędach.

Karta odwrócona – Utrata wiary, samotność, lęk przed ludźmi i starością, ubóstwo duchowe i materialne, egoizm, oschłość, amnezja, uwiąd starczy, ograniczenia, pedanteria, uniki, błędna ocena faktów, odrzucenie możliwości rozwoju duchowego, kompleksy wynikające z niskiej samooceny, nieumiejętność wyciągania wniosków z przykrych doświadczeń.

Znaczenie ogólne –Ogólnym przesłaniem karty Pustelnik jest boski wymiar w człowieku. To postawa życiowa aby preferować rozwój duchowy, pracować nad sobą, być wewnętrznie bogatym, „być” a nie tylko „mieć”. Osiągnąć spokój w podejściu do rzeczywistości. W codziennym życiu oznacza, że pora zastanowić się głębiej nad problemem o który spytaliśmy kart. Zamiast działać impulsywnie albo pod czyjąś presją lepiej wszystko przemyśleć, zanalizować. Trzeba zadać sobie parę podstawowych pytań np. dlaczego? po co? aby nie powtarzać wciąż tych samych błędów i nie krzywdzić siebie i innych. Należy poszukać (ukrytego sensu, osoby, rzeczy, prawdy). Inny aspekt karty to moment kiedy trzeba zastanowić się nad kolejnym etapem w życiu, zebrać motywację i siły. Może dobrze byłoby skończyć z wyścigiem szczurów i iść własną drogą? Albo zbytnia izolacja  od innych i życia  ogranicza nasz rozwój. Każda skrajna postawa jest niekorzystna. Możemy wybrać się w jakieś ustronne piękne miejsce i dać sobie trochę czasu na przemyślenia nad dalszym życiem lub konkretnymi planami. Jeśli sami nie potrafimy uporać się z problemem, dobrze byłoby poszukać na zewnątrz przewodnika. Starszego, bardziej doświadczonego i mądrego człowieka albo po prostu skorzystać z terapii u psychologa. Karta Pustelnika symbolizuje wszelkie terapie, pozbywanie się złych nawyków i nałogów, badania lekarskie, spokojny czas studiów i czytania interesujących książek np. o tematyce ezoterycznej, pracowitość, pomyślność w pracy i finansach, przejście na emeryturę, dobre zdrowie, kontakty z dziadkami. W miłości czas przemyśleń i refleksji. Konieczność szczerej rozmowy z partnerem.

Karta odwrócona – Karta sugeruje że unikamy zmierzenia się z problemami, które nadmiernie się skumulowały albo nie potrafimy zapomnieć o trudnej przeszłości. Ucieczka w marzenia, mocne wrażenia, czy ingerowanie w cudze życie(zajmowanie się sprawami osób z bliskiego i dalszego otoczenia) nic nie da. Jeśli nie poddamy się refleksji które zaowocują zmianami pozostaniemy samotni i nieszczęśliwi. Będziemy popełniać wciąż te same błędy !!! Inne znaczenia karty: trudna sytuacja życiowa spowodowana brakiem aktywności, wszelkie ograniczenia, negowanie ezoteryki i rozwoju duchowego, trudności we współżyciu z innymi ludźmi, wyobcowanie, skostnienie, obojętność, chłód emocjonalny, renta spowodowana złym stanem zdrowia.

Zdrowie (karta odwrócona) – Choroby przewlekłe, które można jedynie zaleczyć, złagodzić objawy. Mogą to być choroby alergiczne, gerontologiczne np. Alzhaimera, demencja, upośledzenie komórek i tkanek organizmu, starczy marazm, apatia, choroby płuc, oraz te które upośledzają narządy zmysłów wzrok, słuch i inne.


LINKI : 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.