niedziela, 20 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - XI Moc

XI MOC/SIŁA

Moc (Siła) – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Zazwyczaj oznaczana numerem XI, czasem VIII (zamiennie z kartą Sprawiedliwości). Czasem kojarzona z postacią Heraklesa.

Karta Mocy przedstawia młodą osobę (mężczyznę lub kobietę) ujarzmiającą lwa. Czasem przedstawiana jest postać gładząca dzikie zwierzę po głowie. W wersji uproszczonej na karcie widoczny jest Herkules lub Herakles walczący z lwem (w przypadku Heraklesa będzie to lew nemejski).

Karta ta kojarzy się z siłą i witalnością, a także z aktywnością fizyczną. W poszczególnych położeniach ma jednak przeciwny sens – "prosta" oznacza pracowitość i dbałość o stan fizyczny, zaś "odwrócona" brutalną walkę, a nawet sadyzm.

Słowa kluczowe – siła ducha i ciała, odwaga, stanowczość, opanowanie, pasja, zwycięstwo, pewność siebie, zdrowie, witalność, namiętność.

Osoba – Silna, wzbudzająca pożądanie, namiętna i świadoma swoich walorów kobieta, osoba wykonująca niebezpieczną lub wymagającą siły pracę, artysta cyrkowy, sportowiec, kulturysta, ktoś kto dba o zdrowie i kondycję, despota, przestępca.

Miejsce – Miejsca związane ze sprawowaniem władzy, hala sportowa, siłownia, miejsca na łonie natury: pustynia, puszcza, plaża, góry, letnisko.

Cechy ogólne – Wewnętrzna siła, niezwykły hart ducha, który pozwala pokonać trudne sytuacje, moc idąca ze środka, pozytywne nastawienie i myślenie, determinacja, duma, panowanie nad emocjami, cierpliwość, wytrwałość, samodyscyplina, odwaga, entuzjazm, pewność siebie, moralna władza. samorealizacja, stanowczość, aktywność, witalność, energia, pasja, wojowniczość, pożądanie, dojrzałość, zwycięstwo, ogromny potencjał.

Karta odwrócona – Przemoc fizyczna i psychiczna, agresja, nienawiść, wszelkie formy dominacji, głód władzy, działania destrukcyjne, zawziętość, zazdrość, depresja, podatność na zranienia i urazy, pesymizm, którego źródłem jest niewiara w siebie, tchórzostwo, lenistwo, wygodnictwo, brak taktu, krętactwa, gloryfikacja własnej osoby.

Znaczenie ogólne – Symbolem przesłania tej karty może być powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch”, czyli moc ducha i ciała w jednym. Kiedy oba aspekty są ze sobą zharmonizowane człowiek tryska zdrowiem i energią, jest gotów do pokonania każdej przeszkody w życiu. Jego umysł i ciało stanowią tandem, któremu nic nie przeszkodzi bo ma wielki potencjał. W zdrowym ciele dobrze się czuje i działa zdrowy, sprawny, kreatywny umysł. Potęga łagodnej mądrości i dobroci może zwyciężyć siłę mocnych pięści i ciężkich słów. Znaczenie karty ma wiele aspektów; może się zdarzyć że przyjdzie nam zmierzyć się z czymś trudnym, nadszedł moment aby działać, bo wszystko w tej chwili zależy od nas, jest wielka szansa na powodzenie. Jednak często walka ta ma wymiar psychiczny i emocjonalny. Może się zdarzyć, że trzeba będzie komuś wybaczyć, współczuć, załagodzić sytuację, zapomnieć i zaakceptować odmienne potrzeby i racje innych. Wykazać się tolerancją i zrozumieniem. Z drugiej strony może właśnie przyszedł czas na zmierzenie się ze swoimi nałogami i walkę o dobre, zdrowe nawyki? Będąc konsekwentnym uprawiając sport, dbając o zdrową dietę i rozwój duchowy mamy szansę na krok w doskonaleniu siebie. Z kolei dysponując ogromną siłą ducha i potencjałem fizycznym, (mądrzy, zdrowi, atrakcyjni fizycznie) jesteśmy przykładem dla innych i możemy służyć im pomocą. Jeśli kogoś trapiła choroba teraz odzyska siły i pełnię zdrowia. W aspekcie miłosnym karta Mocy symbolizuje dojrzałe uczucia i wielką namiętność, spełnienie seksualne.

Karta odwrócona – Sytuacja nas przerosła, czujemy się bezbronni i sfrustrowani albo postępowanie innych doprowadziło nas do szału. Trudno opanować złość, zazdrość, agresję może nawet pragnienie zemsty. Wszystko o co trzeba zawalczyć, własne zdrowie, rozwój, dobry wygląd, wyzwania życiowe, przychodzi z wielkim trudem, braknie siły, cierpliwości i konsekwencji. Życie w ciągłym stresie nikomu nie służy więc jeśli nie zrobimy nic dla siebie skończy się to chorobą. Ciemną stroną mocy może być także niepohamowane korzystanie z życia, co doprowadzić może do manii wielkości i wszelkich uzależnień. Może nadeszła pora na udanie się do psychologa czy na terapię ?

Zdrowie (karta odwrócona) – Spadek energii życiowej organizmu uczucie zmęczenia, osłabienia, omdlenia, brak apetytu, brak snu lub nadmierna senność, obrzęki twarzy i kończyn, brak sił, zawroty głowy, anemia, powikłania poszczepienne. Układ odpornościowy organizmu; od częstych infekcji po choroby zakaźne.

LINKI :

Magia Kart - Siła
Siła - Twoja wewnętrzna Moc
Dobry Tarot - Siła
Forum Ezo - Siła
Tarot Miłości - Moc


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.