poniedziałek, 21 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - XII Wisielec

XII WISIELEC

Wisielec – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem XII, czasem identyfikowana z bogiem Odynem wiszącym na drzewie Yggdrasil.

Karta przedstawia młodego mężczyznę powieszonego za lewą nogę, z rękami za plecami. Charakterystyczną cechą wizerunku przedstawianego na Karcie Wisielca jest to, że twarz powieszonej postaci nie wyraża cierpienia.

Karta Wisielca oznacza zastój, brak działania. Jest symbolem medytacji i rozmyślań, duchową izolacją od świata i skupieniem się na własnym wnętrzu. Czasem bywa kojarzona z człowiekiem rozmyślającym nad własnymi problemami. Wyraz twarzy postaci na karcie pozwala też interpretować ją jako symbol błogości i zadowolenia z ustabilizowanego życia.

Słowa kluczowe – zawieszenie, zmiana punktu widzenia, refleksja, izolacja, oddalenie, stagnacja, bierność, uzależnienie, rezygnacja.

Osoba –Duchowny, muzyk ,chemik, mistyk, idealista, uczeń zapatrzony w swego mistrza, wierny przyjaciel, medium, nałogowiec – narkoman, alkoholik, więzień.

Miejsce – Zakon, filharmonia, sala koncertowa, szpital, internat, laboratoria chemiczne, miejsce wymuszonego wypoczynku, spotkania rodzinne i towarzyskie, te na których „musimy” się znaleźć bo wypada.

Cechy ogólne – Dystans, poświęcenie, pokora, uduchowienie, telepatia, poczucie obowiązku, transformacja, rozwój duchowy i intelektualny, pobożność, dobry kontakt ze sobą, oderwanie od codzienności, przewartościowanie, nowe perspektywy, odmienne spojrzenie na świat i ludzi, dążenie do samopoznania, wycofanie się, kontemplacja, dyplomacja i takt, wewnętrzny spokój, refleksyjność, introwertyzm.

Karta odwrócona – Pesymizm, brak energii, bierność, utrata spokoju, niechęć do jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego, apatia, obłuda, ucieczka w nierealne światy,  nerwowość, chorobliwa zazdrość, drobiazgowość, formalizm , depresja, próżność, problemy w życiu codziennym, nieumiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu, strach przed odpowiedzialnością, problemy w kontaktach z innymi ludźmi, uzależnienia od używek.

Znaczenie ogólne- Rutynowe myślenie i działanie mogło doprowadzić do sytuacji w której trzeba przystanąć, zawiesić chwilowo działania i przewartościować pewne aspekty naszego życia. Należałoby zadać sobie pytanie co jest Ważne a co Nie? Trudna sytuacja wymusiła na nas konieczność zmiany. Karta Wisielca kojarzy się z poniesieniem bolesnej straty, znalezieniem się na rozdrożu życia albo z sytuacją kiedy doszliśmy do granicy cierpliwości i wytrzymałości za którą jest już tylko możliwość transformacji. W codziennym życiu może to być np. utrata kogoś lub czegoś, choroba, uniezależnienie od grupy przyjaciół (bo być może nami manipulowali) rezygnacja z dotychczasowych priorytetów albo tzw. zawieszenie broni w związku czy wręcz chęć odejścia. Niezależnie co jest przyczyną trzeba będzie spojrzeć na życie z innej perspektywy. Dobrze więc byłoby nie robić niczego na siłę i popłynąć z prądem. Przystosować się do sytuacji, będąc otwartym i uważnym na nowe możliwości a przy okazji dojrzeć duchowo. Wisielec w kartach może też oznaczać mniej traumatyczne zdarzenia, sytuację w której po prostu nic się nie wydarzy, totalny zastój. To moment kiedy to my decydujemy się na taki rozwój sytuacji. Będzie to więc urlop na którym chcemy się odizolować, sytuacja w której nie zabieramy głosu aby nie zaburzać swoich układów w pracy czy rodzinie, przysięga milczenia czy sytuacja, która za jakiś czas ulegnie poprawie bez naszego udziału. Karta niekiedy może symbolizować kobietę ciężarną. W uczuciach trzeba będzie zapomnieć o przeszłości, wyciszyć emocje lub zastanowić się nad obecnym związkiem dokąd zmierza.

Karta odwrócona – Wszystko stanęło na głowie i znikąd pomocy? Pustka, samotność i czegoś brak ?No cóż, to wynik tego, że w Twoim życiu zabrakło refleksji i chęci zmiany czegokolwiek. Odwrócona karta ma trudną symbolikę, która oznacza niemożność zachowania równowagi emocjonalnej, zasklepienie się w starych nawykach, wykręty, uciekanie od problemów itp. Rezultatem takiej postawy są przeszkody we wszelkich aspektach życia, wyczerpanie, przemęczenie. Przy słabej psychice może skończyć się apatią, depresją, chorobami, uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy nałogami związanymi z używaniem środków zmieniających świadomość. Mimo wszystko nie martw się zmiany nadejdą jeśli zrobisz ten pierwszy mały krok (może poprosisz o pomoc?)

Zdrowie (karta odwrócona) – Choroby psychiczne (autyzm, schizofrenia, manie i zespoły urojeniowe) oraz choroby powstałe na skutek uzależnienia od wszelkich używek (delirium tremens, psychozy, padaczka poalkoholowa, wycieńczenie organizmu).

LINKI :

Wisielec - czekanie i wyczekiwanie
Magia Kart - Wisielec
Forum Ezo - Wisielec
Dobry Tarot - Wisielec
Magia Miłości - WisielecBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.