poniedziałek, 21 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - XV Diabeł

XV DIABEŁ

Na karcie widnieje postać częściowo ludzka, częściowo zwierzęca - zazwyczaj tułów należy do kobiety, zaś nogi do kozła lub smoka. Często na dolnej części ciała widnieją łuski, a postać ma rogi i skrzydła. W starszych wydaniach Tarota (np. Tarocie Marsylskim) Diabeł ma na brzuchu drugą twarz, interpretowaną przeważnie jako niższe ja. Czasem oprócz postaci diabelskiej, na karcie widoczne są dodatkowe, mniejsze postaci ludzkie, przymocowane sznurem bądź łańcuchem do postumentu, na którym stoi centralna postać.

Karta Diabła ogólnie symbolizuje zło biorące się z ludzkiego egoizmu. Oznacza ona niemoralne postępowanie, zniszczenie, krzywdzenie innych. Karta jest także kojarzona z materialistycznym podejściem do życia, uzależnieniami, wreszcie dotyczy również czarnej magii.

Słowa kluczowe – uzależnienie, materializm, wyrachowanie, pokusa, fałsz, zniewolenie, więzy, brak kontroli, żądze.

Osoba – Aktor, finansista, biznesmen, doradca, ktoś wpływowy, celebryta, osoba atrakcyjna seksualnie, narkoman, alkoholik, prostytutka, wróg, osoba nieszczera, przesadny moralista, uwodziciel/ka/,satanista, hazardzista, członek mafii, dewiant seksualny.

Miejsce – Bank, kasyno, agencja towarzyska, dom publiczny, nocny lokal, podejrzane spelunki, miejsca spotkań podejrzanych interesów i członków mafii

Cechy ogólne – Umiejętność wywierania wpływu na innych, uzależnienie od kogoś lub czegoś, namiętność, głód władzy, rozwiązłość, troska o zaspokajanie potrzeb seksualnych partnera, wyrachowanie, materializm, manipulacja, obłuda, złe nawyki, nadmiernie wybujałe ego, niepohamowany temperament, otwartość na eksperymenty seksualne, pożądanie, brak jakichkolwiek zahamowań, perwersja, sukces dzięki nieuczciwości, przebłysk geniuszu, egocentryzm i egotyzm, hulaszczy tryb życia.

Karta odwrócona – Wykorzystywanie pozycji społecznej do złych celów, nadużywanie siły, skrajny materializm, uleganie wszelkim pokusom, głębokie uzależnienia od innych, nieumiejętność uwolnienia się spod wpływu jednego człowieka lub jakiejś grupy (sekty mafii, grupy przestępczej), głębokie dewiacje seksualne, urazy po molestowaniu seksualnym lub gwałcie, głębokie uzależnienia od wszelkich używek zmieniających świadomość, okrucieństwo, sadyzm, autodestrukcja, brak wiary w wyższe wartości, fanatyzm, tyrania, totalitaryzm, rasizm, wszelkiego rodzaju odchylenia i postawy ortodoksyjne.

Znaczenia ogólne – Trudna karta symbolizująca wszelkie zło i pokusy na świecie. Tak naprawdę ten diabeł jest w każdym z nas. Problem w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie uświadomić sobie że mamy w sobie wielką siłę aby uwolnić się spod jego władzy. Bombardowani od dzieciństwa frazesami typu „nie dasz rady tego zrobić”, „jesteś jak ojciec czy matka”(w sensie negatywnym) ,,wszystkie kobiety są takie same,” ,,faceci to świnie,” ,,pieniądze nie dają szczęścia ale ułatwiają życie,” zarażani jesteśmy diabłem czyli stereotypowym myśleniem które zniewala, ogranicza i utrudnia wgląd we własne oceny. Stereotypy to początek diabelskiej mocy, kiedy im się poddamy wciągnie nas moc diabelskich ograniczeń. Pogoń za pieniądzem, czy tzw. używanie życia, trzymanie się kurczowo jakiejś sytuacji, osoby, czy poglądów, manipulowanie ludźmi dla własnych korzyści, traktowanie człowieka jak swoją własność czy seks jako lek na całe zło może skończyć się uzależnieniem, może wciągnąć nas świat z którego potem trudno się będzie wyplątać (np.wszelkie nałogi, trudny romans; trójkąt miłosny). Karta diabła sygnalizuje że możesz doświadczać wielu pokus w życiu, chęć doznawania przyjemności jest w każdym z nas, jednak kiedy zrobisz coś ponad zwykłą przyjemność popadniesz w nałóg z którego musisz wyzwolić się sam. Pilnuj więc aby przyjemności nie stały się sensem Twojego życia. Diabeł w kartach bywa czasem symbolem dużej wygranej.

Karta odwrócona – Symbolizuje to z czym nie potrafimy sobie poradzić,  uzależnieni i słabi nie panujemy nad własnym życiem. Wciągnął nas mroczny świat, z którego nie widzimy wyjścia albo ktoś z naszego otoczenia jest w takiej sytuacji. Pogrążeni w nałogach i depresji staczają się na samo dno. Karta w tej pozycji symbolizuje najtrudniejsze dla człowieka sytuacje, głębokie uzależnienia, toksyczne związki, upodlenie i wykorzystywanie innych, okrucieństwo, sadyzm, agresja, gwałt, praktyki seksualne odbiegające od normy, nadmierny popęd seksualny, czarna magia, przestępstwa, prostytucja, molestowanie nieletnich, brak skrupułów i wszelkich zasad moralnych.

Zdrowie (karta odwrócona) – Choroby zakaźne zagrażające życiu przenoszone drogą pokarmową lub przez krew min. AIDS. Wszelkiego rodzaju stany zapalne organizmu, charakteryzujące się  podwyższeniem ciepłoty ciała, choroby weneryczne, poważne dewiacje seksualne nekrofilia, gerontofilia, pedofilia, zoofilia.

LINKI

Magia Kart - Diabeł
Forum Ezo - Diabeł
Tarot Miłości - Diabeł
Dobry Tarot - Diabeł


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.