poniedziałek, 21 listopada 2016

Tarot - Wielkie Arkana - XVI Wieża

XVI WIEŻA 

Wieża, zwana czasem Wieżą Boga lub Piorunem - karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem XVI.

Karta przedstawia wysoką ceglaną wieżę, trafioną piorunem bądź językiem ognia z nieba. Na wizerunku widać przewracającą się górną część wieży, czasem jest widoczny pożar wewnątrz konstrukcji. Najczęściej widać także spadające z wieży postacie ludzkie.

Jest to jedna z najbardziej złowróżbnych kart tarota, o znaczeniu podobnym, jak stereotypowa interpretacja karty Śmierć. Oznacza niespodziewane całkowite zniszczenie, utratę własności, problemy uczuciowe, także poważną chorobę. Symbolizuje także rozpacz po utracie czegoś wartościowego.

Słowa kluczowe – wstrząs, zniszczenie, rozpad, kryzys, przegrana, nagła zmiana, olśnienie,  katharsis (oczyszczenie)

Osoba  – Geniusz, ktoś zdolny do wielkiego poświęcenia, saper,  pirotechnik, architekt, hutnik, strażak, murarz, osoba doznająca załamania po wielkim cierpieniu, złośnik, egoista, terrorysta, bandyta.

Miejsce – Oddział reanimacji, pasieka, plac budowy, biurowce, elektrownia, kotłownia, huta, ruiny, zgliszcza, miejsce przymusowego odosobnienia, góry, wysokie wzniesienie, wieża, dzwonnica.

Cechy  ogólne  – Załamanie światopoglądu pod wpływem zdarzeń, nauka szybkiego przystosowania, nagłe oświecenie, determinacja w działaniach, budząca się siła, hart ducha w obliczu tragedii, pogodzenie z tym co nieuniknione, zmiana systemu wartości, zmiana osobowości, przewartościowywanie, uwolnienie ze skostniałych poglądów, wyzwolenie z więzów, przełamanie stereotypów w myśleniu i działaniu.

Karta odwrócona – Zniechęcenie, niewola duchowa, zamęt, niemożność zaakceptowania zmian, nieumiejętność przystosowania, załamanie nerwowe, katastrofa, nieostrożność, szok, poczucie ograniczenia, wstrząs, załamanie osobowości, przygnębienie, nerwica, uraz, oszołomienie, bezsilność, długotrwały proces dochodzenia do równowagi.

Znaczenie ogólne – Wieża to karta destrukcji, oznaczająca nagłe zdarzenie, które wstrząśnie dogłębnie  dotychczasowym życiem. Może to być zewnętrzna fizyczna zmiana rzeczywistości , wstrząs psychiczny spowodowany okolicznościami albo jedno i drugie. Może także oznaczać wyzwolenie się z ograniczających sytuacji , własnych chorych ambicji albo doznanie przebłysku wiedzy na jakiś temat. W życiu codziennym może to być zamach terrorystyczny, porwanie, wypadek komunikacyjny, nagłe zasłabnięcie, utrata pracy, pobicie, przemoc , włamanie, awantura, kłótnia, czyjaś złość lub pozytywnie odkrycie czegoś. W każdym razie będzie to  jakieś gwałtowne zdarzenie. Na niespodziewane wydarzenia losowe nie  mamy wpływu, jedynym wyjściem będzie zebranie w sobie siły duchowej do poradzenia sobie w tej sytuacji  lub poproszenie o wsparcie czy skorzystanie z psychoterapii. Inaczej rzecz się ma kiedy wieża jest symbolem naszego postępowania. Często budujemy ograniczające  schematy, gromadzimy stare uczucia, emocje, raniące wspomnienia, zamykamy się w naszym świecie iluzji i stęchlizny mentalnej zatruwając  siebie od środka. Albo wolimy nic nie robić marząc że samo się załatwi albo rozejdzie po kościach. Kiedy taki stan trwa zbyt długo może się zdarzyć , że  los ześle jakieś wydarzenie,  które potrząśnie psychiką aby wywołać zmiany i skierować życie na nowe tory. Takie doświadczenia bywają zbawienne dla nas ,choć mogą wywoływać bunt i lęk. Jednak bywają dobroczynne, ponieważ, pozwalają spojrzeć na życie z odmiennej, nowej perspektywy i dokonać zmian w życiu. Doznajemy przebłysku świadomości i zmieniamy swoje dotychczasowe  sztywne i skostniałe poglądy, nawyki albo relacje. Stare przysłowie mówi „Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło” i o to tu chodzi.

Karta odwrócona – Karta w tej pozycji jest symbolem człowieka który nie potrafi pogodzić się z zaistniałym stanem rzeczy, nic nie zmienia, woli iluzję niż prawdę co doprowadzi go do jeszcze trudniejszych zdarzeń.  W życiu codziennym mogą to być bardzo drastyczne zmiany, ciężka choroba, bankructwo, utrata wolności, rozpad związku, wydarzenia niezwykle traumatyczne.

Zdrowie (karta odwrócona) – Schorzenia układu kostnego, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, reumatyzm, dna moczanowa, łamliwość kości, gościec, gruźlica kości. Wszelkie schorzenia kręgosłupa: dyskopatia, skrzywienia kręgosłupa (skoliozy), rozszczepienie kręgosłupa, zapalenie rdzenia kręgowego, urazy kręgosłupa. Z odwróconą kartą Rycerza Pucharów oznacza nowotwory kości lub szpiku kostnego.

LINKI

Wieża - dlaczego budzi lęk
Magia Kart - Wieża
Forum Ezo - Wieża
Dobry Tarot - Wieża
Tarot Miłości - Wieża
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.