wtorek, 23 maja 2017

Magia naturalna

LINKI :

Wichcraft - forum - Magia naturalna
Blog ezoteryczny - Magia naturalna
Magia naturalna

Z mojego bloga posty o Magii Żywiołów :

1. Magia Żywiołów
2. Ogień
3. Woda
4. Powietrze
5. Ziemia


To jedna z najpopularniejszych obecnie gatunków magii, mający wielu zwolenników, stosunkowo łatwy do uprawiania. Jest głównym systemem magicznym magiczno-pogańskich stowarzyszeń takich jak Wicca. Nie wymaga specjalnych rekwizytów ani miejsc do uprawiania.
Magia naturalna posługuje się siłami drzemiącymi w naturze, oraz - jak każda magia - w człowieku. W jej skład wchodzi magia żywiołów, a także techniki magiczne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku oraz przedmiotów pochodzenia naturalnego. W obrębie magii naturalnej mamy zatem magię wody, magię ziemi, magię powietrza, magię ognia, oraz magię podporządkowane tym czterem żywiołom : kamieni, gwiazd, magnesów, lodu, śniegu, świec, luster, studni, kolorów, rzek, oceanu, deszczu, wiatru, drzew, węzłów, burzy...
Wedle praktyków magii naturalnej nie jest ona niczym nadprzyrodzonym. Polega po prostu na wykorzystaniu sił natury w nieco niecodzienny, ale jak najbardziej naturalny sposób. Siła magiczna wykorzystywana w tym rodzaju magii jest dwojakiego pochodzenia - po pierwsze jest to moc kosmosu, po drugie tzw. moc osobista, czyli w wielkim skrócie, siła naszej woli. Rytuał magiczny polega na ukierunkowaniu mocy natury poprzez odpowiednie zadziałanie siłą własnej woli i wyobraźni oraz wyzwolenie mocy osobistej. Nota bene ta druga składowa jest warunkiem koniecznym w każdym rodzaju magii. To osoba maga, a nie rekwizyty czy słowa jest kluczem do powodzenia. Jedynie pierwszy element, a mianowicie źródło magicznej mocy, jest różne w różnych systemach magicznych. W goecji-teurgii na przykład mag powoduje duchami i demonami, a w magii enochiańskiej - istotami zwanymi aniołami. W przypadku magii naturalnej nie ma mowy o istotach z innego świata. Nawet żywiołaki są raczej domeną magii wysokiej, zaś w magii naturalnej nie ma dla nich miejsca, jako duchów (istot).
Magia naturalna to dziedzina z kręgu czarostwa, czyli tzw. magii niskiej. Nie oznacza to, że jest nieskuteczna, jednak jest ona prostsza i bardziej dostępna. Stąd prawdopodobnie jej wielka popularność.
Do praktykowania magii naturalnej potrzeba niewiele. Miejsce może być dowolne - najlepiej oczywiście, jeżeli jest to miejsce na wolnym powietrzu, ale można ją uprawiać nawet w domu. Oczywiście, jeżeli jest taka wola i możliwość maga, może on sobie wybudować ołtarz magiczny - najlepiej na dworze lub urządzić domowe sanktuarium.
Warto podkreślić, że magia naturalna jest w zasadzie z definicji magią białą, czyli przeznaczoną wyłączenie do czynienia dobra. Oczywiście, na upartego można także czynić zło za pomocą magii naturalnej - chociażby robiąc coś wbrew czyjejś woli - jednak generalnie te działania łączy się z surowym kodem etycznym. Co ciekawe, po stronie magii naturalnej opowiadali się przez stulecia rozmaici uczeni i filozofowie, zaś autorytety kościelne nie zawsze ją potępiały. Uważano bowiem powszechnie, że w naturze drzemie wiele mocy przyjaznych człowiekowi, szczególnie pomocnych przy leczeniu chorób. Co więcej zaklęcia magii naturalnej są zaprojektowane w taki sposób, że służą codziennym, ludzkim sprawom - ochronie, leczeniu, rozwiązywaniu problemów, przez co raczej nie powinny zaburzać równowagi świata.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.